Leki na przeziębienie

Przeziębienie. Wzmożony wzrost reklam leków na przeziębienie prognozuje rychłe nadejście okresu jesienno-zimowego a co a tym idzie zwiększoną zachorowalność.  Nie wiem jak wy ale ja muszę swoje odchorować 2-3 razy w roku, a moje dziecko które chodzi do przedszkola jest przeziębione nawet i 5-6 razy w roku. Wiąże się to z tym, że układ immunologiczny dorosłego jest bardziej wykształcony niż u dziecka, dlatego my jesteśmy bardziej „odporni” na wirusy.

Jak można się przeziębić?

Najczęściej do zakażenia dochodzi drogą kropelkową. Wystarczy, że ktoś kichnie w naszym otoczeniu, albo poda nam ręką, którą potem bezwiednie włożymy do ust (np. osoby obgryzające paznokcie). Ważne jest aby w okresie jesienno zimowym  zwracać uwagę na higienę rąk.

Przeziębienie najczęściej przechodzi samo. W związku z tym, że jest to zakażenie wirusowe, a nie bakteryjne, można obyć się bez antybiotyku, chyba, że lekarz zaleci inaczej.

Pierwszymi objawami przeziębienia, przynajmniej u mnie jest gęstsza ślina. Jest to oznaka, że dzieje się coś niepokojącego. Wtedy najczęściej pomaga zwykła aspiryna z kawą (kofeina wzmacnia działanie aspiryny). Jeżeli w porę nie zareagujemy, wtedy pojawia się kaszel, kichanie, drapanie w gardle i podwyższona temperatura. Na tym etapie niestety ale musimy swoje odchorować. W zależności od wirusa, przeziębienie może się utrzymywać do 10 dni, natomiast kaszel może z nami pozostać jeszcze przez 2 tygodnie.

Jak leczyć przeziębienie?

W obecnych czasach i poziomie rozwoju medycyna, may mnóstwo substancji wspomagających leczenie przeziębienia. Do zbicia gorączki najczęściej stosuje się leki przeciwgorączkowe np. paracetamol lub ibuprofen. W poprzednim teście mówiliśmy, że maksymalna dawka ibuprofenu w tabletce to 400 mg i że w ciągu doby można zażyć jedynie 3 tabletki. Łatwo więc policzyć, że maksymalna dobowa dawka ibuprofenu dla dorosłego człowieka to 1,2g (dla paracetamolu jest to 4 g)

W zależności od tego, czy mamy kaszel suchy, czy mokry stosuje się inne medykamenty. Przy kaszlu suchym skuteczna może okazać się substancja chemiczna o nazwie dekstrometorfan. Znajdziemy ją w takich syropach jak Acodin czy Actifed. W przypadku kaszlu suchego, ważne jest aby zadbać o prawidłową wilgotność powietrza w pomieszczeniu. W związku z tym, że chorujemy najczęściej w okresie, kiedy kaloryfery już grzeją, wtedy powietrze staje się suche, a to nie pomaga przy kaszlu suchym. Polecam położyć wilgotny ręcznik na grzejnik lub użyć nawilżacza powietrza (niektóre modele wyposażone są w zbiorniczek na olejki eteryczne, które mogą pomóc w oddychaniu)

Przy kaszlu mokrym (wykrztuśnym) stosuje się właśnie leki wykrztuśne. Jednym z najpopularniejszych leków na kaszel mokry jest Flegamina.
W moim przypadku jednak najlepiej działają inhalacje z Mucosolvanu przy użyciu nebulizatora (rurka doustna).

Na katar w moim przypadku najlepiej sprawdzają się leki zawierające pseudoefedrynę np. Sudafed w sprayu do nosa, który miałem już przyjemność testować na łamach tego portalu.

