Miód wrzosowy opinie

Miód wrzosowy jest jednym z bardziej esencjonalnych miodów. Zawiera olejki eteryczne i ponad 120 innych substancji pochodzących z nektaru, dzięki czemu charakteryzuje się głębokim i wyrazistym zapachem wrzosu.  Walory smakowe z pogranicza łagodnej goryczki, czyni go dość rzadkim pod względem smaku.

Miód wrzosowy najbardziej znany jest z bardzo dużej zawartości hormonów wzrostu. Oprócz nich znajdziemy w nim również neurohormony i aż czterdzieści siedem biopierwiastków. Dodatkowo miód pszczeli wrzosowy zawiera sporą dawkę witamin z grupy B

Odkąd pamiętam w moim domu miód uznawany był za lekarstwo. Odmiana wrzosowa posiada właściwości antyseptyczne, jak również idealnie sprawdza się, jako lek w chorobach oczu, serca i układu pokarmowego. Miód wrzosowy odnajdzie się również przy leczeniu przeziębień oraz chorób grypopodobnych. Inhibina zawarta w miodzie pomaga zahamować rozprzestrzenianie się bakterii i wirusów w organizmie.

W stanie płynnym, miód wrzosowy ma kolor ciemnobrunatny. Galareta robi się w nim stosunkowo szybko. Po ewentualnym skrystalizowaniu robi się pomarańczowy rzadziej ciemnobrunatny. Ma on wtedy konsystencje drobnoziarnistą. Jak już wspomnieliśmy, jego smak jest łagodnie gorzki z nut ostrości. Silny aromat wrzosu powoduje, że nie brakuje mu wielbicieli – koneserów smaku, którzy bez wahania zapłacą za niego wyższą cenę.

Miód wrzosowy oprócz tego, że poszukiwany jest ze względu na swój niepowtarzalny smak to oprócz tego z powodzeniem może być stosowany podczas leczenia stanów zapalnych dróg moczowych, prostaty oraz stanów zapalnych jelit.

Ze względu na wspomniane walory smakowe, miód wrzosowy może być przydatny w kuchni jako dodatek do potraw. W szczególności używa się go przy przyrządzaniu sosów słodko-kwaśnych, mięsa w zalewie miodowej czy nawet jogurtu, urozmaicone dodatkiem miodu- mają niepowtarzalny i oryginalny smak.

Miód wrzosowy nie jest łatwo dostępny, ponieważ ilość wrzosowisk w Polsce jest bardzo mała, dlatego nie każda pasieka posiada go w swojej ofercie. A powszechnie wiadomo, jak coś jest rzadkie, musi mieć odpowiednią cenę.

3 komentarze do “Miód wrzosowy opinie”

  1. A mnie akurat ten smak nie pasuje i mojej żonie też nie ale za to używa go do robienia sobie maseczek na twarz bo podobno odmładza:)

    Odpowiedz
  2. Uwielbiam go. W ogole uwielbiam zapach wrzosu. Miód ma goryczkę i jest jakby delikatnie pikantny i to jest w nim najwspanialsze. Szkoda tylko ze cena troche odstrasza

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Opinie nie są weryfikowane, ale ale wykrywamy i usuwamy fałszywe treści, gdy je zidentyfikujemy. Zamieszczając komentarz, akceptujesz politykę prywatności. Nie używaj wulgaryzmów, staraj się zachować wysoki poziom merytoryczny swojego komentarza. Komentarze z linkami do innych stron mogą nie zostać opublikowane.