Jak być dobrym ojcem?

Często uważa się, że ojciec musi być surowy i egzekwować zasady, kiedy matce się to nie udaje. Ale w wielu przypadkach ignorujemy skuteczne metody wychowawcze, które naprawdę mogą uczynić nas lepszymi rodzicami.

Często zapominamy o tym, co najważniejsze, a tylko dzięki temu Twoje dziecko może powiedzieć, że z jego ojca jest »równy koleś«.

Zrelaksuj się i przestań myśleć o pracy

Twój każdy dzień wypełniają obowiązki zawodowe i domowe. Ale świat się nie zawali, jeśli przestaniesz spędzać każde popołudnie w pracy lub akurat dziś nie posprzątasz garażu…Kiedy następnym razem Twoje dziecko poprosi, żebyś się z nim pobawił, nie mów: „Nie mogę, bo muszę umyć auto”. Wyluzuj i spędź trochę czasu z dzieckiem. Zawsze będziesz miał jakąś pracę do wykonania, więc pomyśl, ile zabawy może Cię przez nią ominąć.

W końcu posłuchaj swojego dziecka

To najtrudniejsza lekcja dla rodziców. Zamiast prawić morały i wytykać błędy swojego dziecka, posłuchaj go. Naprawdę posłuchaj. Może okazać się, że jego przewinienia nie były tak poważne.

Przysłuchuj się również swoim dzieciom, kiedy bawią się w swoim pokoju, siedzą na tylnej kanapie w samochodzie lub rozmawiają przed snem. Zaskoczą Cię swoją wyobraźnią i będziesz śmiać się razem z nimi.

Nie bądź zbyt wymagający

Łatwo jest zdenerwować się, kiedy dzieci głośno słuchają muzyki, grają w kosza w salonie lub biegają po całym domu.Zanim jednak zaczniesz krzyczeć „Przestańcie!” lub „Nie pozwalam!”, weź pięć głębokich wdechów i przypomnij sobie, co robiłeś w ich wieku.

Z uśmiechem na twarzy, poproś, żeby nie robiły bałaganu. Jeśli będziesz uprzejmy, dzieci szybciej pójdą Ci na rękę, a Ty unikniesz kłótni. Pozwól im grać w kosza na zewnątrz i dołącz do nich! Stanie na Twoim, a dzieci będą się cieszyć z zabawy z ojcem.

Uśmiechaj się

Każde dziecko uwielbia uśmiech na twarzy swojego ojca. Zwłaszcza jeśli ojciec śmieje się w ich towarzystwie i wspólnie się bawi. Śmiech jest zaraźliwy. Korzystaj z niego, aby zdobyć punkty.

Nie zapominaj o mamie

W tym wszystkim ważne jest też to, żebyś nie zapominał o mamie dzieci i pomagał jej w codziennych obowiązkach. Pranie, mycie naczyń, prasowanie czy gotowanie: dziś to już naturalne, że mężczyźni wykonują takie prace.

I nie zapominaj o Dniu Matki – pogratuluj jej i podziękuj, że jest świetną mamą.

Bycie ojcem to jedno z najtrudniejszych wyzwań. Zawsze chcemy coś w sobie poprawić. Ale po co jeszcze utrudniać sobie rodzicielstwo? Zrelaksuj się – połowę pracy masz już za sobą!

1 komentarz do “Jak być dobrym ojcem?”

Dodaj komentarz

Opinie nie są weryfikowane, ale ale wykrywamy i usuwamy fałszywe treści, gdy je zidentyfikujemy. Zamieszczając komentarz, akceptujesz politykę prywatności. Nie używaj wulgaryzmów, staraj się zachować wysoki poziom merytoryczny swojego komentarza. Komentarze z linkami do innych stron mogą nie zostać opublikowane.