9 wskazówek jak zwiększyć zadowolenie z życia

9 wskazówek, jak zwiększyć zadowolenie z życia

Dlaczego boimy się zmian? Nigdy do końca nie wiadomo, czy wyjdą nam one na lepsze, czy na gorsze, jednak bez żadnych zmian trudno jest dążyć do szczęścia… Po wielu latach, często się okazuje, że zmiany, które wydawały się nam katastrofą, w dłużej perspektywie przyniosły nam wiele dobrego. Przeczytaj zatem, jakie warto mieć podejście do zmian!

1. Bądź optymistą

Optymizm jest zaraźliwy i nawet jeśli nie jesteś optymistą z natury, możesz spojrzeć na świat przez różowe okulary, o ile masz dobre chęci. Gdy doświadczasz zmian, na które nie masz ochoty, masz w sobie siłę i umiejętności pozwalające Ci zdecydować, z jakimi emocjami, uczuciami i nastrojami do nich podejdziesz. Zamiast przyjmować postawę bezbronnej ofiary, przeciwko której sprzysiągł się cały świat, możesz zadać sobie następujące pytania:

• A co, jeśli zmiany okażą się pozytywne na dłuższą metę?
• Czy mogę wykorzystać ten kryzys do przewartościowania swojego życia?

Jeśli spojrzysz na wszystko z takiej perspektywy, nie będziesz bać się zmian tak bardzo, bo skupisz się na pozytywach. A kiedy Twoja głowa będzie pełna pozytywnych myśli, przyzwyczaisz się do nich i staniesz się optymistą.

2. Uwierz, że zmiany mogą wyjść na lepsze

Każdego dnia coś się zmienia. Ludzie zakochują się, rozstają, tracą pracę, dowiadują się o czymś przykrym… Oczywiście łatwiej przychodzi pogodzenie się ze zmianami na lepsze niż na gorsze. Każdy się zgodzi, że lepiej zrzucić kilka kilogramów niż stracić pracę.

Zmiany często okazują się darem. Czasem zdajemy sobie z tego sprawę szybko, a czasem potrzebujemy na to lat.

3. Bądź silny

Nasza umiejętność radzenia sobie ze zmianami jest większa, niż mogłoby się wydawać.

Nawet, jeśli wydaje Ci się, że nie możesz już więcej, że zabraknie Ci oddechu, że bez ukochanej osoby umrzesz, to się nie dzieje.

Człowiek jest bardzo wytrzymałym gatunkiem, który zniesie i wytrzyma praktycznie wszystko. Doświadczenia jeszcze nas wzmacniają i dodają optymizmu w patrzeniu na przyszłość.

Wypisz listę zmian, jakie przeszedłeś w życiu, np. przeprowadzka, rozstanie z partnerem itp., oraz nowych umiejętności, jakie dzięki nim zdobyłeś.

4. Zmień negatywne emocje na pozytywne

Ponieważ zmianom często towarzyszy strach, ważne, żeby zdawać sobie z niego sprawę i akceptować go. Negatywne emocje powinny być współrzędnymi na drodze do pozytywnych uczuć.

5. Akceptuj wszystkie zmiany tak szybko jak to tylko możliwe

Jeśli niechętnie decydujesz się na zmiany, zacznij od tych drobnych, które uzmysłowią Ci, jak wiele możesz zyskać decydując się na nie.

Wszyscy płyniemy tym samym statkiem, a życie jest rzeką. Możesz próbować płynąć pod prąd i tracić energię w poszukiwaniu czegoś, czego nigdy nie znajdziesz, lub dać ponieść się nurtowi i podziwiać wszystko, co Cię otacza i staje na Twojej drodze. Może to być coś, czego zawsze chciałeś.
Zadaj sobie pytanie, czy rzeczywiście ciągle rezygnujesz ze zmian.

6. Daj dojść do głosu uczuciom

Jeśli będziesz wyrażać się o świecie negatywnie za każdym razem, kiedy jesteś w dołku, stracisz całą energię. Wsłuchaj się w siebie, zwracaj uwagę na słowa, które wypowiadasz w trakcie dokonywania zmian i świadomie »oczyść« swój język.

Zamiast powtarzać sobie, że dzień będzie ciężki, pomyśl, że przed Tobą dzień pełen wyzwań. W końcu takie myślenie stanie się częścią Ciebie.

7. Bądź w zgodzie ze swoją duszą

Nie zapominaj o sobie! Znajdź czas na jogę, medytację, relaks lub spacery. Jeśli wierzysz w Boga, módl się do niego. Jeśli wierzysz w anioły, rozmawiaj z nimi. Jeśli wierzysz w siebie, to już dobry początek.

Zapamiętaj, że umysł i dusza muszą być ze sobą powiązane, żeby prawidłowo funkcjonować. Jeśli potrafisz znaleźć wewnętrzny spokój, sprostasz wszystkiemu, co przed Tobą.

8. Otaczaj się pozytywnymi ludźmi

Czasami potrzebujemy otaczać się ludźmi, którzy są w podobnej sytuacji i mogą nas zrozumieć. Ale to nie zawsze jest dla nas dobre, bo w niektórych sytuacjach niezbędne są osoby pozytywne, które wyciągną nas z dołka. Mogą pomóc nam zupełnie nieświadomie – ich szczęście, zadowolenie, sukces i wiara w siebie mogą być zaraźliwe i ujmujące.

Jeśli jednak nie pozostaje Ci nic innego niż bycie gburem, wyznacz sobie limit czasu i nie pozwalaj sobie na zbyt długie gnębienie się.

9. Pomagaj

Koncentrowanie się jedynie na sobie i własnych problemach nie jest najlepszym rozwiązaniem dla Ciebie. Może doprowadzić do użalania się nad sobą, a to z pewnością nie przyniesie pozytywnych zmian. Jakkolwiek może to być trudne, zbierz w sobie całą odwagę oraz siłę i pomóż komuś, kto Cię potrzebuje. Nie odmawiaj pomocy, bo tę przysługę ktoś może oddać Ci w przyszłości.

Dodaj komentarz

Opinie nie są weryfikowane, ale ale wykrywamy i usuwamy fałszywe treści, gdy je zidentyfikujemy. Zamieszczając komentarz, akceptujesz politykę prywatności. Nie używaj wulgaryzmów, staraj się zachować wysoki poziom merytoryczny swojego komentarza. Komentarze z linkami do innych stron mogą nie zostać opublikowane.