Margaryna czy masło?

Tłuszcze – masło, margaryna i inne, są głównym dostawcą energii wyrażanej  w kaloriach.  Czy zastanawiało Cię, które z nich są najzdrowsze i najlepsze w określonym wieku człowieka?

1g tłuszczu to 9 kcal, ale to nie oznacza, że tłuszcze są takie złe, gdyż to właśnie w nich rozpuszczają się ważne witaminy, takie jak  A, D, E, K.

Na rynku dostępne są  trzy rodzaje tłuszczów przeznaczonych do smarowania pieczywa: masło, margaryna i coraz bardziej popularne miksy, czyli połączenie masła i margaryny.

Składniki odżywcze

Spór o wartości odżywcze masła i margaryny toczy się od wielu lat.

Oto przybliżone wartości odpowiednie dla 100g.

 Wartości odżywcze:

Masło

Margaryna

Energia (kcal)

659

710

Białko (g)

1,1

0,3

Tłuszcze (g)

73,5

80

Węglowodany (g)

1,1

0,4

Wit. A (μg)

724

900

Wit. D (μg)

0,7

7,5

Wit. E (mg)

2,3

14

Kwasy tłuszczowe:- nasycone (g)

– jednonienasycone (g)

– wielonienasycone (g)

50,3

18,3

1,2

23,5

36,5

17,3

Cholesterol (mg)

220

1

 

Wpływ na zdrowie

Pamiętajmy, że o właściwościach zdrowotnych masła i margaryny decyduje skład tłuszczu.Masło jest jadalnym tłuszczem zwierzęcym otrzymywanym z mleka, natomiast produkcja margaryny opiera się na bazie złożonej z olejów roślinnych.

Powyższa tabelka wyraźnie pokazuje, iż margaryna dostarcza organizmowi  większą ilość  nienasyconych kwasów tłuszczowych, które odgrywają ważną rolę  w normalnym funkcjonowaniu organizmu, m.in. obniżają poziom cholesterolu we krwi, a jak dobrze wiemy, związek ten wpływa na powstawanie miażdżycy naczyń i tworzenie się kamieni nerkowych oraz sprzyja chorobie wieńcowej.

Jeżeli przejrzymy się uważniej wartościom odżywczym, zauważymy, że  kaloryczność obu produktów jest zbliżona do siebie, a margaryna zawiera więcej witamin.

Właściwy wybór

Masło powinno znaleźć się  w diecie dzieci do lat 7, ze względu na witaminy pochodzenia naturalnego oraz brak izomerów kwasów tłuszczowych. Kobiety w ciąży oraz karmiące matki także powinny w jadłospisie uwzględnić masło.

Z kolei margaryna jest odpowiednia dla osób dorosłych, ze względu na obecność nienasyconych kwasów tłuszczowych.

Dodaj komentarz

Zamieszczając komentarz, akceptujesz politykę prywatności. Nie używaj wulgaryzmów, staraj się zachować wysoki poziom merytoryczny swojego komentarza. Komentarze z linkami do innych stron mogą nie zostać opublikowane.