Słuchawki Peltor opinie

Dziś przetestujemy dla Was słuchawki chroniące słuch lub jak kto woli ochronniki słuchu marki Peltor (3M Peltor)
Zacznijmy od tego, że Peltor to dość znana marka (na pewno widzieliście te słuchawki, chociażby na wyścigach F1) i w swoim portfolio produktowym ma bardzo dużo modeli, ale my skupimy się na kilku najbardziej popularnych w Polsce.

Zacznijmy od modelu dla najmłodszych o nazwie Peltor Kid.

słuchawki peltor kid ochronniki

Ktoś może zadać pytanie, po co dziecku ochronniki słuchu? Otóż swą popularność ostatnio zawdzięczają pokazom lotniczym. Duży hałas towarzyszący tego typu pokazom, odpowiedzialnym rodzicom zapala czerwoną lampkę i każe chronić słuch swojego dziecka. Słuchawki Peltor Kid występują w dwóch kolorach, które spodobają się zarówno chłopcom, jak i dziewczynkom. Dla chłopców dedykowany jest kolor jaskrawo seledynowy, natomiast dla dziewczynek różowy, ale wiadomo wszystko kwestia gustu i preferencji.

słuchawki ochronne peltor kid
Jeśli chodzi o parametry techniczne to na każdych ochronnikach słuchu znajdziemy litery: L,M,H oraz wartość SNR. Liczby przy tych literach oznaczają w jakim stopniu słuchawki tłumią tony niskie, średnie i wysokie. Może wartości tłumienia dla Peltor Kid nie sa powalające, ale w zupełności wystarczę by uchronić słuch dziecka przed hałasem.

sluchawki-peltor-kid-dane
Jakość wykonania stoi na bardzo wysokim poziomie, nic dziwnego bowiem słuchawki wyprodukowano w Szwecji.Całość sprawia wrażenie bardzo trwałej konstrukcji. Co ważne, nauszniki nie zawierają lateksu, więc ryzyko uczulenia jest znikome.
Pałąk jest regulowany, więc ze słuchawek mogą korzystać zarówno dzieci zupełnie małe, jak i nastolatkowie.
Oryginalne słuchawki Peltor Kid kosztują około 69 zł. Naszym zdaniem nie jest to wygórowana cena w zamian za możliwości jakie ze sobą niosą.

sluchawki-peltor-kid-zielone sluchawki-peltor-kid-2

Słuchawki strzeleckie.
Oferta dla bywalców strzelnic jest bardzo konkretna. W tej kategorii ochronniki słuchu Peltor można podzielić na dwa rodzaje: aktywne oraz pasywne. Słuchawki aktywne zawierają elektronikę, która potrafi „przepuszczać” do naszego ucha określone częstotliwości dźwięku. Jednym słowem słuchawki aktywne potrafią tłumić huk, jednocześnie pozwalając na rozmowę.
Słuchawki pasywne nie posiadają zaawansowanej elektroniki, w zamian za to są o wiele tańsze, gdyż podstawowy model strzelecki o nazwie Bull’s Eye I kosztuje około 79 zł. My dziś przyjrzymy się modelom: wspomnianymi już Bull’s Eye I, Bull’s Eye III, Sporttac, Protac oraz Tactical XP.

Słuchawki Peltor Bulls’ Eye I H515FB

To podstawowy model ochronników słuchu. Jest to typowy model strzelecki. Słuchawki są testowane i zatwierdzane do użytku zgodnie z norma europejską EN 352-1. testowane zgodnie z wymaganiami normy ISO 4869-1. Certyfikowane przez FIOH, Topeliuksenkatu 41, FI-00250 Helsinki, Finlandia. ID#0403.

