Czy gadżety zastępują mózg?

Czy gadżety zastępują mózg?

Profesor Mark Baurlein napisał książkę pt. „Najgłupsza generacja”, w której ujawnia niszczący wpływ techniki na komórki mózgowe Amerykanów (a może i Twoje). Jeśli większość dnia spędzasz przed komputerem, musisz to przeczytać.

A wszystkiemu winny internet

Nastolatki i młodzi ludzie spędzają coraz więcej wolnego czasu surfując w internecie, a coraz mniej czytają. Dlatego, według autora, stają się coraz głupsi.

Co z gramatyką?

Aby umieścić tekst w sieci lub wysłać smsa, nie musisz znać zasad gramatyki. Jednak będzie to miało fatalne skutki, kiedy trzeba będzie zacząć pisać pracę dyplomową lub sprawdzić się w pierwszym miejscu pracy itd.

Dzięki serwisom społecznościowym poczujesz, że jesteś w centrum wszechświata…

Internetowe serwisy społecznościowe dają młodym ludziom wrażenie, że znajdują się w centrum wszechświata. A to zupełnie zniekształca ich postrzeganie prawdziwego świata. Gdy znajdą się w pokoju pełnym nieznajomych, ich umiejętności nawiązywania kontaktów zawiodą.

Dlatego też autor sugeruje rodzicom, aby jak najbardziej starali się odwieść młodych ludzi od współczesnej techniki. A najlepiej stawiać przed nimi różne wyzwania intelektualne – powinni jak najwięcej z nimi rozmawiać.

Nie jesteśmy głupi, ale może po prostu nasza inteligencja się zmieniła?

Bary Small, dyrektor Centrum Badającego Procesy Starzenia przy Uniwersytecie w Los Angeles uważa, że dzieci cały czas są tak samo inteligentne, ale ich inteligencja się zmieniła.

Technika usprawnia, ale jednocześnie uniemożliwia uczenie się. Uczy nasz mózg przetwarzania informacji w inny sposób. Dlatego też tworzy przepaść między nową i starą generacją.

Młoda generacja potrafi korzystać z techniki, ale słabiej wychodzi jej komunikacja bezpośrednia. Jeśli starsi i młodsi zaczną sobie w tych dziedzinach pomagać, mogą osiągnąć bardzo dużo.

 

1 komentarz do “Czy gadżety zastępują mózg?”

Dodaj komentarz

Opinie nie są weryfikowane, ale ale wykrywamy i usuwamy fałszywe treści, gdy je zidentyfikujemy. Zamieszczając komentarz, akceptujesz politykę prywatności. Nie używaj wulgaryzmów, staraj się zachować wysoki poziom merytoryczny swojego komentarza. Komentarze z linkami do innych stron mogą nie zostać opublikowane.