Jak wychować dziecko? 8 wskazówek wychowawczych

Jak wychować dziecko? Sekrety dobrych rodziców – 8 wskazówek wychowawczych

Rodzice często zastanawiają się, na co powinni pozwalać swoim dzieciom, a na co nie. Jak zmusić dziecko do jedzenia warzyw i owoców? Z tym wszystkim poradzisz sobie za pomocą naszego krótkiego poradnika, jak wychować zdrowe i szczęśliwe dziecko.

1. Bądź dobrym wzorem!

To najważniejsza rada, jakiej musisz przestrzegać. Nie oczekuj, że Twoje dziecko będzie lubić zdrowe jedzenie, jeśli Ty sam wciąż najchętniej będziesz jeść fast food.

To samo odnosi się do tego, co robisz w wolnym czasie.

2. Ćwiczenia

Dzieci potrzebują zajęcia! Nawet, jeśli wciąż są w kołysce, muszą się ruszać i ćwiczyć. To pozwoli im rozwinąć mięśnie i pomoże zasnąć wieczorem. A kiedy one śpią, Ty też spisz.

Im starsze się stają, tym bardziej pociąga je telewizor i komputer. Dlatego nasza pierwsza rada brzmi: bądź dla nich dobrym wzorem i próbuj prowadzić bardziej aktywne życie.

Kiedy dziecko będzie już wystarczająco duże, pójdzie do szkoły, a jego zdolności poznawcze będą odpowiednio rozwinięte, możesz pozwolić mu na uprawianie sportów drużynowych. To, poza potrzebą ruchu fizycznego, zaspokoi jego potrzebę kontaktów społecznych.

3. Kieszonkowe

Chociaż wydaje się, że może ono zepsuć dziecko, wcale tak nie jest. Kieszonkowe pomoże dziecku poznać wartość przedmiotów i zrozumieć, że nie zawsze może mieć wszystko. I to na zasadzie zabawy.

Kieszonkowe nie musi być związane z systemem nagród i kar, ale mieć określoną wysokość i częstotliwość – najpierw raz na tydzień, a później raz na miesiąc. Odpowiedni moment na przydzielenie kieszonkowego to rozpoczęcie nauki szkolnej.

4. Zdrowe jedzenie

Jeśli Twoje dziecko sprzeciwia się jedzeniu sałaty i bananów, zacznij od siebie. Jeśli jesz wystarczająco dużo warzyw i owoców, Twoje dziecko raczej podąży za Twoim przykładem.

W przeciwnym razie mamy radę, która może pomóc. Jeśli dziecko ma ochotę na czekoladę, powinno najpierw zjeść owoce. Dzięki temu dziecko zdobędzie niezbędne witaminy, szybciej będzie syte i zje mniej czekolady.

5. Odpowiednia ilość jedzenia

Słuchaj dziecka, kiedy mówi, że nie jest już głodne. Wielu rodziców każe dzieciom zjadać do końca, bo w przeciwnym razie może stać się coś złego.

To błąd!

Jeśli rodzice będą to robić, dzieci zaczną wmuszać w siebie więcej jedzenia, niż potrzebują. Po pewnym czasie przestaną słuchać swojego organizmu, kiedy będzie im kazał przestać jeść.

6. Odpowiednia ilość snu

Upewnij się, że Twoje dziecko śpi każdej nocy co najmniej 8 godzin. Badania pokazują, że pierwszoklasiści, którzy śpią mniej niż 8 godzin, zachowują się podczas codziennych czynności tak samo jak 4-latkowie.

Ponadto ich organizm wytwarza hormon kortyzol, który przyczynia się do gromadzenia tłuszczu. W rezultacie takie dzieci są bardziej skłonne do otyłości.

7. Nie unikaj niektórych tematów

Tłumacz dziecku kwestie, które je interesują. Także wtedy, gdy Twoje dziecko dowiaduje się o różnicach rasowych i etnicznych. Nawet, jeśli uważasz, że unikanie tematu jest najłatwiejszym rozwiązaniem problemu, dziecko wciąż go widzi.

Jeśli nie będziesz tłumaczyć dzieciom pewnych zjawisk, będą znajdować własne interpretacje, które mogą być nieprawidłowe.

8. Nie płać dzieciom za wykonywanie obowiązków domowych

Wielu rodziców uważa, że dzieci powinny być chwalone i wynagradzane za wykonywanie obowiązków domowych. Jeśli będziesz robić to regularnie, dziecko nauczy się, że będzie mu się płacić za każdą pracę lub wysiłek, co nie jest normalne. Dzieci także są członkami rodziny, dlatego można od nich wymagać, że będą wykonywać pewne obowiązki domowe.

Jeśli zaczniesz przestrzegać powyższych wskazówek, wychowasz zdrowe i szczęśliwe dziecko. Warto także wspierać jego autonomię i przyjaźnie, jakie nawiązuje. W ten sposób Twoje dziecko w pełni zintegruje się ze społeczeństwem i nie będzie miało problemów w okresie dojrzewania.

Dodaj komentarz

Opinie nie są weryfikowane, ale ale wykrywamy i usuwamy fałszywe treści, gdy je zidentyfikujemy. Zamieszczając komentarz, akceptujesz politykę prywatności. Nie używaj wulgaryzmów, staraj się zachować wysoki poziom merytoryczny swojego komentarza. Komentarze z linkami do innych stron mogą nie zostać opublikowane.