Recenzja robota PURON PR10 z laserową nawigacją i funkcją mopowania

Tylko do 30 czerwca wykorzystaj kod rabatowy: „PGCO300” i oszczędź 300 zł na zakupie odkurzacza PURON PR10
PURON PR10 to kolejny robot odkurzający, który trafił do naszej redakcji. Puron to nowa marka na naszym rynku, która przebojem zdobywa coraz więcej zwolenników. Dlatego cieszy to tym bardziej, że jest to polska marka wprowadzona przez firmę Polor sp. z o.o. ze Szczecina.

PURON PR10 wygląd zewnętrzny i zawartość zestawu

Puron Pr10

Na pierwszy rzut oka jest to odkurzacz jakich wiele na naszym rynku. Wzornictwo, choć teraz mówi się „design” jest powiedziałbym ponadczasowy. Górna pokrywa wykonana jest z wytrzymałego polimeru, minusem tego jest, że łatwo zbiera odciski palców, jednak w odkurzaczu automatycznym nie ma to absolutnie żadnego znaczenia.

W górnej części odkurzacza widzisz wieżyczkę (głowicę lasera) w której zainstalowano czujniki laserowe do skanowania pomieszczeń. Oprócz tego mamy standardowy czujnik zderzaka, czujnik ściany.

Puron PR10 widok od spodu

Od spodu widzimy stare, sprawdzone rozwiązanie, czyli szczotka centralna, dwie szczotki boczne, czujniki spadowe i kółka terenowe, dzięki którym robot pokonuje przeszkody o wysokości do 2 cm. Poza tym wprawne oko wyłapie małą innowację w szczotkach bocznych, która pozwala utrzymać port mocowanie szczotek w czystości.

Poron PR10 szczotki boczne

Tyle jeśli chodzi o wygląd samego odkurzacza. Biorąc pod uwagę resztę zestawu to producent zapewnił wszystko, co potrzebujemy na start.

Odkurzacz Puron PR10 zestaw

W pudełku wraz z odkurzaczem znajdziemy:

 • Stację ładującą
 • Zasilacz sieciowy
 • Filtr o wysokiej wydajności
 • Klapę boczną pojemnika
 • Zbiornik na nieczystości
 • Pilot zdalnego sterowania
 • Szczoteczkę do czyszczenia
 • 4 szczotki boczne
 • Mop

Puron PR10 obsługa odkurzacza

Nie od dziś wiadomo, że firma Polor jest dystrybutorem na przykład takich marek jak Ilife czy Zaco. Tworząc robota sprzątającego Puron zaczerpnęła to co najlepsze u innych producentów i zaaplikowała do swojego modelu. W związku z tym, jak widać udało się stworzyć robota sprzątającego cechującego się niewygórowaną ceną i nieprzeciętną jakością.

Żeby nie było jednak tak różowo, to w dalszym ciągu wymaga drobnego serwisu po sprzątaniu, na przykład trzeba oczyścić szczotki i opróżnić pojemnik na nieczystości. Z pewnością dotyczy to właścicieli zwierząt.

Puron PR10 pojemnik na nieczystości

Puron PR 10 pojemnik mopa

Szczotka centralna jest gumowo-włosiana, dlatego czyści się ją zdecydowanie łatwiej niż tylko włosianą. Pojemnik do mopowania ma wygodny wlew wody a jego pojemność wystarczy na obsługę powierzchni ok. 120 m2. To, że odkurzacz sam się naładuje po skończonym odkurzaniu wspomnę jedynie dla formalności ponieważ praktycznie wszystkie sprzedawane obecnie odkurzacze automatyczne mają taką funkcjonalność.

Niewątpliwie warto w tym miejscu wspomnieć, że istnieją specjalne preparaty czyszczące do odkurzaczy automatycznych. Są to tzw. niskopieniące środki czystości. Jednym z takich preparatów jest dołączony do odkurzacza płyn Blue Star w formie koncentratu (2 ml na 350 ml wody). Załączony na obrazku pojemnik 200 ml wystarczy na 100 mopowań.

płyn Blue Star do robota sprzątającego

Mimo wszystko w dalszym ciągu czekam na taki odkurzacz automatyczny, do którego nie będę musiał się dotykać chociażby przez miesiąc, który sam się wyczyści i sam opróżni pojemnik na nieczystości. Dodatkowo sam się napełni wodą z detergentem. Jak na razie takie rozwiązanie pozostaje w sferze marzeń, a my wracamy na Ziemię.

