Czy późne posiłki tuczą?

Cała prawda o wieczornym biesiadowaniu

Ile razy słyszałeś, że jedzenie obiadów wieczorem sprawi, że szybko przybierzesz na wadze? Niemal każda dieta zakazuje jedzenia po godzinie 18. Co ma jednak zrobić człowiek, który wraca z pracy do domu wieczorem? Oto 3 przydatne rady.

Nieważne, kiedy, ważne ile

Nadwaga nie jest najczęściej efektem późnych kolacji, lecz bierze się z ogólnego nadmiaru kalorii. Wracając do domu wieczorem, wręcz powinieneś zjeść lekki obiad, szczególnie wtedy, gdy jest to Twój jedyny ciepły posiłek w ciągu dnia.

Aby nie przytyć, zwróć uwagę na 2 następujące czynniki:

  • Ilość i jakość dziennych porcji,
  • Odpowiednia ilość ćwiczeń fizycznych.

Wiedząc, że po godzinie 18 będziesz jeść obiad złożony z 2 dań, zrezygnuj z lunchu w służbowej stołówce. 3 Kanapki przez 8 etatowych godzin powinny Ci wystarczyć.

Uważaj na to, co jesz wieczorem

Jeśli w ciągu dnia nie wykonywałeś ciężkiej pracy fizycznej i nie przebywałeś zbyt długo na mrozie, to Twoje zapotrzebowanie na kalorie nie jest zbyt wielkie. Nawet, gdy czujesz duży głód po powrocie z pracy, nie oznacza to wcale, że musisz ‘porządnie’ zjeść. Wieczorem raczej nie masz szans na to, żeby spalić wiele dodatkowych kalorii.

Twój wieczorny posiłek powinien się składać głównie z produktów wysokobiałkowych oraz warzyw. Ogranicz węglowodany, gdyż to one właśnie są źródłem energii – niezwykle przydatnej rano, ale raczej zbędnej wieczorem i w przypadku braku ruchu, łatwo się zamieniającej w dodatkowe kilogramy…

Nie rozpraszaj swojej uwagi

Naczelna zasada skutecznego odchudzania brzmi: jedząc obiad, nigdy nie gap się w telewizor lub komputer. A jeśli już nie masz innej opcji, to pamiętaj o tym, aby raz nałożyć sobie na talerz określoną porcję, a potem już nie dokładać. Dlaczego? Jeśli rozproszysz swoją uwagę, może się zdarzyć, że zjesz więcej, niż planowałeś.

Złota rada: nigdy nie chodź spać na głodniaka, bo rano obudzisz się zupełnie bez energii. Jeśli po godz. 21-szej poczujesz głód, zjedz ‘coś lekkiego’, lecz nie później, niż na godzinę przed snem.

Dodaj komentarz

Zamieszczając komentarz, akceptujesz politykę prywatności. Nie używaj wulgaryzmów, staraj się zachować wysoki poziom merytoryczny swojego komentarza. Komentarze z linkami do innych stron mogą nie zostać opublikowane.