Czy czujesz się czasem zmęczony bez żadnego konkretnego powodu? Jesteś śpiący, senny… chociaż nie pracowałeś w kopalni przez ostatnie 12 godzin? Sprawdź, co potajemnie wysysa z Ciebie energię.
1. Najczęstsza przyczyna: niewystarczająca ilość snu
Pierwsza przyczyna zmęczenia jest chyba dość oczywista: brak snu. Ludzie nie dosypiają z kilku powodów, celowo lub nie, ale brak snu zawsze prowadzi do zmęczenia, które może przerodzić się w chroniczne zmęczenie.
Rozwiązanie: Każdej nocy staraj się przespać 7-8 godzin, oraz nieco dłużej w wekendy. Postaraj się o materac i pościel dobrej jakości.
2. Niezauważalny, ale groźny powód: bezdech senny
Wiele osób sądzi, że przesypia odpowiednią ilość godzin, ale nie zdają sobie sprawy z kiepskiej jakości swojego snu, spowodowanej bezdechem sennym. Bezdech senny to dolegliwość, która powoduje, że Twój oddech zatrzymuje się w czasie snu na 10 sekund – do 1 minuty.
Takie zaburzenie może powtórzyć się nawet 100 razy na godzinę i oznacza duży wysiłek dla śpiącej osoby, która zaczyna dusić się z powodu braku tlenu. Osoby cierpiące na bezdech senny mogą czuć się zmęczone nawet po 10 godzinach snu!
Rozwiązanie:
- osoby z nadwagą muszą stracić na wadze,
- dla palaczy zbawienne będzie rzucenie palenia,
- pomoże specjalna maska na nos,
- mniej skuteczna, ale przyjazna dla użytkownika będzie specjalna klamra na zęby,
- w odosobnionych przypadkach należy poddać się operacji.
Jeśli twój partner zauważy, że Twój oddech zatrzymuje się w czasie snu, niezwłocznie udaj się do lekarza. Ty także obserwuj oddech partnera w czasie snu.
3. Zbyt mała ilość zdrowych i zbyt duża ilość niezdrowych pokarmów
Rozwiązanie: zawsze zjadaj pożywne śniadanie. Przyjmuj białka i węglowodany złożone, np. jajka i pieczywo pełnoziarniste. Takie zestawienie elementów odżywczych zapewni energię na wiele godzin.
4. Anemia – częsty winowajca zmęczenia wśród kobiet
Anemia to najczęstszy winowajca zmęczenia wśród kobiet. Rozwija się, kiedy organizm pozbawiony jest odpowiedniej ilości czerwonych krwinek transportujących tlen do tkanek. Anemię łatwo zdiagnozować po przeprowadzeniu badania krwi.
Rozwiązanie: leczenie anemii zależy od przyczyny jej powstania.
5. Depresja: atakuje nie tylko psychikę
Depresja bywa często postrzegana jako zaburzenie emocjonalne, ale wywołuje ona także wiele objawów fizycznych. Zmęczenie, bóle głowy i brak apetytu to najczęstsze z nich.
Rozwiązanie: Jeśli złe samopoczucie nie opuszcza Cię przez wiele tygodni, powinieneś udać się do lekarza.
6. Kofeina może Cię wycieńczyć, więc nie przesadzaj
Chociaż wiele osób wybiera kawę jako pierwszą pomoc w walce ze zmęczeniem, może okazać się ona prawdziwym koniem trojańskim. Kofeina to stymulant, który zwiększa koncentrację, jeśli pije się ją w odpowiednich ilościach. Jej nadmierne spożycie powoduje zmęczenie.
7. Alergia na niektóre pokarmy: niewidzialna, ale brzemienna w skutkach
Niektórzy lekarze twierdzą, że alergia na pewne rodzaje jedzenia może powodować senność. Jeśli po zjedzeniu niektórych produktów czujesz się bardziej senny i zmęczony niż zwykle, może być to łagodną formę alergii.
Jej efektem ubocznym może być nie tylko wysypka, ale również zmęczenie.
Rozwiązanie: unikaj na jakiś czas produktów, które mogą wywoływać u ciebie zmęczenie, aby upewnić się czy to rzeczywiście one mają na ciebie taki wpływ. Jeśli tak, musisz zrezygnować z ich spożywania.
8. Ćwiczenia fizyczne nie męczą – wręcz przeciwnie!
Zbyt mało ćwiczeń i siedzący tryb życia wywołują wycieńczenie organizmu. Chociaż mogłoby się wydawać, że jest całkiem odwrotnie.
Rozwiązanie: codzienne ćwiczenia fizyczne pobudzą organizm i zlikwidują zmęczenie.