Zbyt wiele czasu spędzamy zamknięci w czterech ścianach i zapominamy o dobrodziejstwach natury. Przyroda ma do zaoferowania więcej możliwości treningu niż wydaje się to na pierwszy rzut oka. Na łonie natury wykonujemy przeważnie tylko ćwiczenia aerobowe, podczas gdy wystarczy odrobina doświadczenia i wiele wyobraźni, aby zapewnić sobie idealny trening na wyrzeźbienie sylwetki i utratę zbędnych kilogramów.
Jednocześnie można się porządnie zrelaksować, zapomnieć o problemach, które nawarstwiły się w ciągu dnia i odetchnąć świeżym powietrzem.
Niezależnie od tego, gdzie się udasz, będziesz mieć mnóstwo możliwości, aby zrobić coś dla swojego ciała i umysłu. Trening w otoczeniu przyrody i na świeżym powietrzu napełnia nas energią, której potrzeba w ciągu dnia.
Trening w parku, na bieżni albo w lesie dodaje nam nowych sił, a zmiana otoczenia dodatkowo nas motywuje. Trening na powietrzu ma lepszy wpływ na układ krążenia i oddechowy, a my zdajemy sobie sprawę, co możemy osiągnąć, wykonując poszczególne ćwiczenia.
To prawda, że taki trening uzależniony jest od pogody, w przeciwieństwie od ćwiczeń w pomieszczeniu, ale jeśli będziemy choć odrobinę elastyczni, z łatwością unikniemy wszelkich niedogodności.
Liczba ćwiczeń, które można wykonywać na łonie natury, jest olbrzymia i każdy wybierze coś dla siebie. Bo kiedy robi się coś z przyjemnością, to często staje się to przyzwyczajeniem.
1. Trening z przyrządami
Świeże powietrze, zróżnicowany teren, różne przyrządy do ćwiczeń itp. zwiększają chęć wyjścia na trening. Ćwiczenie na łonie natury będzie zabawne i na pewno nie grozi Ci monotonia. Zadbasz o to wybierając różne lokalizacje.
Wybór ćwiczeń jest nieograniczony i odpowiedni dla każdego, kto che spróbować czegoś innego. Ćwicząc na powietrzu, można wykonywać ćwiczenia siłowe, a następnie wykorzystać elastyczne taśmy, skakanki, a także to, co oferuje natura – gałęzie drzew, kamienie itp. W ten sposób ćwiczenia staną się bardzo wymagające i intensywne.
2. Marsz
Maszerowanie również może być dobrym treningiem, jeśli zwiększymy jego tempo. W każdym razie jest lepsze niż leżenie na kanapie, bo świeże powietrze ma korzystny wpływ na cały organizm. Możesz także spróbować nordic walking z kijkami, które jest szczególnie skuteczne.
3. Bieg
Spacerowanie w parku lub lesie podnosi poziom energii i poprawia nastrój bardziej niż trening na siłowni.
Jeśli chcesz wyrzeźbić sylwetkę, mieć więcej energii i wprawić się w lepszy nastrój, nie idź na siłownię. Wyjście na łono natury będzie lepsze dla ciała i umysłu niż pocenie się na bieżni.
Dlatego też bieganie jest częstą czynnością wykonywaną na powietrzu i o wiele łatwiej wprowadzić ją do grafiku zajęć niż bieganie na bieżni w siłowni – przyglądając się przyrodzie, szybciej zapominasz o wysiłku.
Ważne, aby zaczynać stopniowo i nie męczyć się za bardzo. Jeśli będziesz biegać w towarzystwie, będzie Ci o wiele przyjemniej.
Zaplanuj treningi. Zapisz swój plan treningowy i umieść go w widocznym miejscu. Uzbrój się w cierpliwość i przygotuj na trudniejsze dni, które na pewno minął, a Ty będziesz mieć więcej sił na kolejny trening.
Biegaj bez przerwy przez co najmniej 30 minut. Nie staraj się bić swoich rekordów, bo szybko stracisz motywację. Żeby uniknąć odwodnienia, godzinę przed treningiem zjedz mały owoc i wypij coś.
4. Pływanie
Prawdą jest, że ogranicza nas tutaj temperatura otoczenia i nie każdy ma dostęp do jeziora lub morza, ale, w miarę możliwości, do swojego planu dnia dodaj także pływanie. Pływanie spala wiele kalorii bez obciążania stawów.
5. Joga i pilates
Możliwości treningu na tym się nie kończą. Na świeże powietrze można przenieść z siłowni także jogę i pilates lub zdecydować się w letnie dni na badmintona czy tenis. Ten drugi wymaga pewnej wprawy, ale nigdy nie jest za późno na naukę nowej dyscypliny sportu.
Zapamiętaj! Ćwicząc na powietrzu, należy zachować ostrożność. Nie zapomnij o ochronie przed słońcem oraz kleszczami i komarami. