Czego się spodziewać po kobiecie w ciąży?

To prawda, że ciąża to kobiecy „obowiązek”, ale związane z nią stresy udzielają się także mężczyznom. Gdy ona będzie w ciąży, może wydarzyć się wiele rzeczy, na które nigdy w pełni się nie przygotujesz, ale z naszymi radami będziesz wiedzieć, czego możesz się spodziewać.

Tylko nie panikuj…

Ciąża to jeden z najpiękniejszych okresów w życiu każdej kobiety, a wielu mężczyzn przyzna, że ich partnerki nigdy nie wyglądały tak kwitnąco, jak właśnie wtedy. Ale dokładniejsze spojrzenie ujawnia zmiany, przy których okres dojrzewania to pestka.

Ciężarne kobiety zmieniają się fizycznie i zazwyczaj przybierają sporo na wadze. Czy to wszystko? Z pewnością nie! Na co jeszcze musisz być przygotowany?

W powietrzu unosi się zapach miłości – czy na pewno?

Wyobraź sobie, że zjadłeś dużą porcję pikantnego jedzenia. Kobieta w ciąży czuje się tak cały czas. Wzdęcia towarzyszą kobietom w tym magicznym okresie bardzo często, ale przy nich cała magia dosłownie ulatuje.

Standardowo puszczamy 14 do 23 bąków dziennie, natomiast przeciętna kobieta w ciąży robi to dwa razy częściej. Głównym winowajcą jest progesteron – hormon rozluźniający tkankę mięśniową systemu trawiennego – a sytuację dodatkowo pogarsza rozrastająca się macica. W brzuchu zaczyna robić się ciasno.

Czy chciałeś, żeby śliniła się na Twój widok?

Twoje marzenie spełni się wraz z nadejściem ciąży – ale raczej nie będziesz z tego powodu zadowolony. U wielu kobiet pojawiają się wtedy zaburzenia hormonalne, wywołujące nadmierne wydzielanie śliny.

Ten problem jest szczególnie uciążliwy w pierwszym trymestrze ciąży, ale może utrzymywać się przez całą ciążę, a Ty przekonasz się, że takiej ilości śliny na pewno sobie nie życzyłeś.

Dodatkowe kilogramy – ale dlaczego tak dużo?

To zupełnie normalne, że kobiety w ciąży przybierają na wadze, ale wielu mężczyzn nie jest przygotowanych na aż tyle kilogramów. Z ostatnich badań wynika, że przeciętna kobieta tyje w ciąży 10 do 15 kilogramów.

Około trzy kilogramy „przysparza” jej samo dziecko, a inni winowajcy to łożysko, płyn owodniowy, warstwy mięśni w ścianach macicy, inne płyny ustrojowe i krew – no i oczywiście 23 pudełka lodów, które pochłonęła w ostatnich miesiącach ciąży.

Indianie nazwaliby ją „Wielka Stopa”

Wiesz, co mówi się o mężczyznach z dużymi stopami, prawda? A wiesz co mówi się o kobietach, które mają duże stopy? Że najprawdopodobniej są w ciąży.

Ciężarnym kobietom często doskwiera zatrzymywanie wody w organizmie, co objawia się puchnięciem dłoni i twarzy, a przede wszystkim stóp. Opuchlizna pojawia się przeważnie w pierwszym trymestrze i jest najbardziej widoczna przy ciepłej pogodzie i pod koniec dnia. Po porodzie znika, ale niektóre kobiety nigdy nie wracają do swoich pierwotnych rozmiarów.

Czy kobiety naprawdę mają kilka twarzy?

Kobiety w ciąży na pewno! Zmiany hormonalne wywołują brązowawe i żółtawe plamy na czole, nosie, brodzie i policzkach, czasem nazywane maską ciążową.

Ale nie przejmuj się, podobnie jak inne zmiany powodowane zaburzeniami gospodarki hormonalnej w okresie ciąży, te również znikną po porodzie. Nie odnosi się to jednak do innych masek, za którymi kobiety mają zwyczaj się chować.

Chyba pomazała się czarnym flamastrem

Nic z tego – to kolejne zmiany hormonalne. Ciemna linia ciągnąca się od pępka po narządy intymne ciężarnej kobiety to efekt tych samych zaburzeń, jak w przypadku maski ciążowej. Linia zniknie w kilka miesięcy po porodzie, zanim jednak to się stanie, będziesz miał wrażenie, że Twoja partnerka bawiła się czarnym flamastrem.

Nigdy nie miała takich piersi…

Duże? Rzeczywiście. Inne? Też! Piersi kobiet w ciąży powiększają się o jeden lub dwa rozmiary, ale to nie jedyna zmiana, jaka w nich zachodzi.

Znajdujące się w nich żyły stają się bardziej widoczne, a piersi Twojej kobiety zaczynają przypominać mapę. Część wokół sutków staje się ciemniejsza i wycieka z nich gęsty, żółtawy płyn, zwany siarą. Te zmiany ustępują, kiedy kobieta kończy karmić piersią, ale zanim jej atrybuty w pełni wrócą do normy sprzed ciąży będzie musiało upłynąć trochę czasu.

To jakaś licealistka, czy moja żona?

Inny efekt wzmożonej pracy hormonów: kobieta w ciąży zaczyna przypominać nastolatkę. Jej skóra staje się tłusta i trądzikowa; czerwone plamy pojawiają się czasem także na brzuchu i udach.

Wszystkie te zmiany przejdą pod koniec ciąży, ale przez długi czas poczujesz się, jakbyś znów spotykał się z licealistką.

Będziecie spędzać coraz mniej czasu razem…

… bo ona najczęściej będzie przebywać w toalecie. W organizmie ciężarnej kobiety jest więcej krwi, dlatego też wydziela więcej płynów. Kiedy dziecko rośnie, naciska na i tak pełen już pęcherz, co skutkuje częstymi wizytami w toalecie. To także minie po porodzie. Do tego czasu uzbrój się w cierpliwość i pij mniej piwa – tak na wszelki wypadek.

 

5 komentarzy do “Czego się spodziewać po kobiecie w ciąży?”

  1. Oo to jesteś chyba wyjątkiem bo mi tez szalały. A poza tym pochwale się ze mąż codziennie masował mi moje obolałe i opuchnięte stopy. Kurde cos nam się należy od mężów za to ze nosimy w sobie taki słodki ciezar

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Opinie nie są weryfikowane, ale ale wykrywamy i usuwamy fałszywe treści, gdy je zidentyfikujemy. Zamieszczając komentarz, akceptujesz politykę prywatności. Nie używaj wulgaryzmów, staraj się zachować wysoki poziom merytoryczny swojego komentarza. Komentarze z linkami do innych stron mogą nie zostać opublikowane.