Aronia na zdrowie

Pierwotnie aronia  pochodzi z wybrzeży kontynentu północnoamerykańskiego, gdzie rośnie dziko. Należy do rodziny różowatych. Coraz częściej, krzewy aronii spotyka się w ogródkach działkowych, ponieważ aronia nie wymaga żadnych specyficznych warunków uprawy, a jej owoce są skarbnicą zdrowia. Doliczono się ok. 15 odmian.

Zastosowanie lecznicze

Aronia posiada właściwości podobne do czerwonego wina, ale to jej sok można pić bez żadnych ograniczeń. Witaminy A,C,E,P  znajdujące się w aronii wspomagają układ krwionośny, aronia zawiera również antocyjany, czyli związki zwalczające wolne rodniki. Usprawnia przemianę materii                       i poprawia gospodarkę tłuszczami, reguluje ciśnienie, działa uspokajająco i przeciwkrwotocznie, łagodzi  dolegliwości w chorobach trzustki i wątroby.   Aronia jest prawdziwym eliksirem młodości, jej spożywanie opóźnia procesy starzenia się organizmu. Rozcieńczona  pomaga w leczeniu oparzeń. Niezwykle skutecznie ochrania organizm przed nowotworami!

Zastosowanie w kuchni

Surowe owoce są cierpkie, lecz przetworzone w dowolny sposób uzyskują wyśmienity smak, aromat i kolor. Najwięcej właściwości zachowuje świeżo wyciśnięty sok.

Co możemy przygotować  aronii?

  • Sok lub syrop  – bogaty w witaminy, może stanowić świetne uzupełnienie kuracji.
  • Susz – suszymy owoce aronii w niezbyt wysokiej temperaturze. W zimie można dodawać suszu  do herbaty. Otrzymamy wówczas wartościowy napój wzmacniających system odpornościowy.
  • Konfitury, dżem, powidła, marmolada – do smaku można dodać soku z cytryny lub  czarnej porzeczki. Smaczny dodatek do ciast, deserów, naleśników lub racuchów.

Aronia od dawien dawna był znana i stosowana przez Indian amerykańskich i ludy zamieszkujące Syberię. Dziś każdy z nas może wyhodować samodzielnie krzew aronii i doświadczyć całego bogactwa właściwości znajdujących się  w maleńkich, ciemnych owocach. Smacznego!

 

Dodaj komentarz

Opinie nie są weryfikowane, ale ale wykrywamy i usuwamy fałszywe treści, gdy je zidentyfikujemy. Zamieszczając komentarz, akceptujesz politykę prywatności. Nie używaj wulgaryzmów, staraj się zachować wysoki poziom merytoryczny swojego komentarza. Komentarze z linkami do innych stron mogą nie zostać opublikowane.