Dawno temu, kiedy „biznesmeni” znad Wisły stawiali pierwsze kroki w e-biznesie, wiedzę o chińskich towarach czerpali z chińskiego portalu sprzedażowego o nazwie Alibaba, który stworzony został dla odbiorców hurtowych i który po pewnym czasie okrył się złą sławą z racji sporej ilości fraudów (oszustw). Właściciele Alibaby widząc, że klient detaliczny staje się coraz bardziej świadomy postanowili postawić na nowy portal handlowy o nazwie Aliexpress.

Bezpieczeństwo na Aliexpress

Aliexpress jest mega sklepem, gdzie swoje towary sprzedają chińscy przedsiębiorcy. Od początku stawiał na bezpieczeństwo transakcji i kupujących i sprzedawcy byli i są sumiennie weryfikowani, aby zminimalizować ryzyko oszustwa, co położyło by się cieniem na renomie portalu. Jednym z kluczowych narzędzi które pomagają właścicielom Aliexpress na walkę z nieuczciwymi sprzedającymi ( a jest ich teraz na prawdę bardzo mało) był system płatności za towary. Po chłopsku można powiedzieć, że sprzedawca otrzymywał wpłatę dopiero, kiedy towar doszedł do klienta i on to potwierdził.  Dodatkowo dość sprawnie działa system ochrony kupujących i Aliexpress zwraca pieniądze, jeśli towar nie dotarł do klienta lub znacząco różnił się od opisu na stronie.

Dodatkowo na Aliexpress prężnie działa system ocen sprzedających i wiem, że po pierwszych negatywnych opiniach portal szybko reaguje i sprzedawca znika z portalu.

Aliexpress po polsku

Aliexpress widząc jak bardzo dynamicznie rozwija się polski rynek (szacuje się, ze rynek e-commerce w Polsce w 2019 r. wart będzie między 50-60 mld zł) postanowił otworzyć polską wersję. Portal już od dawna tłumaczy produkty na j. polski, ale umówmy się tłumaczeniom tym daleko do doskonałości, nie mniej wystarczą aby zapoznać się z charakterystyką oferowanego towaru. Od niedawna dostępne są nie tylko tłumaczenia opisów produktów, lecz cały Aliexpress jest w języku polskim.  Kiedy patrzę na stronę główną, tłumaczenia banerów reklamowych oraz całe zaplecze informacyjne, widzę, że rękę tutaj przyłożył Polak (lub Polka), ponieważ stylistycznie i gramatycznie wygląda to poprawnie, co wzbudza dodatkowe zaufanie wśród nas Polaków. Aby przejść do polskojęzycznej strony wystarczy kliknąć na „Language” w prawym, górnym rogu ekranu i wybrać polską wersję jak na załączonym obrazku.

Aliexpress po polsku opinie

Po wybraniu polskiej wersji od razu czujemy się jak u sobie prawda?

 

Aliexpress po polsku opinie

Czy warto kupować na Aliexpress?

Jak zwykle bywa na proste pytania nie ma jednoznacznych odpowiedzi. Największą zaletą zakupów na Aliexpress jest oczywiście cena, która może być niższa nawet o 50-60% niż w Polskim sklepie.

Poza tym widać, że portal dba o polskich klientów, oferując np. gwarancję dostawy w ciągu 20 dni. Pamiętam jak jeszcze rok temu czekałem na towar prawie 3 miesiące. To się zmienia na korzyść Aliexpress. Dodatkowo sprzedawcy obowiązani są do dawania 2 letniej gwarancji dla klientów z Unii Europejskiej. To kolejny ukłon w naszą stronę bo inne kraje nie mają takich przywilejów. Kolejną korzyścią jest to, że wiele światowych marek ma swoje konta na Aliexpress, zwłaszcza marki związane z elektroniką i tak np. największą popularnością cieszą się telefony komórkowe marki Xiaomi z oficjalnego sklepu.

Jakie są wady zakupów na Aliexpress?

Przede wszystkim czas oczekiwania na przesyłkę. Jeśli jesteś cierpliwym człowiekiem i 20 dni to nie problem, można śmiało kupować. Po drugie, choć może to niezupełnie wada – brak możliwości zapłaty za pobraniem. Jedyną dostępną metodą płatności jest wcześniejszy przelew na konto (Aliexpress obsługuje polskie kanały płatności elektronicznych). Po trzecie gwarancja. No niby mamy 2 lata, ale jak się coś zepsuje trzeba odesłać towar do Chin. Chociaż mnie osobiście zdarzył się przypadek, kiedy padła mi elektronika w telefonie, nagrałem krótki filmik i wysłałem sprzedawcy, a ten wysłał mi nowy telefon bez konieczności zwrotu starego. Kolejna sprawa – cło. Choć za większość przesyłek nie trzeba płacić cła, to trzeba liczyć się z ryzykiem że przyjdzie nam je zapłacić. Mnie w całej 3 letniej historii zakupów na Aliexpress tylko raz przyszło zapłacić cło i dodatkowo vat, ale kupowałem wtedy zestaw do monitoringu firmy, który wart był ok. 5000 zł

 

Podsumowując. Obserwuję Aliexpress od około 3 lat. Przynajmniej raz w miesiącu robię tam zakupy mniejsze lub większe. Przez ostatnie 3 lata portal ewoluował i stał się gigantyczną konkurencją dla Allegro. Podoba mi się, że w końcu polski klient zaczął się liczyć i dostępne są dla nas udogodnienia w zakupach, choć do perfekcji jeszcze długa droga. Nigdy też nie padłem ofiarą oszustwa na Aliexpress. Czy mogę polecić Ci ten chiński portal zakupowy? Przede wszystkim polecam Ci wziął wszystkie za i przeciw, które opisałem poniżej i sam zdecydujesz.

 

Aktualna lista hitów sprzedaży na Aliexpress

Polska wersja Aliexpress

Aliexpress - 0.00
Aliexpress opinie

Name: Aliexpress

Description: Aliexpress to największa chińska platforma sprzedażowa, w której kupuje cały Świat.

 • Ceny - 10/10
  10/10
 • Czas dostawy - 6/10
  6/10
 • Bezpieczeństwo zakupów - 7/10
  7/10
 • Support - 7/10
  7/10
Ocena ogólna
7.5/10
7.5/10