sluchawki-peltor-bulls-eye-i-5
Słuchawki Peltor Bull’s Eye I występują w 3 kolorach: zielonym, czarnym i czerwonym. Słuchawki posiadają charakterystyczne wycięcie, ułatwiające ułożenie się do strzału. Jeśli chodzi o tłumienie, to jest ono na dobrym poziomie i dla wskaźnika H wynosi 32dB, M-24dB, L-15dB, a wartość SNR wynosi 27dB. Powyższe wartości w zupełności wystarczą na komfortowe strzelanie.
Jak z każdym produktem, aby długo posłużył, należy o niego dbać. W tym przypadku jest tak samo. Zewnętrzną część słuchawek należy myć wodą z mydłem, a wewnętrzną część nazywaną zestawem higienicznym należy co jakiś czas wymieniać (producent zaleca co najmniej dwa razy do roku, ale naszym zdaniem wszystko zależy od częstotliwości użytkowania).
Słuchawki należy przechowywać w temperaturze do 55 stopni C. Dlatego zaleca się zachować szczególną ostrożność i nie zostawiać ich np. w rozgrzanym samochodzie na słońcu lub parapecie w upalne lato. Najlepiej gdy przechowywane są w oryginalnym pudełku lub woreczku bawełnianym.

Słuchawki Peltor Bull’s Eye I można łatwo złożyć „w kuleczkę”, tak aby zajmowały mało miejsca.

sluchawki peltor bulls eye i

sluchawki peltor bulls eye I

sluchawki peltor bulls eye I grubosc
Pierwsze wrażenie po założeniu, jest takie, że dość ciasno obejmują głowę. Testując te słuchawki w biurze, mogłem usłyszeć rytm własnego serca. Słuchawki bardzo dobrze przylegają i dają wrażenie głębokiego wytłumienia.
Jako, że nie posiadam broni palnej do testów posłużyły mi petardy JUMBO. W związku z tym, że ciężko jest opisać słowami wrażenia z tłumienia, powiem krótko, że są one bardzo zadowalające.

sluchawki peltor bulls eye I

Jak zaznaczyłem na początku, model ten przeznaczony jest typowo do strzelectwa. Słuchawki są wygodne w użyciu i łatwo jest złożyć. Parametry tłumienia stoją na dobry poziomie i wystarczą do komfortowego strzelania. W tej cenie trudno znaleźć coś lepszego.

Słuchawki Peltor Bull’s Eye III H540A

Bull’s Eye III to zdecydowanie większy i cięższy model niż Bull’s Eye I, ale za to parametry tłumienia stoją na najwyższym poziomie.
H-40 dB
M-32 dB
L-23 dB
SNR – 35 dB

Powyższe parametry czynią słuchawki Peltor Bull’s Eye III jednymi z najlepiej tłumiących słuchawek na Świecie.

sluchawki peltor bulls eye III
Model przeznaczony szczególnie dla myśliwych, gdzie huk wystrzału z broni myśliwskiej jest większy niż np. z broni sportowej.
Słuchawki Bull’s Eye III z racji swojej wielkości nie składają się w „kuleczkę” jak ma to miejsce w przypadku ich mniejszego brata. Co rzuca się na samym początku to wielkość kopuł. Są one po prostu grube. Zresztą popatrzcie na porównanie tych słuchawek z Bull’s Eye I

sluchawki peltor porownanie

Jakość wykonania nie rozczarowuje. Czuć w ręku, że nie jest to tania chińszczyzna. Jest to produkt produkowany w Szwecji i jakościowo nie ma nic do zarzucenia.

sluchawki peltor bull's eye III
Jedyny minus to jak wspomniałem,że słuchawki są po prostu duże, dlatego najlepiej jest je przymierzyć przed zakupem, aby sprawdzić, czy będą nam pasowało pod względem wielkości i wagi.

Peltor SportTac MT16H210F

Tutaj wkraczamy w świat słuchawek aktywnych i model ten otwiera całą serię produkowaną przez firmę Peltor. Słuchawki Peltor SportTac to jeden z chętniej kupowanych modeli. Wynika to ze znakomitego stosunku ceny do jakości, jaki oferuje. Peltor SportTac spełnia cały szereg norm i atestów, jednymi z ważniejszych są: Dyrektywa 89/686/EWG dotycząca osobistego sprzętu ochronnego, dyrektywy 2004/108/WE dotyczącej zgodności elektromagnetycznej oraz dyrektywy RoHS 2011/65/UE dotyczącej ograniczenia stosowania niektórych niebezpiecznych substancji w sprzęcie elektrycznym i elektronicznym. Oczywiście słuchawki posiadają znak CE

sluchawki peltor sporttac
Ponadto zostały przetestowane i zatwierdzone do użytku zgodnie z następującymi normami:EN 352-1:2002, EN 352-4:2001, EN 352-6:2002, EN 5022:2010+AC:2011 klasa B, EN 55024:2010, EN 61000-6-2:2005+AC:2005, EN 61000-6-3:2007+A1:2011 oraz EN 50581:2012. Produkt został przetestowany przez DECTRON AB, Thomblads vag 6, SE-386 90 Fajestaden, Szwecja.

