Zyskaj pewność siebie w sytuacji biznesowej
Czy można zacząć jeść, gdy jeszcze nie wszyscy zostali obsłużeni? Komu w pierwszej kolejności podać stojący obok nas półmisek? Jeśli dręczą Cię takie i inne wątpliwości, poznaj 10 żelaznych reguł restauracyjnego savoir vivre.
Dzięki nim poczujesz się pewnie w każdej sytuacji…
Przeraża Cię zestaw sztućców? Nie wiesz, którego noża użyć? Obserwuj innych i pamiętaj, że zwykle zaczyna się od sztućców ułożonych najdalej od talerza, czyli zewnętrznych.
Sztućce deserowe są ułożone nad talerzem. Twoja szklanka do napojów jest po prawej stronie, a serwetka i koszyczek z chlebem są po lewej stronie.
Oto 10 podstawowych reguł zachowania się przy stole:
- Gdy przy stole jest 6 lub więcej osób, czekamy z jedzeniem do momentu, aż przynajmniej połowa z nas zostanie obsłużona. Gdy jest nas mniej, czekamy, aż wszyscy otrzymają zamówione dania. Możemy jednak złamać tą regułę, gdy czekamy długo i jedzenie stygnie, lub gdy czekający na danie nalegają, żebyśmy zaczęli jeść.
- Koniecznie należy pociąć nożem duże liście sałaty. Trudno o coś bardziej odpychającego niż kawałek liścia wystający z ust.
- Właściwy sposób spożywania chleba polega na położeniu go na swoim talerzyku, oderwaniu małego kawałeczka, posmarowaniu go i zjedzeniu. Następnie powtarzamy z drugim kawałeczkiem. Nigdy nie gryziemy całego dużego kawałka i nie kroimy go nożem.
- Krojąc mięso, odkrawamy tylko jeden niewielki kawałek, który potem powędruje do ust. Nie rozkrajaj od razu całego steku na kawałki, gdyż to jest mało eleganckie.
- Zanim sięgniesz po szklankę z napojem, wytrzyj usta serwetką. Resztki jedzenia na szklance wyglądają naprawdę bardzo nieelegancko! Poza tym, nigdy nie sięgaj po napój, jeśli jeszcze przeżuwasz pożywienie.
- Duża serwetka służy do tego, żeby rozłożyć ją sobie na kolanach i zabezpieczyć ubranie. Wstając na chwilę od stołu, pozostaw ją na siedzeniu krzesła. Nikt nie chce oglądać zabrudzonej serwetki. Dopiero, gdy już wychodzicie, połóż serwetkę na stole po lewej stronie talerza. (Jeśli talerz został już zabrany, połóż ją po prostu w miejscu talerza.)
- Gdy na stole jest jeden duży półmisek z daniem, który trzeba podawać między sobą, nigdy nie podawaj go osobie oddalonej od Ciebie, lecz podawaj tylko swojemu prawemu lub lewemu sąsiadowi.
- Jeśli nie chcesz przełknąć niektórych części jedzenia (na przykład nasion lub tłuszczu), przesuń językiem ten kawałek do środkowej części ust, a potem usuń go widelcem lub łyżką i połóż na rogu talerza. Palców można użyć tylko w wypadku, gdy chodzi o rybią ość.
- Gdy chcesz przywołać kelnera, postaraj się przywołać go wzrokiem. Gdy to nie pomaga, to patrząc się na kelnera, unieś lekko rękę do góry, lecz nią nie machaj!
- Gdy już definitywnie skończysz jeść, ułóż sztućce równolegle do siebie. Ich trzonki powinny leżeć po prawej stronie i wskazywać godzinę czwartą.
Złota rada:, Gdy trafi się jakaś skomplikowana sytuacja i nie wiesz, jak masz się zachować, kieruj się zawsze poczuciem estetyki i zdrowym rozsądkiem.
Masz rację kolego, w praktyce zawsze się lepiej uczyć, a oni kursy mają nie najgorsze :p
Artykuł ciekawy, ale to tylko podstawy. Wiele tego typu informacji można nauczyć sie np w szkole dobrych manier. Generalnie warto, bo po tym się człowieka ocenia, jak się on umię zachować.