Ranking gazów pieprzowych 2022. Który gaz pieprzowy najlepszy?

Na wstępie pragnę zaznaczyć, że poniższy ranking gazów pieprzowych powstał na bazie kilkuletnich, realnych doświadczeń pracowników dużej agencji ochrony „Barton„, której dziękujemy za podzielenie się swoją wiedzą i prawdziwym doświadczeniem na temat gazów pieprzowych. Bez wątpienia nasz ranking gazów pieprzowych ma większą wartość merytoryczną od innych tego typu rankingów.

Gaz pieprzowy – co to jest?

Ranking gazów pieprzowych. Najlepszy TerminatorGaz pieprzowy jest bodajże najpopularniejszym środkiem do samoobrony. Najczęściej spotykaną formą gazu pieprzowego jest aluminiowa puszka z aktuatorem (przyciskiem) po naciśnięciu którego, z puszki wydobywa się substancja, która ma za zadanie obronić nas przed agresywnym napastnikiem bądź grupą napastników.

Najczęściej stosowanym składnikiem aktywnym w gazach pieprzowych jest Oleoresin Capsicum czyli olejek pieprzowy. Pozyskiwany jest on głównie z papryki, więc tak naprawdę prawidłowa nazwa powinna brzmieć gaz paprykowy. Przyjęło się, że jest to gaz pieprzowy, więc niech tak zostanie.

Jakość gazów pieprzowych

O jakości gazu pieprzowego decyduje gatunek papryki, z którego powstał, ilość kapsaicynoidów (MC), ostrość SHU oraz proces produkcji. Wiadomym jest, że gazy pieprzowe o tych samych parametrach na papierze, w rzeczywistości mogą się od siebie znacząco różnić pod względem jakości. Dobry gaz pieprzowy powinien zadziałać niemal od razu, niestety często się zdarza, że od momentu spsikania agresora gazem, aż do do momentu jego zadziałania mija zbyt dużo czasu.

Oczywiście, bardzo często producenci prześcigają się w podawaniu wartości OC. Niestety ten parametr nic nie mówi o jakości gazu pieprzowego. Np. gaz pieprzowy z zawartością 10% OC i 1,4% MC będzie skuteczniejszy o tego z 20% OC i 0,6% MC

Najsilniejsze gazy pieprzowe mogą się poszczycić zawartością MC na poziomie 2%

Bez wątpienia, niebagatelne znaczenie ma proces produkcji i wielkość cząsteczki substancji aktywnej. Im mniejsza cząsteczka tym szybciej przedostaje się przez skórę/błonę śluzową i szybciej działa.

Skuteczne gazy pieprzoweSkuteczność gazów pieprzowych

Na nic nam piękne parametry, którymi chwalą się sprzedawcy skoro jakość większości sprzedawanych gazów pieprzowych pozostawia sporo do życzenia. O ile będą one działały na trzeźwego napastnika to niestety, na takiego pod wpływem alkoholu lub co gorsza narkotyków mogą nie wystarczyć. Na tych drugich osobników trzeba wyciągnąć działo większego kalibru. Mówiąc w skrócie gaz pieprzowy musi być tak silny, żeby powodował natychmiastową reakcję organizmu, który znajduje się w stanie środków psychoaktywnych.

Jeśli mowa o skuteczności gazu obronnego to należy pamiętać, że większość gazów pieprzowych to puszki aerozolowe nabijane tzw. gazem pędnym np. propan-butan. Oznacza to, że jeśli taką puszkę obrócimy i spróbujemy się obronić, wtedy może spotkać nas przykra niespodzianka i zamiast substancji aktywnej wyleci sam materiał pędny. Ponadto, należy pamiętać, że sytuacje, w których musimy się bronić przy użyciu gazu, są sytuacjami dynamicznymi i o niekontrolowany obrót puszki wcale nietrudno.

Receptą na to są tzw. gazy 360°. Są one droższe od pozostałych, ale gwarantują skuteczność działania w każdej pozycji.

Gaz pieprzowy – z atestem, czy bez?

Oczywiście to pytanie retoryczne, bo jeśli mamy do wyboru dwa równorzędne gazy to lepiej wybrać ten, który posiada atest PZH.