Jeśli chodzi o liczby to jeszcze wspomnę o podstawowych parametrach, tłumienia, które wynoszą:
H-29dB
M-23dB
L-16dB
SNR-26dB

Nie są to oczywiście tak dobre wartości, jak w przypadku słuchawek Bull’s Eye III, ale tutaj chodzi o zupełnie co innego. Słuchawki bowiem mają tłumić a jednocześnie pozwalać dostawać się do naszego ucha pewnym określonym częstotliwością dźwięku, czyli w skrócie mówią Peltor SportTac mają tłumic huk, pozwalając na swobodną rozmowę bez konieczności zdejmowania ochronników z głowy.
Jest to bardzo przydatna funkcja np. kiedy jedziemy ze znajomymi na zawody strzeleckie i chcemy skomentować między sobą wyniki kolegi, który aktualnie strzela:)

sluchawki peltor sporttac

Słuchawki zasilane są z dwóch baterii AA, które starczają na ok. 600 godzin pracy.

Użytkowanie słuchawek jest dziecinnie proste. Aby je włączyć należy przytrzymać przez dwie sekundy przycisk on/off. Fakt włączenie bądź wyłączenia słuchawek sygnalizowany jest dźwiękiem.
Regulacja natężenie dźwięków płynących z zewnątrz regulowana jest dwoma przyciskami „-” i „+”. Ot i cała filozofia. Dla zapominalskich jest też funkcja automatycznego wyłączenia słuchawek po dwóch godzinach braku aktywności.
Słuchawki posiadają wejście na podłączenie zewnętrznego zestawu np. krótkofalówki.
Istnieje również wersja słuchawek SportTac WS z wbudowanym modułem bluetooth. Łatwo wtedy połączyć nasze ochronniki z telefonem komórkowym lub innym urządzeniem wyposażonym w bluetooth np. radio.

Słuchawki 3M Peltor Sporttac WS z Bluetooth
Słuchawki 3M Peltor Sporttac WS z Bluetooth
Sluchawki Peltor Sporttac WS z Bluetooth
Sluchawki Peltor Sporttac WS z Bluetooth

Cena za za model z Bluetooth niestety jest niewspółmiernie wysoka (ok. 1300 zł)

Słuchawki te to typowo strzelecki model. Posiadają wycięcie w dolnej części kopuł. Pałąk jest szeroki i bardzo wygodny ponieważ po wewnętrznej stronie posiada wypełnione powietrzem poduszeczki. Jakość wykonania jak to w Szweckim produkcie bez zarzutu. Połączenia kablowe są dość grube co wróży im długi okres oczekiwania i minimalizuje ryzyko uszkodzenia.
Obudowy kopuł występują w rożnych kolorach, a w zestawie znajdziemy zawsze dwa kolory. Na chwilę pisania tej recenzji dostępne były dwa warianty:
Zielone nakładki + pomarańczowe nakładki
Czarne nakładki + czerwone nakładki.

O gustach się nie dyskutuje, więc każdy wybiera co mu odpowiada.
Pałąk oczywiście jest regulowany i można go dostosować do wielkości głowy. Tak jak w wyżej wymienionych modelach raz na jakiś czas (producent zaleca dwa razy do roku) należy wymienić zestaw higieniczny, który z czasem się zużywa.

Peltor SportTac na pewno przypadną do gustu osobom, które lubią rozmawiać podczas strzelania i nie chcą za każdym razem zdejmować ochronników z głowy oraz wszędzie tam, gdzie musimy słyszeć dźwięk otoczenia poza hukiem.

