Ranking gazów obronnych 2023

Poniższy ranking gazów obronnych powstał na bazie kilkuletnich, realnych doświadczeń pracowników dużej agencji ochrony „Barton„, której dziękuję za podzielenie się swoją wiedzą i prawdziwym doświadczeniem na ich temat. Bez wątpienia nasz ranking  ma większą wartość merytoryczną od innych tego typu rankingów.

Największe grzechy popełniane przez nieuczciwych sprzedawców

  1. Podawanie jedynie zawartości OC (stężenie olejku pieprzowego w gazie) – ten parametr nic nie mówi o jakości gazu ( o czym niżej). Najważniejszy parametr to MC (Major Capsaicinoids). Zawsze pytaj sprzedawcę o zawartość MC. Powinna ona wynosić od 1,3% do 2%
  2. Podawanie pojemności puszki zamiast faktycznej ilości substancji. Zawsze pytaj ile substancji aktywnej jest w puszce.
  3. Nazywanie gazów strumieniowych – żelowymi. Internet nauczył klientów aby szukać gazów żelowych, dlatego nieuczciwy sprzedawca będzie nazywał normalny gaz o strumieniu punktowym – żelowym. Gazy żelowe mają w swoim składzie specjalne substancje zagęszczające, których normalny gaz nie posiada.

Gaz  P I E P R Z O W Y – co to jest?

Ranking 2023Jest bodajże najpopularniejszym środkiem do samoobrony. Najczęściej spotykaną formą jest aluminiowa puszka z aktuatorem (przyciskiem) po naciśnięciu którego, z puszki wydobywa się substancja, która ma za zadanie obronić nas przed agresywnym napastnikiem bądź grupą napastników.

Najczęściej stosowanym składnikiem aktywnym w gazach jest Oleoresin Capsicum czyli olejek pieprzowy. Pozyskiwany jest on głównie z papryki, więc tak naprawdę prawidłowa nazwa powinna brzmieć gaz paprykowy. Przyjęło się, jednak inaczej, więc niech tak zostanie.

Jakość gazów do samoobrony

O jakości gazu  decyduje gatunek papryki, z którego powstał, ilość kapsaicynoidów (MC), ostrość SHU oraz proces produkcji. Wiadomym jest, że gazy o tych samych parametrach na papierze, w rzeczywistości mogą się od siebie znacząco różnić pod względem jakości. Dobry gaz powinien zadziałać niemal od razu, niestety często się zdarza, że od momentu spsikania agresora, aż do do momentu jego zadziałania mija zbyt dużo czasu.

Oczywiście, bardzo często producenci prześcigają się w podawaniu wartości OC. Niestety ten parametr nic nie mówi o jakości gazu. Np. gaz  z zawartością 10% OC i 1,4% MC będzie o wiele skuteczniejszy o tego z 15% OC i 0,6% MC

Najsilniejsze gazy obronne – p i e p r z o w e mogą się poszczycić zawartością MC na poziomie 2%

Bez wątpienia, niebagatelne znaczenie ma proces produkcji i wielkość cząsteczki substancji aktywnej. Im mniejsza cząsteczka tym szybciej przedostaje się przez skórę/błonę śluzową i szybciej działa.

Skuteczne gazy pieprzoweSkuteczność gazów

Na nic nam piękne parametry, którymi chwalą się sprzedawcy skoro jakość większości sprzedawanych gazów pozostawia sporo do życzenia. O ile będą one działały na trzeźwego napastnika to niestety, na takiego pod wpływem alkoholu lub co gorsza narkotyków mogą nie wystarczyć. Na tych drugich osobników trzeba wyciągnąć działo większego kalibru. Mówiąc w skrócie gaz obronny musi być tak silny, żeby powodował natychmiastową reakcję organizmu, który znajduje się w stanie środków psychoaktywnych.

Jeśli mowa o skuteczności gazu obronnego to należy pamiętać, że większość gazów to puszki aerozolowe nabijane tzw. gazem pędnym np. propan-butan. Oznacza to, że jeśli taką puszkę obrócimy i spróbujemy się obronić, wtedy może spotkać nas przykra niespodzianka i zamiast substancji aktywnej wyleci sam materiał pędny. Ponadto, należy pamiętać, że sytuacje, w których musimy się bronić przy użyciu gazu, są sytuacjami dynamicznymi i o niekontrolowany obrót puszki wcale nietrudno.

Receptą na to są tzw. gazy 360°. Są one droższe od pozostałych, ale gwarantują skuteczność działania w każdej pozycji.

Z atestem higienicznym, czy bez?

Oczywiście to pytanie retoryczne, bo jeśli mamy do wyboru dwa równorzędne gazy to lepiej wybrać ten, który posiada atest higieniczny. Mamy wtedy pewność, że produkt jest bezpieczny dla ludzi i środowiska.

Chmura, strumień, czy żel?

Każda forma ma swoje wady i zalety, ale optymalnym wyborem jest forma strumienia punktowego. Mówiąc w skrócie, formy chmury nie możemy użyć w pomieszczeniu zamkniętym i ma mniejszy zasięg, z kolei gaz żelowy jest wyjątkowo odporny na podmuchy wiatru, ale trochę wolniej penetruje skórę.

Ranking

Podsumowując. W naszym rankingu postanowiliśmy zamieścić 5 najlepszych gazów dostępnych na naszym rynku. Wszystkie gazy w rankingu, jak i wiele innych zostało przetestowane przez agencję ochrony Barton. Zaznaczmy, że testy były przeprowadzane podczas realnych interwencji, bardzo często na agresorach będących pod wpływem alkoholu i narkotyków.

Ostatecznie, niekwestionowanym zwycięzcą rankingu został polski gaz  Terminator 3.0 w wersji 360°. Wyróżnia go niebywała skuteczność działania, szybkość reakcji na skórze, długość działania i przede wszystkim moc, która jest wystarczająca na agresorów pod wpływem alkoholu lub innych środków odkurzających i psychoaktywnych.

1 miejsce – Terminator 3.0 360°

+ Atest higieniczny (bezpieczny dla ludzi i środowiska)
+ Najszybsze działanie (w tym na pijanych i naćpanych)
+ Najdłuższe działanie
+ Najsilniejszy
+ Działa w każdej pozycji (360°)
+ Klapka bezpieczeństwa flip-top

2 miejsce – Fox Labs 5.3

+ Szybkie działanie
+ Dobry zasięg
+ Klapka bezpieczeństwa flip-top

– Brak wersji 360°
– Zbyt wysoka cena

3 miejsce – Husaria

+ Bardzo dobra relacja cena/jakość
+ Prawdziwy gaz żelowy
+ Klapka bezpieczeństwa flip-top
+ Dobry zasięg

– Brak wersji 360°