Maski antysmogowe opinie

Mimo, że sam nie mieszkam na Śląsku to z doniesień prasowych i telewizyjnych wiem, że smog stanowi tam istotny problem. Problem, który jest na tyle poważny, że dziś premier Morawiecki powołał ministra, który będzie walczył tylko ze smogiem (z informacji usłyszanych rano w RMF MAX). A że potrzeba jest matką wynalazku, powstały maski antysmogowe, którym dziś się przyjrzymy i sprawdzimy jakie mają opinie wśród użytkowników.

Na początek jednak dla tych mniej zorientowanych postaram się przybliżyć, czym właściwie jest smog i jak powstaje.
Za Wikipedią
Smog (ang. smog) – nienaturalne zjawisko atmosferyczne polegające na współwystępowaniu zanieczyszczenia powietrza wskutek działalności człowieka oraz niekorzystnych zjawisk naturalnych: znacznego zamglenia i bezwietrznej pogody. Słowo „smog” powstało w języku angielskim ze zbitki dwóch słów: smoke (dym) i fog (mgła).

Smog zawiera wiele związków chemicznych, które są niebezpieczne dla zdrowia a nawet życia. Same ich nazwy powodują, że zaczyna się kręcić w głowie, bowiem wdychając smog wdychamy:

 • dwutlenek siarki
 • tlenki azotu
 • pyły węglowe
 • lotne związki organiczne (benzopireny)
 • tlenek węgla
 • dwutlenek węgla
 • ozon troposferyczny
 • ołów
 • pyły zawieszone (PM2,5 i PM10)

Związki te mogą powodować astmę, a nawet spowodować chorobę nowotworową. Mnie najbardziej niepokoi fakt, że Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) 33 z 50 miast w Unii Europejskiej o największym stężeniu pyłu PM2,5 znajduje się w Polsce. Najbardziej zanieczyszczonymi miastami w Polsce są kolejno:

 • Żywiec,
 • Pszczyna,
 • Rybnik,
 • Wodzisław Śląski,
 • Opoczno,
 • Sucha Beskidzka,
 • Kraków,
 • Skawina
 • Nowy Sącz

Niestety nie zanosi się na poprawę sytuacji a rok 2017, a konkretnie styczeń był rekordowo wysoki, jeśli chodzi o zanieczyszczenie powietrza. Normy pyłów PM10 i PM2,5 zostały przekroczone nawet o ponad 3000%

Normalnym w takim przypadku staje się fakt, że coraz częściej widzimy ludzi z maskami przeciw smogowymi na twarzach. Dziś trochę przybliżę wam zasadę jej działania.

Liczących się firm sprzedających maski antysmogowe jest w Polsce kilka. Na czele według Google plasują się Dragonmask, Respro i Citymask. Do wszystkich napisaliśmy e-mail z zapytaniem o użyczenie masek do testu, jednak tylko jedna (notabene polska) firma odważyła się nam przesłać kilka rodzajów masek – Filter Service Sp. z o.o. właściciel marki Citymask. Warto dodać, że firma ta zajmuje się wytwarzaniem materiałów filtracyjnych od 1977 roku

Maseczki Antysmogowe Opinie

Podstawowe półmaski kosztują niecałe 9 zł za sztukę. W tej cenie może nie dostaniemy mistrza designu, ale półmaska idealnie nadaje się do codziennego użytku w drodze do szkoły, biura, na zakupy. Konstrukcja półmaski i wyposażenie jej w zawór wydechowy zapewniają chłodniejsze powietrze pod czaszą podnosząc w znacznym stopniu komfort jej użytkowania w porównaniu z półmaskami bez zaworu. Zamontowany zawór wydechowy ułatwia wydychanie powietrza.

maski antysmogowe ranking i test

Półmaski skuteczne są przy pyłach PM10, PM2,5, jak i submikronowych. Mimo niewielkiej ceny maska ma kompaktowy, anatomiczny kształt, przyjemny w dotyku i delikatny materiał.Pokryta jest specjalną warstwą włókniny osłonowej, przez co wydłuża się jej żywotność.
Dzięki umieszczeniu zaworu na boku półmaski można ją w przerwie wykonywanych czynności złożyć i schować do kieszeni nie uszkadzając jej.