Słuchawki Peltor ProTac II

To również słuchawki aktywne, ale przeznaczone raczej do pracy w głośnym otoczeniu (fabryki, stolarnie itp). Posiadają dwa mikrofony zewnętrzne, które „zbierają” dźwięk z otoczenia.

sluchawki Peltor Protac II
ProTac II posiadają bardzo dobre parametry tłumiące, które wynoszą odpowiednio:
H- 35 dB
M- 21 dB
L- 23 dB
SNR – 33 dB

Sluchawki Peltor protac II

Słuchawki Peltor Protac II sluchawki-peltor-protac-ii- sluchawki-peltor-protac-ii

Powyższe wartości w zupełności wystarczą do komfortowej pracy w trudnych warunkach.

Słuchawki Peltor Tactical XP XH-0016-5006-4

Tu już wkraczamy w najwyższą półkę jeśli chodzi o tłumienie w słuchawkach aktywnych.

sluchawki peltor tactical xp
H- 35dB
M – 31dB
L – 23 dB
SNR – 33 dB

Model ten jest jednym z częściej wybieranym przez wojsko z racji mnogości urządzeń dodatkowych, które można połączyć ze słuchawkami. Jako jedyne z powyższych słuchawek, model Tactical XP posiada Menu, w którym możemy regulować takie parametry jak:
Volume (głośność)
Balance (balans)
Equalizer (korektor)
Release time (czas zanikania),
External input volume (głośność sygnału wejściowego)
External input mode (tryb zewnętrznego sygnału wejściowego)

sluchawki peltor tactical xp sluchawki-peltor-tactical-xp-4

Regulacja głośności pozwala na dostosowanie poziomu natężenia dźwięku otoczenia za pomocą 6 poziomów głośności. Ze względów bezpieczeństwa głośność ograniczona jest do 82 dB. Wzmacnianie dźwięku jest wyciszane, dy do gniazda zewnętrznego dociera sygnał zewnętrzny.
Balans dźwięku pomiędzy prawym a lewym uchem można regulować za pomocą 9 różnych trybów. Korektor służy do dostosowania wysokości dźwięku, który można regulować w zakresie czterech progów:Low (niski), Neutral (neutralny), High (wysoki) i Extra High (bardzo wysoki)

Czas zanikania pozwala dostosować czas, zanim dojdzie do ograniczenia głośności w związku z aktywną funkcją dostosowania głośności do natężenia dźwięku otoczenia. Dostępne są opcje Normal oraz Slow (wolny)

sluchawki peltor tactical xp sluchawki-peltor-tactical-xp-2
Jakość wykonania to najwyższy z możliwych poziomów. Pałąk obszyty jest miękką skórą. Całość robi wrażenie bardzo solidnego produktu.
Bez wątpienia jest to pozycja dla bardzo wymagającego klienta oraz służb mundurowych. Moim zdaniem to zwykłego strzelania wybrać można dwa razy tańszy model SportTac

Co wybrać?
Moim zdaniem, ktoś kto jeździ na strzelnicę żeby sobie postrzelać w samotności i skupieniu powinien wybrać model najtańszy, czyli Bull’s Eye I, ale tylko wtedy kiedy jest to strzelnica sportowa, bowiem, jeśli ktoś obok nas będzie strzelał z broni maszynowej to poziom hałasu nawet w tych słuchawkach może nas rozpraszać, dlatego wtedy trzeba zdecydować się na model Bull’s Eye III
Dla wszystkich, którzy mają potrzebę rozmowy w trakcie strzelania, bądź chcą wytłumić tylko huk, poza innymi dźwiękami z otoczenia, powinni wybrać model SportTac, który cechuje się rewelacyjnym stosunkiem jakości do ceny. Osoby narażone na duży hałas w środowisku pracy, z pewnością powinni się zainteresować modelem ProTac II, a osoby które oczekują maksimum tłumienia i rozbudowaną elektronikę powinni wybrać model Tactical XP.

30 komentarzy do “Słuchawki Peltor opinie”

  1. W pracy używamy słuchawek tej firmy z mikrofonem do komunikacji w ciągu 4 lat użytkowania mam drugi raz w naprawie!! Najlepsze jest to że naprawa trwa u nich kilka miesięcy parodia nie poleca tej firmy nie szanują klijenta!!

    Odpowiedz
  2. A które peltory byście kupili do pracy w biurze, żeby nie słychać było rozmów i gwaru biurowego?
    Bardzo ważne, żeby można to było długo nosić, nie muszą tłumić idealnie.

