Jak pogodzić pracę z rodziną?

Kariera staje się coraz ważniejsza w życiu współczesnej kobiety, a kochająca rodzina pełni funkcję schronienia, do którego można wrócić po dniu pracy zawodowej. Jednak wciąż coraz więcej kobiet napotyka na problemy w pogodzeniu kariery zawodowej, wymagając.

Należy znaleźć złoty środek między pracą a rodziną.

Może się to okazać niezwykle trudnym zadaniem. Ale nie należy się poddawać – odrobina cierpliwości i konsekwencji może przynieść oczekiwane rezultaty. Przeczytaj, a dowiesz się, co zrobić!

1. Wyznacz sobie priorytety

Nie możesz zrobić niczego od razu. Dlatego musisz zdecydować, które obowiązki są dla ciebie najważniejsze i na których powinnaś się skupić. Naucz się odmawiać i nie marnuj czasu i energii na zajmowanie się błahostkami.

Zastanów się: czy ważniejsze jest dla Ciebie, aby Twój dom lśnił czystością, a naczynia były umyte od razu po obiedzie? Czy może wolisz spędzić ten czas, grając z dziećmi w monopol? Przekaż chociaż część obowiązków domowych swoim dzieciom.

Korzystaj z luk w planie dnia.

Współczesny sposób życia wymaga spędzania wielu godzin w samochodzie. Kiedy odwozisz dziecko do szkoły lub na zajęcia pozaszkolne, nie złość się na korki i nie dzwoń do nikogo – przeznacz ten czas na rozmowę z dzieckiem. Kiedy dziecko zobaczy, że interesujesz się jego sprawami, łatwiej będzie Ci nawiązać z nim więź zaufania i miłości.

2. Dziel się obowiązkami

Inni członkowie rodziny mogą przejąć Twoje obowiązki domowe i związane z utrzymaniem ogrodu. Matka nie jest służącą. Każdy członek rodziny powinien mieć swoje zadania do wykonania. Przyzwyczajaj dzieci do zmywania po sobie po każdym posiłku, sprzątania ubrań, książek czy zabawek. To nauczy je odpowiedzialności.

Przydzielenie obowiązków uświadomi dzieciom, że one także odgrywają ważną rolę w życiu rodziny i że praca jest łatwiejsza i mija szybciej, kiedy wykonuje ją kilka osób. Najlepiej sporządzić plan i powiesić go na lodówce – kto i kiedy myje naczynia, odkurza itp.

Spraw, aby sprzątanie było przyjemne.

Zacznij sprzątać i wykonywać inne prace domowe wspólnie z dziećmi, kiedy są jeszcze małe i uważają to za zabawę. Włącz płytę CD z piosenkami dla dzieci i śpiewajcie razem, kiedy będziecie wycierać kurze lub myć naczynia. Chociaż czas wykonywania prac może się wydłużyć, trzymaj nerwy na wodzy.

3. Zorganizuj swój czas

Zastanów się, które zadania zajmują Ci dużo czasu, a można je wykonać szybciej: rób zakupy przez internet, płać rachunki poprzez polecenie zapłaty… w ten sposób zaoszczędzisz nawet dwie godziny cennego czasu. Możesz zabierać dzieci ze sobą i w ten sposób pokazać im, jakie masz zajęcia i obowiązki.

Zorganizuj sobie czas zwłaszcza rano, kiedy jesteś najbardziej zabiegana – przygotuj ubranie sobie i dzieciom jeszcze wieczorem, dopilnuj, by spakowały plecak (rano dzieci mogą zapomnieć włożyć do niego ubiór sportowy lub ciapy…), przygotuj składniki na śniadanie i ciesz się spokojnym porankiem.

Sobota to dzień dla rodziny.

Umów się ze swoją rodziną, że np. w soboty będziecie spędzać czas razem – w domu, na wycieczkach, w kinie, u dziadków… Znajdź czas dla rodziny także w ciągu tygodnia – np. graj z dziećmi w karty w każdy poniedziałek przed snem lub czytaj im książkę; we wtorki spacerujcie w lesie lub pobliskim parku…

4. Nie zapomnij o sobie!

Spędzaj jak najwięcej czasu wolnego z rodziną – uczcie się razem nowych rzeczy, zwiedzajcie, podróżujcie… Ale najważniejsze jest to, abyś znalazła także czas dla siebie. Wystarczy, że przespacerujesz się, aby zebrać myśli i się wyciszyć.

Dodaj komentarz

Opinie nie są weryfikowane, ale ale wykrywamy i usuwamy fałszywe treści, gdy je zidentyfikujemy. Zamieszczając komentarz, akceptujesz politykę prywatności. Nie używaj wulgaryzmów, staraj się zachować wysoki poziom merytoryczny swojego komentarza. Komentarze z linkami do innych stron mogą nie zostać opublikowane.