Szafa na broń S1

Dziś (na prośbę jednego z naszych kolegów myśliwych) poruszymy temat dość burzliwy wśród legalnych posiadaczy broni, bowiem w życie wchodzi nowe rozporządzenie (Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 26 sierpnia 2014 r. w sprawie przechowywania, noszenia oraz ewidencjonowania broni i amunicji), które nakazuje zakup nowych szaf pancernych na broń w klasie S1. Posiadacze „starych” szaf pancernych na broń, które nie spełniają wymogów stawianych klasie S1, muszą zakupić nową szafę. Mają na to 5 lat od dany wejścia w życie Rozporządzenia. Rozporządzenie dotyczy w głównej mierze osób, które już posiadają szafę na broń, więc dodatkowy wydatek jest delikatnie mówiąc nie na rękę. Nic dziwnego, że posiadacze starych szaf na broń szukają tańszych modeli, które by papierkowo spełniały wymaganie klasy S1.

Po analizie ofert na znanym portalu aukcyjnym oraz sklepów internetowych, najtańszą ofertą wydają się być szafy na broń, naszego rodzimego producenta z Działdowa, firmy Novcan. Pojechaliśmy więc do najbliższego dystrybutora tejże firmy, sprawdzić, co na prawdę niesie za sobą klasa S1, jak wygląda taka szafa i ile kosztuje.

szafy na broń s1

Szafy na broń S1 Novcan model G3/S1/4 i G3/S1/3

 

Szafy na broń w klasie S1 firmy Novcan dostępne są w różnych rozmiarach. Począwszy od małych sejfów na jedną sztukę broni po szafy mieszczące 14 sztuk broni długiej. Z informacji jakie uzyskaliśmy bezpośrednio w firmie Novcan, można na zamówienie zażyczyć sobie szafę o niemal dowolnych wymiarach.

Poniższa tabela przedstawia szafy w klasie S1 dostępne „od ręki”

szafy na broń s1

 Koszt zakupu szafy na broń S1.

Wszystko oczywiście zależy od wielkości szafy, ale ceny zaczynają się od 499 zł za sejf na jedną sztukę broni krótkiej, a kończąc na 1799 zł, za taką kwotę możemy posiadać szafę Novcan model G3/S1/14, w której pomieścimy 14 sztuk broni długiej.

Na co zwracać uwagę przy zakupie szafy na broń?

  1. Jeśli mamy już określony na ile sztuk broni potrzebujemy szafę, należy sprawdzić wymiary szafy. Niektórzy producenci robią szersze, niektórzy węższe szafy przy tej samej zakładanej ilości broni jakie pomieszczą.
  2. Wybieramy rodzaj zamka. Tutaj decydują osobiste preferencje. Niemal wszyscy producenci oferują 3 rodzaje zamków. Zwykły kluczowy, zamek mechaniczny(pokręcany) oraz zamek elektroniczny z klawiaturą numeryczną.
  3. Głębokość szafy. Jest to dla niektórych element decydujący o wyborze, gdyż niektóre rodzaje broni długiej, mają zamontowane lunety na wysokich montażach i dla takiego rodzaju broni potrzebne są głębsze szafy. Z informacji dystrybutora szaf wynika, że głębokość 350mm jest optymalna dla większości rodzajów broni z przyrządami celowniczymi.
  4. Jeżeli dużo strzelamy, warto rozejrzeć się za szafą mieszczącą oprócz broni, duże ilości amunicji.
  5. Sprawdzamy, czy szafa ma ważny certyfikat dla klasy S1 (czy została wyprodukowana w okresie ważności certyfikatu)
  6. Sprawdzamy, czy szafa posiada tabliczkę znamionową z hologramem IMP i numerem certyfikatu.

Jak wspomniano na wstępie, według naszych danych opartych na znanym portalu aukcyjnym na literkę A, najtańsze szafy w klasie S1 produkuje firma Novcan. Jeśli ktoś zna producenta bardziej konkurencyjnego cenowo, który robi szafy pancerne na broń, prosimy o komentarz do tego posta. Jak zwykle licznymi na Państwa opinie.

Szafy na broń S1 Novcan na Allegro >> kliknij tutaj