Dziś przyjrzymy się dość niszowemu jeśli chodzi o system operacyjny telefonowi Microsoft Lumia 640 LTE. Telefon w pierwotnej postaci miał zainstalowany system operacyjny Windows 8.1, ale dość niedawno Microsoft wydał aktualizację do Windows 10.

Specyfikacja techniczna Microsoft Lumia 640 LTE

Rozmiar wyświetlacza – 5″

Rozdzielczość HD 720p (1280 x 720)

Gęstość pikseli 294.0 ppi

Pojemność baterii – 2500 mAh

Wbudowana pamięć – 8 GB z możliwością rozszerzenia kartą pamięci

RAM – 1GB

Procesor – Qualcomm Snapdragon 400

Częstotliwość procesora – 1200 MHz

Aparat – 8 MP(tylny) i tylko 0,9MP (przedni)

Pierwsze wrażenie jest dość pozytywne. Obudowa jest dość zwarta choć jej tylna część ugina się pod naciskiem.  System Windows 8.1 chodzi płynnie i przez pierwsze kilka miesięcy użytkowania się nie zawieszał. Dodajmy, że mamy w użytkowaniu 2 identyczne telefony Microsoft Lumia. Pierwszy z oryginalnym systemem Windows 8.1, a drugi telefon z najnowszym Windows 10. Oba telefony z sieci Play.

Po kilku miesiącach użytkowania telefon z Windows 8.1 zaczął delikatnie mówiąc wariować. Zaczął się zawieszać, automatycznie ściszać, a na otwarcie każdej aplikacji trzeba długo czekać. Korzystanie z Facebooka stało się bardzo niekomfortowe z powodu bardzo powolnego ładowania. Jeśli chodzi o gry wszystko nadal chodzi dość płynnie i nawet w Asphalt 8 można pograć.

Drugi telefon z najnowszym Windows 10 nie powala wydajnością. Moim zdaniem telefon ma zbyt słabą specyfikację techniczną, żeby udźwignąć Windows 10.  Mimo, że zalicza mniej zawieszeń systemu niż wersja 8.1 to np. w Asphalt 8 grać już się nie da. Na osłodę powiem, że strony www otwierają się szybko i nawet przy otwartych kilkunastu kartach wszystko chodzi płynnie.

microsoft-lumia-640-lte-opinie-2

microsoft-lumia-640-lte-opinie

Jeśli chodzi o wytrzymałość baterii to ogólnie mówiąc jest słabo. Przy włączonej synchronizacji poczty starcza na jeden dzień. Nie wiem co by było gdyby była zainstalowana aplikacja Facebook.

Sklep z aplikacjami i grami

W sklepie jest bardzo mało aplikacji i gier. Widocznie producenci olewają system Microsoftu. Najbardziej dotkliwy jest brak Snapchata, który jest gigantem jeśli chodzi o sieć społecznościową.  Jeśli już znajdziemy jakąś ciekawą aplikację to jest ona tka naładowana reklamami, że korzystanie z niej staje się bardzo irytujące.

Jednak to wszystko można było by przeżyć, ale jednej rzeczy nie mogę darować Lumii. Brak wideo rozmów to jest coś co w mojej ocenie przekreśla ten telefon. Owszem można sobie zainstalować Skype, ale ilu z naszych znajomych ma uruchomionych Skype na swoich telefonach z Androidem lub iOS?

Gorilla Glass 3??Hmm no nie wiem. Zaraz po zakupie telefon włożyłem w jeden z droższych etui na rynku (za ok 70 zł). Po upadku z wysokości pół metra (dziecko upuściło telefon) szybka pękła.

Na Lumię 640 LTE przesiadłem się z Samsunga Galaxy S2, który jest już leciwym telefonem (premiera 2 maja 2011 r), ale moim zdaniem Samsung Galaxy S2 bije na głowę produkt Microsoftu. Jedynie jakość wyświetlacza jest lepsza w Lumii.

Jeśli miałbym podsumować Lumię to jest to telefon dla kogoś kto tylko dzwoni i to niezbyt często, wysyła smsy, przegląda strony WWW (przeglądarka Edge jest świetna) i od czasu do czasu sprawdzi pocztę. Chcesz zrobić fotkę przy słabszym świetle? Zapomnij, Chcesz pograć w najnowsze gry? Zapomnij, Chcesz bawić się telefonem dłużej niż kilka godzin? Zapomnij.

W tym wszystkim największą zaletą Lumii 640 LTE jest jego cena, gdyż można go kupić za ok. 500 zł. W tej cenie nie znajdziemy dobrego telefonu który by działał na Androidzie. Dodatkowo jednym z największych plusów telefonu pracującego na systemie Windows jest znikoma lub praktycznie żadna ilość wirusów. Producent chwali się że programy i gry działają w tzw. sandboxie czyli odizolowanym od systemu środowisku.

W ogólnym rozrachunku – telefon dla mało wymagających użytkowników.