Przeziębienie. Wzmożony wzrost reklam leków na przeziębienie prognozuje rychłe nadejście okresu jesienno-zimowego a co a tym idzie zwiększoną zachorowalność. Nie wiem jak wy ale ja muszę swoje odchorować 2-3 razy w roku, a moje dziecko które chodzi do przedszkola jest przeziębione nawet i 5-6 razy w roku. Wiąże się to z tym, że układ immunologiczny dorosłego jest bardziej wykształcony niż u dziecka, dlatego my jesteśmy bardziej „odporni” na wirusy.
Jak można się przeziębić?
Najczęściej do zakażenia dochodzi drogą kropelkową. Wystarczy, że ktoś kichnie w naszym otoczeniu, albo poda nam ręką, którą potem bezwiednie włożymy do ust (np. osoby obgryzające paznokcie). Ważne jest aby w okresie jesienno zimowym zwracać uwagę na higienę rąk.
Przeziębienie najczęściej przechodzi samo. W związku z tym, że jest to zakażenie wirusowe, a nie bakteryjne, można obyć się bez antybiotyku, chyba, że lekarz zaleci inaczej.
Pierwszymi objawami przeziębienia, przynajmniej u mnie jest gęstsza ślina. Jest to oznaka, że dzieje się coś niepokojącego. Wtedy najczęściej pomaga zwykła aspiryna z kawą (kofeina wzmacnia działanie aspiryny). Jeżeli w porę nie zareagujemy, wtedy pojawia się kaszel, kichanie, drapanie w gardle i podwyższona temperatura. Na tym etapie niestety ale musimy swoje odchorować. W zależności od wirusa, przeziębienie może się utrzymywać do 10 dni, natomiast kaszel może z nami pozostać jeszcze przez 2 tygodnie.
Jak leczyć przeziębienie?
W obecnych czasach i poziomie rozwoju medycyna, may mnóstwo substancji wspomagających leczenie przeziębienia. Do zbicia gorączki najczęściej stosuje się leki przeciwgorączkowe np. paracetamol lub ibuprofen. W poprzednim teście mówiliśmy, że maksymalna dawka ibuprofenu w tabletce to 400 mg i że w ciągu doby można zażyć jedynie 3 tabletki. Łatwo więc policzyć, że maksymalna dobowa dawka ibuprofenu dla dorosłego człowieka to 1,2g (dla paracetamolu jest to 4 g)
W zależności od tego, czy mamy kaszel suchy, czy mokry stosuje się inne medykamenty. Przy kaszlu suchym skuteczna może okazać się substancja chemiczna o nazwie dekstrometorfan. Znajdziemy ją w takich syropach jak Acodin czy Actifed. W przypadku kaszlu suchego, ważne jest aby zadbać o prawidłową wilgotność powietrza w pomieszczeniu. W związku z tym, że chorujemy najczęściej w okresie, kiedy kaloryfery już grzeją, wtedy powietrze staje się suche, a to nie pomaga przy kaszlu suchym. Polecam położyć wilgotny ręcznik na grzejnik lub użyć nawilżacza powietrza (niektóre modele wyposażone są w zbiorniczek na olejki eteryczne, które mogą pomóc w oddychaniu)
Przy kaszlu mokrym (wykrztuśnym) stosuje się właśnie leki wykrztuśne. Jednym z najpopularniejszych leków na kaszel mokry jest Flegamina.
W moim przypadku jednak najlepiej działają inhalacje z Mucosolvanu przy użyciu nebulizatora (rurka doustna).
Na katar w moim przypadku najlepiej sprawdzają się leki zawierające pseudoefedrynę np. Sudafed w sprayu do nosa, który miałem już przyjemność testować na łamach tego portalu.
Na rynku dostępne są preparaty, które zawierają w swoim składzie kilka substancji takich jak paracetamol, ibuprofen czy też wspomnianą pseudoefedrynę. Należy pamiętać, że stosując złożone preparaty, nie sięgać już po inne, gdyż łatwo można przedawkować którąś z substancji.
Leczenie przeziębienia domowymi sposobami
Pamiętam, za czasów komuny, mama robiła mi syrop z cebuli, piłem mleko z miodem i leżałem pod ciepłą kołderką. Okazuje się, że te metody z powodzeniem stosowane są do dnia dzisiejszego. Osoby z ograniczonym zaufaniem do firm farmaceutycznych i medykamentów bardzo często w leczeniu przeziębienia stosują wspomniane metody. Jak dziś pamiętam stawianie baniek na plecy (ale to już przy poważniejszej chorobie), które w błyskawicznym niemal tempie postawiły mnie na nogi.
Przed użyciem jakiegokolwiek leku należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ lek niewłaściwie stosowany może zagrażać zdrowiu lub zyciu
Najgorsze moim zdaniem są mixy różnych środków.Moim zdaniem lepiej brać pojedynczo substancje aktywne a nie wmixach
Kiedy wy ludzie wreszcie zrozumiecie ze tym wszystkim firmom farmaceutycznym zalezy zebysmy chorowali i bron boze nie leczyli sie domowymi sposobami. Najskuteczniejsza metod na wszelkie przeziębienia są zwykłe bańki. Ja tak sie lecze od kilku lat i aptek nie odwiedzam (chyba że po prezerwatywy)
Ja przy przeziębieniu biorę Vicks- proszek do rozpuszczania i wit C 1000 pomaga szybko no chyba ze zainfekowane są zatoki wtedy tragedia bol nie do opisania. A na kaszel sok z cebuli lepszy niż te wszystkie słodkie syropy po których kaszel jeszcze bardziej się nasila
Taaa zobaczcie sobie że 3/4 reklam to leki. Żyjemy w spoleczeństwie lekomanów. Mamy leki na wszystko, zaraz wymyślą chorobę typu ból włosów i powstanie milion medykamentów na to. Ludzie ocknijcie sie bo firmy farmaceutyczne mają w nas owieczki hodowlane i jeszcze jedno pamiętajcie WYLECZONY PACJENT TO STRACONY KLIENT. Apteki omijam z daleka
Mój zestaw obowiązkowy to witamina C w dużych ilościach (5 g na dobe)
Asprocol naprzemian w Vicks (chyba tak to sie pisze) 3 dni i po chorobie. I teraz uwaga. Jeśli leze w łóżku ponad 2 dni to z choroby wychodze 2 tygodnie. Jesli przez 2 dni sie wygrzeje na max i wstane i normalnie funkcjonuje to choroba mija błyskawicznie. Wniosek z tego ze dlugie lezenie w dluzku osłabia organizm – przynajmniej w moim przypadku
Tylko Tabcin, nie ma innego leku który by szybko pomógł na wszelkie dolegliwości związane z przeziębieniem. Łatwo się go łyka i szybko zaczyna działać. Pomaga na wszystko. Polecam
Ja zawsze przy przeziebieniu stosuję tzw. domowe metody. Sok z miodu+cytryna, gorąca herbata z malin w dużych ilościach i najwazniejsze zeby wyleżeć. Jesli zadzialam szybko to wtedy wystarczy jeden dzien uczciwego wygrzania sie bez łażenia po domu. Nie potrzebne są żadne medykamenty