    Odpowiedz
  3. Znajoma ma Peltor Kid i to bardzo fajna sprawa kto jeździ z dziećmi wszędzie i aktywnie spędza czas. Mam tylko pytanie bo widziałam gdzieś niebieskie peltor kid a w polsce tylko widze różowe i zielone, czy poda ktoś sklep gdzie mają też niebieskie?

    Odpowiedz
  4. Zastanawiam się czy wziąc zwykle Bullsy czy inwestować w aktywne słuchawki. Duża jest różnica w jakości? Dobrze słychać dzwięki poza strzałem? Jak to się sprawuje w praktyce takie peltor sporttac? Warto jest płacić prawie 10x tyle za aktywne ochronniki?

    Odpowiedz
    • Masz napisanie przeciez. Jak sobie samotnie strzelasz i nie musisz byc non stop pod komórką to weź zwykłe Bullsy (jak strzelasz z kałacha to wersję Bull’s Eye III). Jak masz potrzebe rozmowy podczas strzelania to wtedy aktywne. Ogolnie fajna sprawa. Wygłuszenie bardzo dobre. Jak masz kase to weź wersje WS z bluetooth-em wtedy możesz gadac z kumplem co ma takie same słuchawki i strzelac jednoczesnie troche jak Counter Strike (jesli wiesz o czym mówie)

      Odpowiedz
      • a gdzie recka buulsów II?

        ja tam w jakimś marketowym badziewiu strzelałem z AK i było ok. ale to na otwartej strzelnicy. na zamkniętej w badziewiakach to już po pudełku zwykłych 9×18 bylem lekko skołowany od hałasu.

        Odpowiedz
  5. Chcę kupic tacie ochronniki słuchu bo ma głośnych sąsiadów bo ciągle remonty i wiercenia za ścianą. Zatyczki odpadają bo ich nie toleruje, co polecacie?

    Odpowiedz
  6. A co lepiej waszym zdaniem kupic Peltor Sporrtac czy Howard Leight Impact? Sporttaki miałem juz na uszach od kumpla i jest ok ale moze cos lepszego znacie?

    Odpowiedz
  7. Czy Sporttac WS z bluetooth będą chodziły z iphonem 5? Wiem że kiedys iphony przez bluetooh chodzily tylko z iphonami. Nie chce wydawac kasy a okaze sie ze nie beda wspolpracowaly

    Odpowiedz
    • Miałem kiedyś Iphona 3G i z żadnym sprzetem nie chciał sie polaczyć. Weź kup sobie normlany telefon (Samsung Galxy S5 albo S6 albo Google Nexus) a to gów..sprzedaj i jeszcze zarobisz

      Odpowiedz
  8. Mam Peltory sporttack i jak za ta cene to nie znajdzie sie aktywnych słuchawek. Dalem za nie 539 zł w sklepie z bronią w Ciechanowie

    Odpowiedz
    • Można ale to kombinacja alpejska bo potrzeba jakiś specjalnych przejściówek i robi sie z tego już zestaw kombinowany niewygodny do użycia. Pozostaje niestety zakup modelu WS z bluetooth. Ogólnie Sporttac to wybór bardzo dobry pozdrawiam

      Odpowiedz
    • Do Peltor Sporttac można podłączyć telefon bez problemu tylko trzeba dokupic specjlany kabel jack za 100 zł i wtedy gadasz do telefonu a to co w telefonie slyszysz w sluchawkach. Dopytaj na antybandyta.pl bo tam mają taki

      Odpowiedz
  9. Hey o właśnie mam takie same słuchawki tylko rózowe co ta dziewczynka na zdjęciu. Kupilismy przed Air Show i sprawdzają się bo w pewnych momentach i dla mnie za głośno było

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Opinie nie są weryfikowane, ale ale wykrywamy i usuwamy fałszywe treści, gdy je zidentyfikujemy. Zamieszczając komentarz, akceptujesz politykę prywatności. Nie używaj wulgaryzmów, staraj się zachować wysoki poziom merytoryczny swojego komentarza. Komentarze z linkami do innych stron mogą nie zostać opublikowane.