Mężczyźni którzy nie dorastają

Wieczny Piotruś Pan?

Trudno im się oprzeć, bo wyglądają młodo, są atrakcyjni, czarujący, inteligentni, towarzyscy, pełni energii, w doskonałej formie, otwarci na każde wyzwanie, gotowi natychmiast zmienić swoje życie, a kobiety czują się przy nich jak boginie. Ale to królestwo miłości, pożądania i entuzjazmu może prysnąć jak mydlana bańka, bo mężczyzna o wymienionych cechach to typowy Piotruś Pan.

On nigdy nie dorośnie i całe życie będzie zachowywać się jak chłopiec.

Ich rozwój osobisty stoi pod względem psychicznym, emocjonalnym i seksualnym w miejscu. Bardzo łatwo zdobyć takiego mężczyznę – w zasadzie sam kładzie się na tacy, ale o wiele trudniej utrzymać go przy sobie.

Jeśli przez przypadek weźmie ślub, małżeństwo kończy się szybko. Nie ustatkuje się przed trzecim rozwodem, a żeby to się stało, musi trafić na stabilną kobietę, która będzie mu drugą matką.

Partnerka musi być bardziej odpowiedzialna niż on i troszczyć się o organizację rodziny, bo on dosłownie jest gościem w domu i potrzebuje bezgranicznej wolności – tylko wtedy może wciąż funkcjonować w związku.

Bardzo możliwe, że pod 40-tkę będzie miał już nastoletniego syna albo córkę, ale będzie unikać rodzicielskich obowiązków. Stworzy z dzieckiem emocjonalną więź, ale nie przejmie zadań rodzica – pozostawi je swojej partnerce, która do tej pory będzie już raczej jego eks.

Nastoletnie dzieci postrzegają takich ojców jak kumpli, co tym wiecznie młodym facetom podoba się o wiele bardziej niż relacje z pozycji autorytarnej.

Niezwykle istotne jest, aby partnerka traktowała go taktownie, ostrożnie i stopniowo przyzwyczajała go do związku. Facet w końcu w pełni to zaakceptuje i będzie bardziej odpowiedzialny.

Wszystkie nagłe zmiany i wymagania wywołują u niego strach i opór – dwa główne powody ucieczek. Wszystko, co należy zrobić, to zrównoważyć jego spontaniczność i umiłowanie wolności z odpowiedzialnością osoby dorosłej.

Bo po co nam skrzydła, skoro nie mamy z kim latać?

Czy Twój facet jest Piotrusiem Panem?

Jakie są szanse, że wydorośleje? Czy można być w związku z takim mężczyzną i jak? Jakie są powody jego zachowania?

Po czym rozpoznać Piotrusia Pana?

Dan Kiley twierdzi, że mężczyźni z syndromem Piotrusia Pana mają problemy z wyrażaniem swoich emocji, bo często je tłumią lub okazują przesadnie. Nie potrafią być szczęśliwi, ale są w ekstazie, nie są źli, ale wściekli, nie mogą być tylko rozczarowani, bo od razu popadają w rozpacz.

Będąc w związku:

• z trudem okazują miłość i emocje;
• nie kierują się emocjami i nie są w stanie określić swoich uczuć;
• uciekają od obowiązków;
• czują się winni, ale obarczają winą innych;
• mają problemy z rozluźnieniem się i ciągle są spięci;
• nie mają przyjaciół, ale wielu znajomych;
• są porywczy i czują się niezwykle samotni, próbując w końcu do kogoś należeć;
• sięgają po alkohol i narkotyki, żeby poradzić sobie z wyzwaniami dnia codziennego lub utopić smutki;
• mają trudne relacje z matkami, nie dogadują się albo wcale nie rozmawiają z ojcami;
• są przekonani, że rodzice ich nie tolerują i nigdy nie zaakceptują ich działań;
• nie mają autorytetów;
• są niedojrzali emocjonalnie i zachowują się niedorzecznie;
• zachowują się jak macho, żeby ukryć wewnętrzną niepewność i strach przed odrzuceniem;
• są bardzo zazdrośni i kobieta łatwo może ich sprowokować, okazując swoją niezależność.

Jakie typy kobiet przyciągają tacy mężczyźni?

Tacy mężczyźni są uroczy i interesujący, bije od nich młodzieńczość i brak zahamowań. Kobiety, którym się podobają, zazwyczaj mają zupełnie odmienne cechy, takie jak odpowiedzialność, siła, empatia i umiejętność wyrażania uczuć do innych osób.

Być może stały się poważne, odpowiedzialne i sumienne już jako młode dziewczyny, a pewny element ich osobowości kryje w sobie małą dziewczynkę, która wciąż żyje w świecie dziecięcych marzeń.

Dzięki takiemu niedojrzałemu mężczyźnie, w kobiecie budzi się dziewczynka. Przeważnie kobiety, które poślubiają wiecznych chłopców są zaborczymi żonami i matkami.