Poza codziennymi czynnościami pielęgnacyjnymi, obsługa odkurzacza jest prosta i przyjemna.

Pilot zdalnego sterowania dołączony do zestawu przyda się zapewne mniej obeznanym w technologii użytkownikom, lub osobom starszym, jednak jeśli chcemy w pełni skorzystać z obsługi odkurzacza, należy w tym celu zainstalować aplikację WeBack, która dostępna jest zarówno dla użytkowników Androida jak i iOS. Niestety posiadacze telefonów z Windows Mobile muszą obejść się smakiem.

Co potrafi aplikacja do sterowania odkurzaczem Puron PR10?

W zasadzie prościej było by zapytać, czego nie potrafi, bowiem znajdziemy w niej wszystko co potrzeba a nawet więcej. Do tej pory aplikacja WeBack jest najlepszym oprogramowaniem jakie miałem przyjemność testować.

Żadne oprogramowanie natomiast nie będzie funkcjonalne jeśli robot sam w sobie nie będzie miał odpowiednich sensorów. W przypadku odkurzacza Puron PR10 laserowe skanowanie przestrzeni jest tym czymś co w dzisiejszym slangu „robi robotę” Robot bardzo szybko skanuje powierzchnię, którą będzie sprzątał, dlatego za pierwszym razem przejazd robota trwa dłużej. Kiedy mapa pomieszczenia zostanie zapamiętana, wtedy średni czas sprzątania to 1m2/minutę.

Najważniejsze funkcje aplikacji WeBack.

 • ustawienie strefy czystości, czyli wybieramy sobie obszar, który robot będzie czyścił i poza który nie będzie wyjeżdzał
 • ustawienie strefy zakazanej, czyli wybieramy strefę, gdzie robot nie będzie wjeżdżał
 • wirtualna ściana, czyli jak sama nazwa wskazuje, stawiamy robotowi ścianę (przeszkodę), której nie pokona.
 • ustawianie siły ssania (3 poziomy)
 • ustawienie poziomu namoczenia podczas mopowania
 • ustawianie planu tygodniowego, czyli którego dnia i o której godzinie robot ma się włączyć
 • ustawienie języka, w którym robot do nas przemawia.
 • „znajdź mnie” – czyli odkurzacz wydaje dźwięk, aby łatwiej było go namierzyć gdy się gdzieś zgubi.

aplikacja do sterowania robotem sprzątającym Puron PR10

Teraz mógłbyś/mogłabyś pomyśleć w jakim celu ustawia się obszary zakazane lub czyste, przecież wystarczy na przykład wirtualna ściana. W praktyce jednak sama wirtualna ściana nie wystarczy. Ustanowienie obszaru zakazanego przydaje się w szczególności, kiedy nie chcemy aby odkurzacz wjeżdżał na dywan z włączoną funkcją mopowania.

 

 

 

Puron PR10 jakość sprzątania

Mówiąc w skrócie moc odkurzacza, a raczej jego siła ssania bezpośrednio przekłada się na jakość sprzątania. Oprócz tego decydują o tym oczywiście również inne czynniki, jak użyty system szczotek (centralna+boczne) czy inteligencja samego oprogramowania. W związku z tym w modelu Puron PR10 mamy do czynienia z siłą 2500 Pa, dlatego stawia go w czołówce odkurzaczy automatycznych.

Jak dotąd, odkurzacze miałby problem ze sprzątnięciem zabrudzeń z dywanów. Na przykład na gładkich powierzchniach typu płytki, czy panele, praktycznie każdy odkurzacz da sobie radę, jednakże dywany zawsze były piętą achillesową. Moc 2500 Pa określiłbym jako minimum do poprawnego odkurzenia dywanów z nieczystości.

Nowością w robocie Puron PR10 jest lampa UV, które emituje światło UV-C. Promieniowanie UV-C dezynfekuje powierzchnie i przyczynia się do likwidacji drobnoustrojów. W dodatku ostatnie badania wykazują, że likwiduje również koronawirusa.  Wreszcie ktoś pomyślał o alergikach!

