Pierwotnie aronia pochodzi z wybrzeży kontynentu północnoamerykańskiego, gdzie rośnie dziko. Należy do rodziny różowatych. Coraz częściej, krzewy aronii spotyka się w ogródkach działkowych, ponieważ aronia nie wymaga żadnych specyficznych warunków uprawy, a jej owoce są skarbnicą zdrowia. Doliczono się ok. 15 odmian.
Zastosowanie lecznicze
Aronia posiada właściwości podobne do czerwonego wina, ale to jej sok można pić bez żadnych ograniczeń. Witaminy A,C,E,P znajdujące się w aronii wspomagają układ krwionośny, aronia zawiera również antocyjany, czyli związki zwalczające wolne rodniki. Usprawnia przemianę materii i poprawia gospodarkę tłuszczami, reguluje ciśnienie, działa uspokajająco i przeciwkrwotocznie, łagodzi dolegliwości w chorobach trzustki i wątroby. Aronia jest prawdziwym eliksirem młodości, jej spożywanie opóźnia procesy starzenia się organizmu. Rozcieńczona pomaga w leczeniu oparzeń. Niezwykle skutecznie ochrania organizm przed nowotworami!
Zastosowanie w kuchni
Surowe owoce są cierpkie, lecz przetworzone w dowolny sposób uzyskują wyśmienity smak, aromat i kolor. Najwięcej właściwości zachowuje świeżo wyciśnięty sok.
Co możemy przygotować aronii?
- Sok lub syrop – bogaty w witaminy, może stanowić świetne uzupełnienie kuracji.
- Susz – suszymy owoce aronii w niezbyt wysokiej temperaturze. W zimie można dodawać suszu do herbaty. Otrzymamy wówczas wartościowy napój wzmacniających system odpornościowy.
- Konfitury, dżem, powidła, marmolada – do smaku można dodać soku z cytryny lub czarnej porzeczki. Smaczny dodatek do ciast, deserów, naleśników lub racuchów.
Aronia od dawien dawna był znana i stosowana przez Indian amerykańskich i ludy zamieszkujące Syberię. Dziś każdy z nas może wyhodować samodzielnie krzew aronii i doświadczyć całego bogactwa właściwości znajdujących się w maleńkich, ciemnych owocach. Smacznego!