Problemy zaczynają się wraz z przemijaniem namiętności…

W jakim stopniu wieczni chłopcy są zdolni do związków?

Wieczny chłopiec ma naturę narcyza. Myśli o sobie, że jest wyjątkowy i cały czas czuje, że jego związek „to jeszcze nie to”. Przeraża go to, co określa każdy związek – stała obecność i branie odpowiedzialności za drugą osobą.

Będąc w bliższym związku cały czas jest gotowy na jego zerwanie, bo wie, że po początkowym entuzjazmie może czekać go rozczarowanie. Dlatego się nie angażuje.

Kiedy już zdecyduje się na ślub, raczej nie odważy się nawet spojrzeć na inne kobiety. Zazwyczaj poślubia zaborczą kobietę, która mu matkuje. A jeśli taka nie jest, swoim niedojrzałym zachowaniem facet w końcu zmusi ją do tego. To ona przejmuje wszystkie zadania w małżeństwie.
Związek zamienia się w więzienie, w którym panuje rutyna i nuda, dlatego on w pełni oddaje się pracy i pozwala na stagnację w życiu erotycznym.

Wskazówka dla kobiety, która jest w związku z wiecznym chłopcem

Kobiety powinny być bardziej świadome swojej wartości i wyjątkowości. Poważny związek jest możliwy tylko między dwoma odpowiedzialnymi i dojrzałymi emocjonalnie osobami, które potrafią i chcą wyrażać swoje uczucia. Pozostaje pytanie, co zatrzymuje kobiety w takich związkach? Co z nich czerpią, w jakim stopniu są wysłuchane i usatysfakcjonowane?

Rada dla kobiet: troszczcie się o siebie i dzieci, jeśli je posiadacie.

W przypadku poważnych problemów i cierpień, pomoże wizyta u psychoterapeuty. Ze związku należy cieszyć się bardziej niż z życia w pojedynkę. Co takiego dają sobie partnerzy, czego nie można otrzymać od nikogo innego? Po co w ogóle nam partnerzy? Żeby nas przytulali i żeby można było ujawnić przed nimi swoją bezbronność i potrzebę bliskości. Tylko nasi partnerzy nam to dać, a my to odwzajemniamy. Resztę dostaniemy od rodziny i przyjaciół.

Jak stworzyć satysfakcjonujący związek z Piotrusiem Panem?

Jeśli kobieta potrafi powiedzieć, czego chce, czego nie chce i co powinna, jej życie, nie tylko związek, będzie o wiele łatwiejsze. Ale czasem trudno to osiągnąć. Ludzie nie są tylko racjonalnymi stworzeniami. Nie przez przypadek wybieramy sobie takiego partnera, a nie innego.

Dynamika w związku będzie taka, jaką każdy z partnerów ma w swoim domu. Będą starali się, w oparciu o najgłębsze uczucia, tworzyć taką atmosferę, jaką znają ze swoich rodzinnych domów, a z niechcianymi zjawiskami będą radzić sobie w różny sposób.

Wybierając sobie partnera, chcemy mieć kogoś, kto będzie kochał w podobny sposób. Jeśli ten ktoś nie był akceptowany przez swoją rodzinę, nie zaznał bezpieczeństwa i ciepła, będzie szukać go przez całe życie, zwłaszcza w bliskich związkach, ale – paradoksalnie – zawsze u osób, które nie będą potrafiły tego dać.

W zdrowym związku partnerskim sprawdza się zasada wzajemności. Oznacza to, że partnerzy mogą na sobie polegać i pomagać sobie w momentach kryzysu. W związku z wiecznym chłopcem nie zaznasz wzajemności. Postrzega on kobietę jako osobę, która musi o wszystko zadbać. Z reguły kobiety przyjmują rolę, jaką narzucają im partnerzy.

Na początku związku wieczny chłopiec idealizuje swoją wybrankę, a jej to się podoba. Z czasem część kobiet zaczyna lubić nadaną im rolę „matki”, inne po prostu jej się podporządkowują. Starsza generacja kobiet dorastała w przekonaniu, że w związku trzeba przejawiać sporo cierpliwości – dlatego wiele kobiet tkwi w trudnych związkach, w których pełno jest przemocy i poniżenia.

Jeśli chcesz stworzyć z kimś udany związek, musisz najpierw stworzyć udany związek z sobą.

Dodaj komentarz

Opinie nie są weryfikowane, ale ale wykrywamy i usuwamy fałszywe treści, gdy je zidentyfikujemy. Zamieszczając komentarz, akceptujesz politykę prywatności. Nie używaj wulgaryzmów, staraj się zachować wysoki poziom merytoryczny swojego komentarza. Komentarze z linkami do innych stron mogą nie zostać opublikowane.