Jak poprawić jakość swojego snu?

Już jesienią czeka nas sezonowa zmiana czasu – znów stracimy 1 godzinę snu. Nie wydaje się to być dużo, bo aż 1/3 życia upływa nam na śnie… Ale często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak bardzo sen jest ważny. Organizm intensywnie się regeneruje w ciągu nocy, dlatego Ty nabierasz nowych sił, ale nie tylko.

Spokojny, głęboki i odpowiednio długi sen upiększa!

Ze względu na wiele korzyści płynących z regularnego, długiego i porządnego snu, nie możesz go zaniedbywać.

Naukowcy uważają, że osoby dorosłe powinny każdej nocy spać przez minimum osiem godzin, ale ze względu na napięty grafik wiele z nas spędza za mało czasu w łóżku. Jeśli uważasz, że codzienny stres i obowiązki nie pozwalają Ci na dawkę porządnego i długiego snu, czas zmienić swoje myślenie.

Wybierz porządny materac

Do bezsenności lub braku porządnego snu może przyczyniać się zły materac, stelaż czy poduszka. Jeśli już nie możesz dopasować starego materaca czy stelaża do swoich potrzeb, pozbądź się go jak najszybciej, a jeśli rano budzisz się z bólem karku i kręgosłupa, wyrzuć starą poduszkę.

Na stronie internetowej Dormeo możesz wybierać spośród szerokiej gamy produktów, które poprawią Twoje warunki snu.

Herbatka na bezsenność

Jeśli cierpisz na bezsenność, naturalnym i skutecznym lekarstwem będzie herbata, która pomoże Ci się zrelaksować i łatwiej zasnąć.

  • Jeśli jesteś napięta i zdenerwowana, zalecamy herbaciany napar z passiflory, pokrzywy lub kwiatu lipy na pół godziny przed snem.
  • Jeśli cierpisz na bezsenność, pomoże Ci herbata z melisą lub kwiatem lipy.

Naturalne i niesłodzone herbaty oczyszczają organizm i relaksują, dlatego mają tak dobroczynny wpływ na samopoczucie.

Unikaj „ciężkich” potraw

Późne posiłki mogą być powodem niespokojnego snu, zwłaszcza jeśli przed pójściem do łóżka zjesz coś ciężkostrawnego. Wieczorem należy unikać kwasów tłuszczów nasyconych i produktów pełnomlecznych, ponieważ organizm potrzebuje dużo czasu, aby je strawić. Na kolację wybieraj lepiej „lekkie” potrawy jak ryby, ryż i warzywa.

Aktywność fizyczna także pomaga

Zdrowy sen zapewnią regularne ćwiczenia fizyczne. Joga i pilates to najlepsze formy aktywności, które eliminują bezsenność, a ćwiczenia oddechowe również będą pomocne. Ważne, aby w czasie ćwiczeń rozluźnić się, zapomnieć o problemach i cieszyć się ruchem. Tuż przed snem nie są za to zalecane intensywne ćwiczenia fizyczne.

Muzyka na spokojny sen

Dla wielu osób słuchanie muzyki jest odprężające, a to bardzo ważne przed porą spania. Sprawdź, jaka muzyka najlepiej na Ciebie działa i słuchaj jej w nocy, przynajmniej przez kilka minut.

Musisz po prostu wysondować, jaki gatunek wpływa na Ciebie najbardziej kojąco – dla wielu osób jest to muzyka klasyczna. Popularne są także dźwięki natury, jak ćwierkanie ptaków albo szum oceanu.

Unikaj komputera i telefonu

Wiele urządzeń znajdujących się w Twojej sypialni może zakłócać Twój sen. Zwłaszcza komputery, telefony komórkowe, telewizory i gniazdka elektryczne są źródłem energii uniemożliwiającym spokojny sen. O ile to możliwe, staraj się wstawiać takie urządzenia do innych pomieszczeń, aby uniknąć emitowanego przez nie promieniowania.

Znajdź czas

Sen to bardzo ważna czynność, dlatego koniecznie trzeba znaleźć na nią czas. Chociaż tego akurat masz jak na lekarstwo, musisz pamiętać, że porządny sen w ciągu nocy to praca na optymalnych obrotach przez cały dzień. Kładź się spać zrelaksowany i o odpowiedniej porze. Tylko wtedy obudzisz się wypoczęty, orzeźwiony i pełen energii na nowe wyzwania.

Dodaj komentarz

Opinie nie są weryfikowane, ale ale wykrywamy i usuwamy fałszywe treści, gdy je zidentyfikujemy. Zamieszczając komentarz, akceptujesz politykę prywatności. Nie używaj wulgaryzmów, staraj się zachować wysoki poziom merytoryczny swojego komentarza. Komentarze z linkami do innych stron mogą nie zostać opublikowane.