Noże Mora Opinie

Dziś przyjrzymy się chyba najpopularniejszej marce noży w Polsce (patrząc na ilość sprzedanych w aukcjach) – Morakniv Mora of Sweden. Jak sama nazwa wskazuje jest to szwedzka marka znana na polskim rynku szczególnie z bardzo dobrej jakości noży w relatywnie niskich cenach.

Na polskim rynku na dobre zadomowiło się kilka modeli i są to wersje:

 • Mora Pro S
 • Mora Pro C
 • Mora MG Stainless
 • Mora MG Carbon
 • Mora Q511 Carbon
 • Mora Q546 Stainless
 • Mora Companion F
 • Mora Companion MG Heavy Duty
 • Mora Bushcraft Survival Black
 • Mora Bushcraft Black
 • Mora Bushcraft Forest

Noże Mora produkowane są dwóch rodzajów stali. Stainless czyli stali nierdzewnej oraz Carbon, czyli stali węglowej. W obu przypadkach jest to najwyższej jakości stal szwedzka. Stal węglowa wymaga owszem odrobiny dbałości, ale odwdzięcza się znakomitymi parametrami technicznymi.

Biorąc pod uwagę ceny najtańszych modeli (około 20 zł) jest to niezwykle atrakcyjna oferta. Aż dziw bierze, że to produkt wyprodukowany w Szwecji i ma tak niską cenę, którą może konkurować z produktami chińskimi, które jak wiemy jakością odbiegają od europejskich.

W każdym nożu rękojeść jest bardzo wygodna i ergonomiczna. Noże pewnie leżą w dłoni i nie wyślizgują się.

Noże Mora Companion

Jedne z częściej wybieranych modeli. Noże Companion posiadają ostrze ze stali nierdzewnej o grubości 2,5 mm, natomiast grubość ostrza w modelu z ostrzem ze stali węglowej wynosi 2 mm. Seria Companion cechuje się bardzo bogatą kolorystyką, lecz najpopularniejszym w Polsce jest Companion F Orange.

Noże Mora z serii Companion przeznaczone są głównie do wszelkich aktywności związanych z rekreacj na świeżym powietrzu.

Noże Mora Craftline

Noże z tej serii przydają się w podstawowych pracach w domu i ogrodzie. Najpopularniejszymi z serii Craftline to dwa modele Q511 z ostrzem ze stali węglowej oraz Q546 z ostrzem ze stali nierdzewnej.
Bardzo dobrym nożem z serii Craftline jest model Robust, który posiada grubą klingę i większą rękojeść.

Noże Mora Bushcraft

To już wyższa liga noży do survivalu i bushcraftu. Ta seria posiada inną klingę, inną rękojeść i inną pochwę. Odmienność rękojeści polega na tym, że jest ona po prostu większa i lepiej wyprofilowana.

Najwyższym modelem jest Bushcraft Survival Black, który w komplecie posiada ostrzałkę diamentową oraz krzesiwo. Ostrze wykonano ze stali węglowej o grubości 3,2 mm, pokrytej czarną powłoką zabezpieczającą przed „rudą” . W związku z tym, że modele Bushcraft mogą pracować z krzesiwem, ich krawędzie się ostre na grzbiecie.

15 komentarzy do “Noże Mora Opinie”

 1. Witam
  Szkoda tylko , że w sklepie rdzewieją . Miałem nóż za 130 zł i rdza wyszła po pierwszym użyciu . Ten za 40 zł. tez zachodzi rdzą . Rdzę na nożu widziałem w sklepie Jula w Gdańsk Przywidzka dnia 10.09.2018

  Odpowiedz
  • Rdza na węglówkach w Juli występuje nie tylko w Gdańsku. W sklepie Warszawa-Targówek ? Marki niemal wszystkie egzemplarze modelu 511 miały brązowe plamy. Dlaczego? Ano dlatego, że są na wolnym dostępie. Klienci wyjmują noże z pochewek, macają, zostawiają na ostrzach odciski palców – tłuste lub wilgotne. A kolejni omijają zaredzewialce i sięgają po czyste. W rezultacie wszystkie noże są w plamy.

   Odpowiedz
 2. Mora Robust są czasem niedopracowane w części grzbietowej ostrza. Czyżby buble sprowadzali do Polski? Na niektórych filmach na youtube… jest to widoczne.

  Odpowiedz
 3. Nie ma nic lepszego na rynku. Każda Mora jest z dobrej stali, nawet te najtańsze. Noże dla praktyków, myśliwych, wędkarzy, traperów, rzeźbiarzy itd. Jestem fanem Mory. Nie warto brać Chończyków, ani zbyt drogich ozdobnych I niepraktycznych hand made. Nóż musi pracować, a jak taki zrobić, najlepiej wiedzą ci co użytkują. Skandynawowie mają kilkaset lat doświadczenia w nożoróbstwie. W dodatku ta przystępna cena. Szczerze polecam, sam mam cztery Mory, kupię jeszcze, bo ciągle używam w terenie I jestem mega zadowolony

  Odpowiedz
 4. Kupiłem nóż pomarańczowy. Fakt za tą cenę nie dostanie sie nic ostrzejszego. Nóż jest super ostry ze jestem pod ogromnym wrazeniem. To na pewno nie jest bazarowa chińszczyzna typu RUI czy inne gówno

  Odpowiedz
 5. Mam kilka modeli i jestem bardzo bardzo zadowolony. Stosunek cena/jakość jest super. Cena jak bazarowe gówno a jakość super. Nie wiem jak oni to robią że za niecale 20 zł mozna kupić tak dobry nóż. Sama pochwa jest tyle warta

  Odpowiedz
 6. Noże mora może i dobre ale znam lepsze np. Walther które są z lepszej stali i lepiej wykonane i niektóre są nawet składane

  Odpowiedz
  • Nóż składany łatwo się brudzi, niewyobrażam sobie dokładnego doczyszczenia foldera np. Na blokadzie po patroszeniu. Dodatkowo żadna blokada nie wytrzyma tyle co nóż z głownią stałą.

   Odpowiedz
 7. Mora ma w ofercie dużo więcej noży tutaj to jest może bały wycinek tego,ale zgadzam sie ze to sa najpopularniejsze w Polsce. Jak ktos mysli powaznie to tylko Bushcraft Survival Black bo ma węglowe ostrze pokryte specjalną powłoką antykorozyjną

  Odpowiedz
 8. Najlepsze noże na co dzień. Mam Companion MG ze stali nierdzewnej. Noże bardzo ale to bardzo ostre. Cena super bo tyle co dwie paczki fajek. Ja jestem ze swojego bardzo zadowolony

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Opinie nie są weryfikowane, ale ale wykrywamy i usuwamy fałszywe treści, gdy je zidentyfikujemy. Zamieszczając komentarz, akceptujesz politykę prywatności. Nie używaj wulgaryzmów, staraj się zachować wysoki poziom merytoryczny swojego komentarza. Komentarze z linkami do innych stron mogą nie zostać opublikowane.