Posiłki na zimę

Tegoroczna zima daje nam się mocno we znaki,  a niewielkie ilości światła słonecznego skłaniają nasz organizm do gromadzenia zapasów. W mroźne dni nie tylko ubiór chroni nas skutecznie przed chłodem, barierę ochronną stanowi również  racjonalne i mądre odżywianie.

Jakie składniki rozgrzewają?

Według dietetyków w zimowej kuchni powinny królować potrawy o smaku gorzkim, ostrym  i słonym, ponieważ dzięki nim zwiększa się zdolność gromadzenia energii przez nasz organizm. Wszelkie dania o tych smakach powodują ochładzanie zewnętrznej powierzchni skóry i gromadzenie ciepła w środku. 

Innymi cennymi składnikami rozgrzewającymi charakteryzuje się imbir: ma on działanie przeciwzapalne, oraz poprawia krążenie krwi. Można go dodawać  do herbaty, do dań z fasoli i ryżu oraz drobiu.

W naszym jadłospisie nie powinno też zabraknąć gorących sycących potraw oraz tłustych ryb. Do obiadu lub kolacji na gorąco warto podać czosnek lub cebulę. Czosnek jest doskonałym, naturalnym antybiotykiem, można go łączyć z daniami  mięsnymi, warzywnymi, pastami, kanapkami, sosami, rybami.

Czy tłuszcze sycą?

W zimowe dni nie przesadzajmy z tłuszczami zwierzęcymi, bo chociaż sprawiają wrażenie sycących, powodują odkładanie się zbędnych kilogramów. Zamiast tłustego schabowego należy sięgnąć po pełnowartościowe, tłuste ryby morskie, bogate w kwasy Omega 3, chroniące szczególnie serce i mózg.

Kolejnym małym grzeszkiem zimowej aury jest podjadanie przekąsek, a w szczególności słodyczy. Nie róbmy tego! Zamiast batonika sięgnijmy po zdrowe jabłka, banany, cytrusy oraz musli bogate w błonnik.

Alkohol, zgubny nawyk!

Kolejnym mitem zimowej rozgrzewki jest alkohol. Naprawdę jego działanie jest wręcz odwrotne!  Pod wpływem alkoholu rozszerzają się naczynia krwionośne skóry, więc utrata ciepła przebiega w przyspieszonym tempie. Dodatkowo, układ nerwowy zamroczony alkoholem nie zauważa uczucia zimna – nie czujemy, że marzniemy, a to jest szczególnie niebezpieczne. Może być przyczyną odmrożeń lub utraty życia z powodu wyziębienia organizmu.

Odżywiajmy się zimą z głową, a unikniemy przykrych niespodzianek!

Dodaj komentarz

Opinie nie są weryfikowane, ale ale wykrywamy i usuwamy fałszywe treści, gdy je zidentyfikujemy. Zamieszczając komentarz, akceptujesz politykę prywatności. Nie używaj wulgaryzmów, staraj się zachować wysoki poziom merytoryczny swojego komentarza. Komentarze z linkami do innych stron mogą nie zostać opublikowane.