Roborock S50 opinie test i recenzja

Roborock S50 a konkretnie model S502-00 jest pierwszym odkurzaczem od Xiaomi, który mam przyjemność testować. Oficjalnym dystrybutorem marki Roborock w Polsce jest firma Jamicon sp. z o.o. z Katowic i mój model pochodzi właśnie z oficjalnego kanału w naszym kraju.

Na początku wielkie brawa dla firmy za bezpieczeństwo pakowania swoich produktów. Zresztą zobaczcie na zdjęcie poniżej, jak zapakowany jest Roborock S50

Roborock S50 opinie test i recenzja robota automatycznego

Jak widać, na czas transportu, robot zapakowany jest w 3 kartony, a to jeszcze nie koniec. Otwierając ostatni karton zobaczymy taki obrazek

Roborock S50 opinie test i recenzja robota automatycznego

Od 7 lat testuję różne produkty i bez wątpienia Roborock zasługuje na nagrodę na najlepiej (najbezpieczniej) zapakowany produkt.

Roborock S50 – co w zestawie?

Roborock S50 opinie test i recenzja robota automatycznego

Tutaj troszkę mogę ponarzekać ponieważ zestaw startowy bardzo nie rozpieszcza. Oprócz samego robota znajdziemy tutaj:

  • zapasowy filtr,
  • zapasową ściereczkę mopa,
  • 4 zapasowe zaworki do mopa,
  • stację dokującą z przewodem zasilającym
  • podstawkę przeciwwilgociową pod odkurzacz
  • instrukcję obsługi w j. polskim oraz w innych językach

Brakuje mi tutaj pilota zdalnego sterowania (odkurzaczem steruje się z poziomu aplikacji na urządzaniu mobilnym np: smartfon) oraz zapasowej szczotki bocznej.

Do odkurzacza dostałem też miły upominek, którego na pewno nie znajdziecie w paczce z Aliexpress.

Roborock S50 opinie test i recenzja robota automatycznego

Podczas rozpakowywania urządzenia, towarzyszy nam charakterystyczny zapach „drogiej elektroniki”. Ja mam wyczulony węch i właśnie ten zapach towarzyszył mi podczas rozpakowywania nowego telefonu samsung lub Iphona mojej żony.

Roborock S50 wygląd zewnętrzny

O gustach podobno się nie dyskutuje, ale trzeba przyznać że produkt od Xiaomi jest po prostu ładny. Wykończenie w bieli na wysoki połysk dodaje elegancji.

Roborock S50 opinie test i recenzja robota automatycznego

Patrząc od góry na robocie znajdziemy 3 przyciski

  • włącznik
  • przycisk czyszczenia punktowego
  • przycisk ładowania

Ten wystający element po środku to czujnik laserowy, dzięki któremu odkurzacz tworzy mapę pomieszczenia. Wygląda to bardzo efektownie, ale o tym później.

Od góry znajdziemy również klapkę, pod którą znajduje się zbiornik na nieczystości oraz szczoteczka do pielęgnacji szczotki centralnej. Oprócz tego pod klapką znajdziemy diodę informującą o połączeniu Wi-Fi

Roborock S50 opinie test i recenzja robota automatycznego

Opróżnianie pojemnika z nieczystościami jest proste i higieniczne. Uważać natomiast trzeba żeby go nie przekręcić bo wtedy część zebranego brudu wysypiemy z powrotem na podłogę.

Pojemnik na nieczystości wyposażony jest w filtr, który również bardzo prostu wyjąć.

Roborock S50 wyposażony jest w kilka czujników. Te z boku urządzenia nie pozwalają odkurzaczowi na zderzanie się z przeszkodami np. ścianą.

Od spodu Roborock S50 wygląda jak większość odkurzaczy automatycznych. Wyposażony jest tylko w jedną szczotkę boczną oraz w szczotkę centralną z włosiem. Znajdziemy tutaj również czujniki „schodowe”, dzięki którym odkurzacz dojeżdża do krawędzi, ale nie spada.

