Jak przestać obgryzać paznokcie?

Wiele osób po prostu nie może się powstrzymać – obgryzają swoje paznokcie zawsze i wszędzie. Robią to automatycznie i bez zastanowienia, czasami z nudów. Trudno temu zapobiec, bo obgryzanie paznokci sprawia przyjemność, relaksuje i odpręża.

Jeśli Ty też należysz do grona osób, które oddają się temu procederowi, nie przegap naszych porad. Pomogą Ci one pożegnać się z tym przyzwyczajeniem, które jest nie tylko nieestetyczne, ale może być zagrożeniem dla zdrowia. Obgryzając paznokcie, możesz sprawiać sobie ból i powodować rany.

Jeśli robisz to często, możesz doprowadzić do powstania zakażenia na paznokciu i w jamie ustnej. Poza tym obgryzanie paznokci przez dłuższy czas może zmieniać kierunek ich wzrostu i powodować deformacje.

Dlatego warto pożegnać się z obgryzaniem paznokci…

10 poniższych rad na pewno w tym pomoże…

1. Obserwacja

W pierwszym kroku musisz poznać siebie i swój nawyk. Obserwuj, kiedy obgryzasz paznokcie i jak się wtedy czujesz. Dowiedz się, dlaczego to robisz.

2. Wizualizacja

Wyobraź sobie piękne, długie i zdrowie paznokcie. Zacznij od ochrony tylko jednego paznokcia. Jeśli uda Ci się uchronić przed obgryzaniem przynajmniej jednego paznokcia, będziesz mieć motywację do dbania o kolejne.

1. Porozklejaj wszędzie karteczki samoprzylepne z przypomnieniem, aby nie kierować palców do ust.
2. Znajdź zdjęcie paznokci, jakie chciałabyś mieć i zrób zdjęcie swoich paznokci, kiedy będą bardzo zniszczone – takich, których nigdy nie chciałabyś mieć.

3. Odetchnij

Kiedy już dowiesz się, dlaczego obgryzasz paznokcie, użyj całej energii, aby wyeliminować tę przyczynę:

1. Jeśli winny temu jest stres, zwalcz go za pomocą technik relaksacyjnych, ćwiczeń, dłuższego snu, mniejszej ilości zajęć…
2. Jeśli powodem jest ogólne napięcie, naucz się nowych sposobów walki ze zdenerwowaniem. Wiele osób stosuje szybkie i proste techniki oddychania, aby móc się uspokoić i łatwiej przejść przez dzień.

4. Krok po kroku

Wyznacz sobie krótkoterminowe cele i bij własne rekordy. Im dłużej będziesz za nimi podążać, tym większą nagrodę sobie sprawisz. Jeśli nie zawsze jesteś świadoma tego, że obgryzasz paznokcie, poproś bliskich, aby upominali Cię za każdym razem, kiedy to robisz.

Stopniowo staraj się uchronić od obgryzania coraz więcej paznokci, aż w końcu nie będziesz obgryzać żadnego. Pokazuj je swoim najbliższym, żeby mogli Cię zmotywować i pochwalić. Bądź dumny ze swoich sukcesów.

5. Szybkie rozwiązanie – lakier i krem

Możesz zastosować lakiery i kremy przeznaczone do walki z tym nawykiem. Mają one bardzo nieprzyjemny smak. Jeśli przyzwyczaisz się do ich smaku, zmień je na inne. Ale upewnij się, że te gorzkie produkty nie stają się Twoim pokarmem.

Kobiety mogą szybko zadbać o paznokcie i uczynić je pięknymi, przyklejając na nie tipsy.

6. Silne i piękne

Minerały wapnia i magnezu mają największy wpływ na wygląd paznokci. Przyjmuj ich tak dużo, jak to możliwe, zarówno w jedzeniu, jak i w formie suplementów. Kupisz je w aptece.

Jeśli uda Ci się przez krótki czas uchronić paznokcie przed obgryzaniem, nałóż na nie lakier lub pójdź na manicure. Trudniej będzie Ci „rzucić się” na piękne paznokcie.

7. Znajdź inne zajęcie

Niektóre osoby lubią stukać paznokciami. Może łatwiej Ci będzie, jeśli będziesz po prostu przyglądać się swoim dłoniom…

Możesz znaleźć także bardziej kreatywne zajęcie, na przykład rysowanie.

Pomocne może być także ściskanie miękkiej piłeczki. Pomoże Ci ona również rozładować napięcie. W chwilach słabości warto znaleźć inne zajęcie także ustom, na przykład żuć gumę lub chrupać marchewkę.

8. Schowaj je

Możesz schować paznokcie i w ten sposób nie dać się pokusie. Nałóż na nie rękawiczki lub przyklej plastry. Posmaruj zniszczoną skórę kremem, który pomoże zagoić rany.

9. Nigdy zębami

Zawsze miej ze sobą cążki. W ten sposób nie ulegniesz pokusie, kiedy jeden z Twoich paznokci złamie się, pęknie lub nagle wyda Ci się zbyt długi.

10. Bądź uparta

Nie uda Ci się przestać obgryzać paznokci bardzo szybko. Musisz być świadoma, że ten proces wymaga dużo cierpliwości, silnej woli i samodyscypliny. Nie zapomnij też, że paznokcie odzwierciedlają stan naszego zdrowia, a o nie przecież musimy dbać.

3 komentarze do “Jak przestać obgryzać paznokcie?”

  1. Jak mam pomalowane paznokcie to nie obgryzam ale te lakiery to sa takie lipne ze po 2 dniach same zlaza z paznokci i wygląda to obrzydliwie

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Opinie nie są weryfikowane, ale ale wykrywamy i usuwamy fałszywe treści, gdy je zidentyfikujemy. Zamieszczając komentarz, akceptujesz politykę prywatności. Nie używaj wulgaryzmów, staraj się zachować wysoki poziom merytoryczny swojego komentarza. Komentarze z linkami do innych stron mogą nie zostać opublikowane.