Jak poradzić sobie ze stresem?

Wygraj walkę ze stresem!

Trudno wyobrazić sobie codzienne życie bez obowiązków, zapełnionego kalendarza i ciągłego napięcia, którego nie możemy znieść. Nadmiar stresów i zmartwień może być szkodliwy dla naszego samopoczucia, a nawet zdrowia, ale zaczynamy o tym myśleć dopiero wtedy, kiedy jest już za późno.

Stresu rzeczywiście prawie nie da się uniknąć, ale to żadna wymówka. Każdy z nas potrafi i musi walczyć z nim skutecznie i poprawić jakość życia…

Ćwiczenia

Jeśli chcesz pokonać stres albo walczyć z nim skutecznie, możesz zrobić wiele rzeczy na własną rękę. Jeśli masz odpowiednio dużo wolnego czasu, jednym z najlepszych rozwiązań będzie aktywność fizyczna. Aby zapomnieć o zmartwieniach i nabrać nowych sił, wybierz się na spacer, wykonaj ćwiczenia gimnastyczne lub uprawiaj dowolny sport, który lubisz.

Oddychaj

Gdy musisz zmierzyć się z trudnym zadaniem, którego nie możesz rozwiązać, zwróć uwagę na siebie. Pomyśl o swoim oddychaniu.
Musisz się uspokoić i po pierwszym szoku, możesz spojrzeć na problem z innej perspektywy. Wtedy pomocne okaże się zatrzymywanie oddechu na kilka sekund oraz powolne i spokojne wdechy i wydechy. Twój organizm się uspokoi i wypełni świeżym powietrzem.

Jedź na wycieczkę

Przy pierwszej okazji zbierz najlepszych znajomych i jedź z nimi na wycieczkę. Wspólnie wybierzcie miejsce, które na pewno Was nie rozczaruje. Jeśli chcecie zwiedzić miasto, zaplanujcie podróż wcześniej i sprawdźcie, co warto zobaczyć.

Jeśli macie więcej czasu i oszczędności, możecie wybrać bardziej egotyczną lokalizację, gdzie na pewno zapomnicie o codziennych problemach. Zmiana tempa i klimatu wyjdzie Wam na dobre i odsunie wszystkie obowiązki na dalszy plan.

Rozmawiaj

Problemy często wydają się mniejsze, jeśli dzielisz je z innymi. Kiedy czujesz, że jesteś pod olbrzymią presją, porozmawiaj o tym z innymi – znajomymi, przyjaciółmi i wszystkimi, których dobrze znasz i którym ufasz. W ten sposób będzie Ci lżej, a inni pokażą Ci, że rozumieją, przez co przechodzisz i mogą dać Ci cenne wskazówki.

Idź na dobry film

Zanim położysz się spać, usiądź na kanapie i obejrzyj ulubiony film. Wybierz komedię, która Cię rozbawi i pomoże zapomnieć o zmartwieniach. Jeśli chcesz się zupełnie zrelaksować, spróbuj wciągnąć się w fabułę i zacznij przeżywać z bohaterami ich rozterki oraz najbardziej spontaniczne i zabawne sceny.

Jeśli masz czas, możesz też pójść do kina i obejrzeć film. Będzie to jeszcze bardziej zabawne, kiedy pójdziesz w dobrym towarzystwie.

Zanurz się w kąpieli

Aby zrelaksować się po dniu pełnym obowiązków i stresów, możesz rozpieszczać się bez poczucia winy. Zrób sobie gorącą kąpiel i zrelaksuj się w wodzie, a jeśli chcesz stworzyć bardziej romantyczną atmosferę, możesz zapalić świeczki i użyć olejków eterycznych.

Na kilka minut zatrzymaj się, nie myśl o problemach i pozwól swojemu ciału zupełnie się rozluźnić. Spróbuj cieszyć się każdą chwilą!

Zrelaksuj się przy muzyce

Słuchanie muzyki także może pomóc Ci zrelaksować się lepiej i szybciej nabrać nowych sił. Niektórzy wybierają muzykę klasyczną, a nawet dźwięki natury, inni wolą muzykę pop. Próbuj różnych rzeczy i zdecyduj, co będzie najlepsze dla Ciebie.

Nieważne, czego słuchasz, musisz to lubić, a jeśli piosenka jest energetyczna, możesz także tańczyć i śpiewać.

Spełnij swoje marzenia

Samopoczucie z pewnością poprawi Ci także spełnianie ukrytych marzeń. Jeśli ciągle myślisz o parze butów, które zobaczyłaś w sklepie albo o nowej bluzce, którą chcesz mieć, rozważ wyjście na zakupy.

Zadzwoń do kolegi/ koleżanki, za którą się stęskniłeś, albo zafunduj sobie masaż. Zrób dla siebie coś, o czym zawsze marzyłeś. Oczywiście nie przesadzaj i nie przekraczaj limitu na koncie.

Sen na jawie także pomoże

Jeśli nic innego nie pomaga, pokłady motywacji i siły do pokonania stresu gromadzą się także w Twojej wyobraźni i wspomnieniach. Wyobraź sobie, że jesteś w miejscu, w którym zawsze chciałeś być i że po prostu cieszysz się chwilą.

Udaj się w myślach nad morze i połóż się na plaży albo przypomnij sobie o szalonej imprezie, na której bawiłeś się najlepiej w życiu.
Czerp energię z chwil, w których byłeś niezmiernie szczęśliwy. Kto wie, może przydarzą się znów.

 

Dodaj komentarz

Opinie nie są weryfikowane, ale ale wykrywamy i usuwamy fałszywe treści, gdy je zidentyfikujemy. Zamieszczając komentarz, akceptujesz politykę prywatności. Nie używaj wulgaryzmów, staraj się zachować wysoki poziom merytoryczny swojego komentarza. Komentarze z linkami do innych stron mogą nie zostać opublikowane.