Roborock S50 opinie test i recenzja robota automatycznego

Roborock S50 – funkcja mopowania

Pojemnik z mopem, nie powala swoją pojemnością (140 ml), ale musimy zdawać sobie sprawę z tego, że odkurzacze automatyczne z funkcją mopa nie służą do czyszczenia podłogi np. z plam po keczupie, a tylko do odświeżenia podłoża. Ściereczkę mopa w Roborock S50 bardzo łatwo jest zdjąć (dzięki sztywnej prowadnicy) i założyć z powrotem.

Na zdjęciu poniżej widać dwa małe zaworki przez które woda z pojemnika dostaje się na ściereczkę oraz rzepy, dzięki którym ściereczka się nie przesuwa.

Aby mopowanie było najskuteczniejsze najpierw namaczamy ściereczkę, wyrzynamy i dopiero potem zakładamy na pojemnik. Dzięki temu zabiegowi, nie tracimy wody z pojemnika do wstępnego namoczenia ściereczki.

Roborock S50 opinie test i recenzja robota automatycznego

Producent odkurzacza dodaje specjalną podkładkę, dzięki której woda z mopa nie przesiąka do podłoża. O ile w przypadku płytek ceramicznych, nie ma to większego znaczenia, to jeśli nasz mop stoi na panelach to już tak. Podkładka posiada antypoślizgowe wypustki, dzięki którym się nie przesuwa.

Roborock S50 opinie test i recenzja robota automatycznego

Jeśli chodzi o jakość mopowania to spełnia ona oczekiwania. Ilość wody pozostawiona za robotem jest ani za duża, ani za mała. Niestety nie możemy ustawić dozowania wody, jak ma to miejsce np. w odkurzaczu Ilife A9s, ale akurat w przypadku Roborock S50 wydaje sie to być optymalnie dobrane.

Roborock S50 opinie test i recenzja robota automatycznego

Roborock S50 – sterowanie robotem

Jak już napisałem na początku, w zestawie nie znajdziemy pilota zdalnego sterowania. Jednak w dobie wszechobecnych smartfonów niestanowi to większego problemu bowiem żaden pilot nie zapewni nam tylu fukcji co oprogramowanie Xiaomi Home.

Zdecydowanie najczęściej będziemy korzystali z trybu automatycznego, ale jeśli ktoś ma ochotę może użyć zdalnego pilota, dzięki któremu możemy sterować odkurzaczem za pomocą przycisków lub za pomocą joysticka.

Roborock S50 opinie test i recenzja robota automatycznego

Odkurzacz, dzięki swoim czujnikom w ciągu kilku sekund skanuje pomieszczenie i nanosi to na mapę, którą widzimy na ekranie swojego smartfona. Roborock S50 najpierw objeżdża krawędzie, a potem niczym wąż z gry na Nokię przesuwa się się po pozostałej powierzchni. Czynność tę powtarza dwukrotnie co wystarcza na dokładnie odkurzenie powierzchni.

Roborock S50 opinie test i recenzja robota automatycznego

Jak widać na zdjęciu powyżej sprzątnięcie 6m2 zajęło mu 8 minut.

Oprogramowanie Xiaomi Home do obsługi Roborock S50

Zanim był opisał wszystkie funkcje aplikacji to pewnie byście poszli spać, więc skupię się na najważniejszych:

Ja najczęściej korzystam z wyboru trybu czyszczenia. To właśnie tutaj przełączamy się pomiędzy mopowaniem a odkurzaniem. Roborock S50 ma aż 4 poziomy siły ssania. Podpowiem tylko, że poziom 2, czyli „ballanced”, w zupełności wystarczy do codziennego sprzątania.

Aplikacja Xiaomi Home dla Roborock S50

Od czasu do czasu warto zajrzeć do funkcji „care”, w której dowiemy się w jakim stanie są części eksploatacyjne naszego odkurzacza.

