Jak rozpoznać tonącego?
Utonięcie to jeden z najczęstszych powodów nagłej śmierci wśród dzieci w wieku od roku do czterech lat. Jeszcze bardziej alarmujące jest to, że dziecku często towarzyszy dorosły, który przygląda się, jak dziecko tonie i nawet nie zdaje sobie z tego sprawy.
Z wyjątkiem sporadycznych sytuacji, tonący nie jest w stanie wezwać pomocy
System oddechowy służy przede wszystkim, oczywiście, do oddychania. Mówienie to druga funkcja, jaką pełni. Zanim dana osoba coś powie, musi najpierw zajść proces oddychania.
Podczas tonięcia usta tonącego znajdują się raz nad, a raz pod powierzchnią wody. Głowa nie pozostaje nad wodą wystarczająco długo, aby można było zrobić wdech, wydech i jeszcze zawołać pomoc.
Tonący szybko wdycha lub wydycha powietrza i natychmiast zanurza się pod wodę.
Tonący nie może pomachać po pomoc
Oczywiście instynktownie prostuje ręce na boki i odpycha wodę. Działa to jak dźwignia, która wypycha ich ciało i głowę nad powierzchnię wody. Działając instynktownie, tonący nie jest w stanie kontrolować ruchu rąk.
Dlatego też tonący nie może pomachać dłonią, skierować się ku ratownikowi albo przytrzymać się sprzętu ratunkowego.
Od początku do końca instynktownego szamotania się w wodzie, ciało tonącego utrzymuje się w pozycji pionowej, a on nie porusza nogami. Przeciętnie tonąca osoba utrzymuje się na powierzchni wody 20 do 60 sekund, a następnie tonie.
Objawy tonięcia
Wystarczy przyjrzyjrzeć się, czy nie zauważasz następujących zachowań:
- Głowa jest pod wodą, a usta na wysokości poziomu wody
- Głowa jest przechylona do tyłu, a usta otwarte
- Włosy zasłaniają czoło i oczy
- Oczy są szkliste, puste i bez spojrzenia
- Oczy są zamknięte
- Następuje hiperwentylacja (szybsze i głębsze wdechy niż zazwyczaj) lub łapczywe połykanie powietrza
- Nogi pozostają bez ruchu
- Ciało ułożone jest pionowo
- Pływający próbuje popłynąć w jakimś kierunku, ale bezskutecznie
- Pływający próbuje przewrócić się na plecy
Bądź czujny i uratuj życie
Zawsze, kiedy jesteś w wodzie lub jej pobliżu, zwracaj uwagę na nietypowe zachowanie. Nawet, jeśli wszystko wydaje się być w porządku, może wcale takie nie być.
Najlepszy sposób, aby upewnić się, czy dziecko lub osoba, która pływa obok, dobrze się czuje, to zapytanie jej o to. Jeśli dana osoba zachowuje się niepokojąco cicho lub ślepo wpatruje się w dal, masz 30 sekund, aby do niej dopłynąć.
Wszyscy rodzice wiedzą, że dzieci krzyczą i są bardzo pobudzone w wodzie – jeśli nie odzywają się, musisz natychmiast sprawdzić, co się dzieje.
5