Jesienna witaminowa dieta

Dieta uzależniona od pory roku. Czy to ma sens? Oczywiście, że tak. Po letnich miesiącach nadchodzą te chłodniejsze, warto zatem wiedzieć, w jaki sposób komponować jadłospis, aby nie przybrać na wadze. Jak tego dokonać?

Czy brak słońca wpływa na apetyt?

Tak, niedobór światła słonecznego wprowadza chaos w naszym organizmie, który kumuluje zapasy w zastraszającym tempie. Ponadto jesteśmy ospali, apatyczni, mamy ochotę na słodkie przekąski i zaczynamy jeść tłusto i obficie, a w dodatku mało się ruszamy. Taki tryb życia prowadzi do niestrawności, kłopotów z krążeniem i przyrostu wagi.

Jadłospis na wagę złota
Ograniczmy ilości wchłanianych węglowodanów na korzyść owoców i warzyw. Oto kilka z nich, polepszają one samopoczucie i usprawniają funkcjonowanie całego organizmu.

  • Jabłka – źródło błonnika, witamin z grupy B i magnezu
  • Marchew – zawiera beta-karoten, przekształcany przez organizm w witaminę A
  • Ziemniaki – bogate w witaminę C, fosfor i potas
  • Winogrona – orzeźwiające źródło witaminy B
  • Cukinia – bogata w potas, magnez, witaminy B1, B2, PP, C i karoten

Warto włączyć do jadłospisu także makaron razowy, brązowy ryż, pełnoziarniste pieczywo. Jako przekąski świetnie sprawdzają się pestki słonecznika czy migdałów, wielozbożowe musli, suszone owoce np. morele lub śliwki. Nie zapominajmy także o rybach, kwasy Omega 3 w nich zawarte zapobiegają wirusowym infekcjom, a także wzmacniają serce i układ nerwowy.

Ruch to samo zdrowie

W parze ze zdrowym odżywianiem powinien kroczyć szybko i zamaszyście tak nielubiany przez Polaków wysiłek fizyczny. Nie bójmy się ruchu, jesienną kampanię zdrowotną rozpocznijmy najpierw w naszym umyśle, sprecyzujmy plan, w razie potrzeby zasięgnijmy porad trenera fitness i do dzieła. Kiedyś ktoś bardzo mądry powiedział, że ruch zastępuje wiele tabletek, ale żadna tabletka nie zastąpi ruchu. I tego się trzymajmy! Powodzenia!

 

Dodaj komentarz

Opinie nie są weryfikowane, ale ale wykrywamy i usuwamy fałszywe treści, gdy je zidentyfikujemy. Zamieszczając komentarz, akceptujesz politykę prywatności. Nie używaj wulgaryzmów, staraj się zachować wysoki poziom merytoryczny swojego komentarza. Komentarze z linkami do innych stron mogą nie zostać opublikowane.