Roborock S50

Kiedy po raz pierwszy uruchomimy nasz odkurzacz, zrobi on skan całej powierzchni, którą ma w zasięgu swoich czujników. Warto więc za pierwszym razem „puścić” go na całe mieszkanie, aby potem dzięki funkcji wirtualnej ściany lub obszaru wyłączenia ze sprzątania ustawić, gdzie ma jeździć.

Dla przykładu, screenie poniżej zabroniłem mu wjeżdżania do schowka oraz wjeżdżania pod szafkę w kuchni.

Roborock S50 opinie test i recenzja

Oczywiście możemy również zaplanować pracę dla naszego robota. Możemy ustawić dokładną godzinę o której ma się włączać i w którym dniu tygodnia.

Roborock S50 – dane techniczne

Funkcja: odkurzacz, mop

Moc ssania: 2000 Pa

Napięcie / Moc: 14,4 V / 58 W

Łączność: Wi-Fi

Akumulator: Li-ION 5200 mAh

Czas pracy: 2,5 godziny

Wymiary / Waga: 353×350×96,5 mm / 3,5 kg

Poziomy głośności pracy zmierzone podczas testu  w kuchni, w której poziom głośności wynosił 40dB

tryb quiet – 63dB

tryb ballanced- 66 dB

tryb turbo – 68 dB

tryb MAX – 70 dB

tryb mopowania – 58dB

 

Więcej dowiecie się z wideorecenzji, do której obejrzenia zapraszam już teraz.

41 komentarzy do “Roborock S50 opinie test i recenzja”

  1. niestety nie mogę polecić, szczególnie dla właścicieli psów. Pierwszy model zepsuł się po półrocznym użytkowaniu ( skaner), po wielokrotnych naprawach w końcu został wymieniony na nowy, który działał przyzwoicie przez rok. Napisałam przyzwoicie, bo nigdy dobrze nie odkurzał włosów z żadnej powierzchni ( podłogi, dywany), nie dojeżdża też do kątów, pod zasłony itp. Obecnie, po roku przyzwoitej pracy, zaczął bardzo źle zbierać, mimo że wszystkie szczotki są wymieniane, odkurzacz czyszczony. Zbiera fatalnie nawet w trybie pracy „turbo”. Odradzam!

    Odpowiedz
    • mam podobne wrażenie, jeszcze na panelach coś pozbiera, ale że mam w domu dywany i wykładzinę u dziecka w pokoju to raczej kiepsko przydatny.

      Odpowiedz
  2. Robot po rozładowaniu, powrocie do stacji i naładowaniu nie wznawia odkurzania w miejscu, w którym skończył, po prostu dalej stoi na stacji. Czy trzeba coś wprowadzić w ustawieniach? Mam też pytanie czy aplikacja posiada obecnie funkcje zapamiętywania map pięter?

    Odpowiedz
      • Zależy jaki dom. U mnie wystarcza na 80 metrów kwadratowych. To jest takie przetarcie podłogi, a nie zmywanie, na przykład gdy kot zostawi ślady łap.

        Odpowiedz
    • Aplikacja jest po angielsku, niemiecku, włosku, hiszpańsku, francusku i różnych dialektach mandaryńskiego. Komunikaty są proste, wiec polski nie potrzebny i na prawde łatwo sie połapać nawet komuś kto nie zna obcych języków

      Odpowiedz
  3. Na 5 Polaków będzie 6 opinii. Moja jest taka że s50 najlepiej wypada w zestawieniu cena/jakość. Za cene teraz ok 1600 zł nie znajdziecie lepszego robota z tyloma funkcjami i ssaniem 2000 Pa

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Opinie nie są weryfikowane, ale ale wykrywamy i usuwamy fałszywe treści, gdy je zidentyfikujemy. Zamieszczając komentarz, akceptujesz politykę prywatności. Nie używaj wulgaryzmów, staraj się zachować wysoki poziom merytoryczny swojego komentarza. Komentarze z linkami do innych stron mogą nie zostać opublikowane.