Gaz pieprzowy – chmura, strumień, czy żel?

Każda forma ma swoje wady i zalety, ale optymalnym wyborem jest forma strumienia punktowego. Mówiąc w skrócie, formy chmury nie możemy użyć w pomieszczeniu zamkniętym i ma mniejszy zasięg, z kolei gaz żelowy nie sprawdzi się w niskich temperaturach i wolniej penetruje skórę, dlatego część uznanych producentów gazów pieprzowych nie ma w ofercie gazów żelowych.

Ranking gazów pieprzowych

Podsumowując. W naszym rankingu postanowiliśmy zamieścić 5 najlepszych gazów pieprzowych dostępnych na naszym rynku. Wszystkie gazy w rankingu, jak i wiele innych zostało przetestowane przez agencję ochrony Barton. Zaznaczmy, że testy były przeprowadzane podczas realnych interwencji, bardzo często na agresorach będących pod wpływem alkoholu i narkotyków.

Ostatecznie, niekwestionowanym zwycięzcą rankingu gazów pieprzowych został polski gaz pieprzowy Terminator 3.0 w wersji 360°. Wyróżnia go niebywała skuteczność działania, szybkość reakcji na skórze, długość działania i przede wszystkim moc, która jest wystarczająca na agresorów pod wpływem alkoholu lub innych środków odkurzających i psychoaktywnych.

MiejsceZdjęcieNazwa gazuZaletyWadyCenaOcena agencji ochronyOferta Allegro (link afiliacyjny)
1najmocniejszy-gaz-terminator-30-360-centrumopinii-800Terminator 3.0 360°Atest higieniczny (bezpieczny dla ludzi i środowiska)
Najszybsze działanie (w tym na pijanych i naćpanych)
Najdłuższe działanie
Najsilniejszy
Działa w każdej pozycji (360°)
Klapka bezpieczeństwa flip-top
brak89 zł10/10Zobacz na Allegro
2Ranking gazów pieprzowych Fox LabsFox Labs 5.3Szybkie działanie
Dobry zasięg
Klapka bezpieczeństwa flip-top
Brak wersji 360°
Wysoka cena
169 zł9/10Zobacz na Allegro
3husariaHusariaWystarczająco mocny
Dobry zasięg
Atrakcyjna cena
Klapka bezpieczeństwa flip-top
Brak wersji 360°39 zł8/10Zobacz na Allegro
4Ranking gazów pieprzowych najlepsze i najskuteczniejsze TerminatorTerminatorAtest higieniczny (bezpieczny dla ludzi i środowiska)
Bardzo szybko działa
Dobra relacja cena/jakość
Dobry zasięg 5 m
Klapka bezpieczeństwa flip-top
39 zł8/10Zobacz na Allegro
5Ranking gazów pieprzowych RSG3/2000RSG 3/2000Dobry zasięg ok 5 m
Wymienne wkłady
Wytrzymała kabura
Średnia moc
Brak wersji 360°
Wysoka cena
89,99 zł6/10Zobacz na Allegro

8 komentarzy do “Ranking gazów pieprzowych 2022. Który gaz pieprzowy najlepszy?”

    • Wszystkie z serii Terminator, Husaria, RSG3/2000 i KO, ale ten ostatni czyli KO moim zdaniem to raczej przyprawy w sprayu niż gaz do obrony.

  1. Ile mniej więcej czasu dzaiała ten terminator 3.0? Chodzi mi o czas od momentu spsikania do normalnej funkcjonalności

    • To jest indywidualna sprawa. Niektórzy dochodzą do siebie po ok. 40 minutach, inni po 2 godzinach.

    • Teoretycznie nie musi ale przydaje się kiedy jakiś ch**** powie ze spsikalas go nieznaną substancją. Jak ma dobrego papuge to masz ciepło bo bedzie dochodzenie czy gaz atestowany

  2. W końcu porządny ranking gazów pieprzowych bez wciskania kitu ze swojego sklepu internetowego.

  3. Najlepiej takie gazy testować na wiejskich wichurach tam zawsze znajdzie się ktoś pijany kto szuka emocji i wrazen. Swoją drogą nie chcialbym dostac takim terminatorem

Możliwość komentowania została wyłączona.