 

Główne zalety:

 • precyzyjna laserowa nawigacja przestrzeni 360°
 • lampa UV – zwalcza drobnoustroje
 • potężna siła ssąca 2500 Pa (1800 Pa w trybie cichy, 2150 Pa w trybie standard)
 • zaawansowana aplikacja mobilna
 • funkcja mopowania – zbiornik 360 ml
 • bardzo duży zbiornik na zanieczyszczenia – 600 ml
 • bardzo cicha praca – ok. 50 dB
 • czas pracy 120 min podczas odkurzania, 150 min podczas mopowania
 • idealnie odkurzone kąty
 • zaawansowane czujniki – robot omija przeszkody, nie spada ze schodów, nie wciąga kabli, na bieżąco skanuje i skutecznie omija pojawiające się na drodze przedmioty
 • komunikaty głosowe i aplikacja w języku polskim
 • bardzo pojemna bateria – odkurza powierzchnie ok. 200 m2

Główne wady

 • obudowa bardzo się palcuje (zostają ślady palców)

 
Reasumując. Odkurzacz PURON PR10 jest odkurzaczem, który posiada w tej chwili najlepszą relacje cena/jakość. Dlatego zagościł w moim domu na stałe.

Wykorzystaj kod rabatowy: „COPOPR10 i oszczędź 150 zł na zakupie odkurzacza PURON PR10

Porównanie cen robota sprzątającego PURON PR10


31 komentarzy do “Recenzja robota PURON PR10 z laserową nawigacją i funkcją mopowania”

 1. Mam to cudo??.Sprząta dość dobrze ale jest to ale…Po naładowaniu akumulatora po kilku godz.rozladowuje się – baz obciążenia. W serwisie miesiąc czasu i stwierdzają że te typy tak mają?Proponuję nie kupować. Jeżeli ktoś chce to mogę napisać więcej.

  Odpowiedz
 2. Użytkuje odkurzacz od tygodnia. Dziś pierwszy raz używałem mopowania i chciałem zapytać tych co już mają większe doświadczenie z puronem. Czy jest to możliwe że przy mieszkaniu 75m (62m pokazuje aplikacja ze tyle zrobił) przy maksymalnym nawilżeniu zurzyl ok 40ml plynu? Przyglądałem się podłodze po mopowaniu to była sucha, nawet nie wilgotna.
  Wg informacji na stronie powinien zbiornik wystarczyć na ok200m a ja swoim modelem spokojnie z 600m bym zrobił.
  Kolejna rzecz to po zatrzymaniu robota podłoga miała nie być mokra podczas postoju a widać na szmatce że staje się coraz bardziej wilgotna i jak przesunie się robota to jest ślad wilgoci i to bardzo spory.
  Ostatnia rzeczą to stacja ładowania. Na mapce jest widoczna po zakończeniu pracy jedzie do pomieszczenia gdzie jest stacja wydaje się że w niej zaparkuje ok15 cm przed nią skręca i błąka się po całym mieszkaniu. Najdłużej to 20 min szukał stacji aż mnie zdenerwował i go wyłączyłem. Na 6 sprzątań ani razu nie trafił w stację.
  Jedyna rzecz za jaką mogę go pochwalić to faktycznie dobrze sprząta, podłoga jest faktycznie czysta zwłaszcza jak się ma małe dziecko które wszędzie zostawia jakieś okruchy.

  Odpowiedz
   • dlatego nie warto kupować w takich firmach. Ja np. sprzęt ogrodowy kupowałem w polskiej firmie NAC, po roku juz żadnych części zamiennych. Nigdy od polskiej firmy nie kupie

    Odpowiedz
 3. Mam PURON PR10 od kilku miesięcy i mega sobie chwalę – raz na tydzień małe poprawki i mieszkanie nigdy nie bylo tak czyste! Mam długowłosego kundelka i niestety ale sierść to moja zmora. Teraz przymierzam się do zakupu PU20 – co o nim sądzicie? Chce na dobre odejsc od tradycyjnego odkurzacza – moj rupieć waży jakieś 10 kg

  Odpowiedz
 4. wszystko super, ale nie mogę zainstalować aplikacji weback na smartfonie. Nie wiem dlaczego? Dochodzę do „zgoda użytkownika” i dalej nic. Ma ktoś jakąś radę??

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Opinie nie są weryfikowane, ale ale wykrywamy i usuwamy fałszywe treści, gdy je zidentyfikujemy. Zamieszczając komentarz, akceptujesz politykę prywatności. Nie używaj wulgaryzmów, staraj się zachować wysoki poziom merytoryczny swojego komentarza. Komentarze z linkami do innych stron mogą nie zostać opublikowane.