Na rynku dostępne są preparaty, które zawierają w swoim składzie kilka substancji takich jak paracetamol, ibuprofen czy też wspomnianą pseudoefedrynę. Należy pamiętać, że stosując złożone preparaty, nie sięgać już po inne, gdyż łatwo można przedawkować którąś z substancji.

Leczenie przeziębienia domowymi sposobami

Pamiętam, za czasów komuny, mama robiła mi syrop z cebuli, piłem mleko z miodem i leżałem pod ciepłą kołderką. Okazuje się, że te metody z powodzeniem stosowane są do dnia dzisiejszego. Osoby z ograniczonym zaufaniem do firm farmaceutycznych i medykamentów bardzo często w leczeniu przeziębienia stosują wspomniane metody. Jak dziś pamiętam stawianie baniek na plecy (ale to już przy poważniejszej chorobie), które w błyskawicznym niemal tempie postawiły mnie na nogi.

Przed użyciem jakiegokolwiek leku należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ lek niewłaściwie stosowany może zagrażać zdrowiu lub zyciu

 

7 komentarzy do “Leki na przeziębienie”

 1. Kiedy wy ludzie wreszcie zrozumiecie ze tym wszystkim firmom farmaceutycznym zalezy zebysmy chorowali i bron boze nie leczyli sie domowymi sposobami. Najskuteczniejsza metod na wszelkie przeziębienia są zwykłe bańki. Ja tak sie lecze od kilku lat i aptek nie odwiedzam (chyba że po prezerwatywy)

  Odpowiedz
 2. Ja przy przeziębieniu biorę Vicks- proszek do rozpuszczania i wit C 1000 pomaga szybko no chyba ze zainfekowane są zatoki wtedy tragedia bol nie do opisania. A na kaszel sok z cebuli lepszy niż te wszystkie słodkie syropy po których kaszel jeszcze bardziej się nasila

  Odpowiedz
 3. Taaa zobaczcie sobie że 3/4 reklam to leki. Żyjemy w spoleczeństwie lekomanów. Mamy leki na wszystko, zaraz wymyślą chorobę typu ból włosów i powstanie milion medykamentów na to. Ludzie ocknijcie sie bo firmy farmaceutyczne mają w nas owieczki hodowlane i jeszcze jedno pamiętajcie WYLECZONY PACJENT TO STRACONY KLIENT. Apteki omijam z daleka

  Odpowiedz
 4. Mój zestaw obowiązkowy to witamina C w dużych ilościach (5 g na dobe)
  Asprocol naprzemian w Vicks (chyba tak to sie pisze) 3 dni i po chorobie. I teraz uwaga. Jeśli leze w łóżku ponad 2 dni to z choroby wychodze 2 tygodnie. Jesli przez 2 dni sie wygrzeje na max i wstane i normalnie funkcjonuje to choroba mija błyskawicznie. Wniosek z tego ze dlugie lezenie w dluzku osłabia organizm – przynajmniej w moim przypadku

  Odpowiedz
 5. Tylko Tabcin, nie ma innego leku który by szybko pomógł na wszelkie dolegliwości związane z przeziębieniem. Łatwo się go łyka i szybko zaczyna działać. Pomaga na wszystko. Polecam

  Odpowiedz
 6. Ja zawsze przy przeziebieniu stosuję tzw. domowe metody. Sok z miodu+cytryna, gorąca herbata z malin w dużych ilościach i najwazniejsze zeby wyleżeć. Jesli zadzialam szybko to wtedy wystarczy jeden dzien uczciwego wygrzania sie bez łażenia po domu. Nie potrzebne są żadne medykamenty

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Opinie nie są weryfikowane, ale ale wykrywamy i usuwamy fałszywe treści, gdy je zidentyfikujemy. Zamieszczając komentarz, akceptujesz politykę prywatności. Nie używaj wulgaryzmów, staraj się zachować wysoki poziom merytoryczny swojego komentarza. Komentarze z linkami do innych stron mogą nie zostać opublikowane.