Jeśli chodzi o konstrukcję podstawowej maski antysmogowej to wygląda ona tak:

maska antysmogowa

Półmaska zapakowana jest w zgrzewany woreczek foliowy. Wewnątrz oprócz samej maski znajdziemy instrukcję obsługi w języku polskim i angielskim. Półmaski dostępne są w różnych wersjach kolorystycznych oraz z motywami graficznymi np. moro.

Dodając 7 zł, czyli za niecałe 17 zł można nabyć półmaskę do celów sportowych zwana też antysmogową maskę rowerową, choć równie dobrze mogą z niej korzystać biegacze. Oprócz zalet, które posiada w/w półmaska, wersja sportowa posiada warstwę włókniny z węglem aktywnym, dzięki czemu pochłaniają dwutlenek siarki (SO2) i dwutlenek azotu (NO2), związki toksyczne dla organizmu, powstające na skutek spalania paliw.

Konstrukcja tej maski jest troszkę inna i wygląda tak:

maska antysmogowa

Wszystkim, którzy cenią sobie elegancki i nowoczesny design na pewno przypadną do gustu neoprenowe maski antysmogowe. Oprócz zalet w/w półmasek i atrakcyjnego wyglądu posiadają możliwość wymiany filtra (koszt filtra to ok 20 zł)

Maski antysmogowe

Osobiście miałem przyjemność przetestowania maski podstawowej oraz wersji sportowej. O ile pierwsza idealnie nadaje się to zwykłego chodzenia, to druga sprawdzi się podczas wysiłku na powietrzu, bowiem oddycha się w niej dużo swobodniej a wdychane powietrze jest chłodniejsze (ale nie na tyle żeby się przeziębić)

Na ile starcza maska antysmogowa?

Nie da się dokładnie określić co ile dni, czy tygodni należy wymienić maskę antysmogową. Jest zbyt wiele czynników, żeby to jednoznacznie określić. Wszystko zależy od budowy fizycznej właściciela maski, jego pojemności płuc oraz od poziomu zanieczyszczenia powietrza. Ogólnie przyjmuje się, że najwyższą porą na wymianę maski jest odczuwalny opór powietrza podczas oddychania lub zmiana woni powietrza. Oznacza to że filtr jest po prostu zapchany i należy albo wymienić maskę ( w przypadku maski tradycyjnej i sportowej) albo wymienić filtr w przypadku maski neoprenowej.

Dziękujemy firmie Filter Service Sp. z o.o. , która jako jedyna odpowiedziała na nasz e-mail z prośbą o pomoc w napisaniu tego artykułu.

 

16 komentarzy do “Maski antysmogowe opinie”

  • Jedyne półmaski, które znalazłam z certyfikatem CE (czyli tym który daje gwarancje, że działają, bo przeszły szereg badań) ma Broyx i sprzedaje w Decathlonie.

   Odpowiedz
   • Też korzystam z masek tej firmy. Dla mnie najlepsze jest to, że wygodnie się w nich oddycha, nie ma odczucia takiego „odcięcia”, przez co korzystanie z nich jest naturalne.

    Odpowiedz
 1. u nas jak widzisz kogoś w takiej masce to dość egzotyczny widok a w Japonii to jest normalne. Osobiście nie wyszlabym w masce na miasto bo by mnie wyśmiano….

  Odpowiedz
 2. hehehe ja biegałem w takiej masce zanim to stało się modne. Zresztą już zdążyłem przywyknąć że wszyscy ze mnie kopiują

  Odpowiedz
 3. W tym roku jest kiepsko ale tamta zima to byłą totalna tragedia w Krakowie. Najgorsze jak nie ma ruchu powietrza to wszystko wisi w powietrzu. Masakra

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Opinie nie są weryfikowane, ale ale wykrywamy i usuwamy fałszywe treści, gdy je zidentyfikujemy. Zamieszczając komentarz, akceptujesz politykę prywatności. Nie używaj wulgaryzmów, staraj się zachować wysoki poziom merytoryczny swojego komentarza. Komentarze z linkami do innych stron mogą nie zostać opublikowane.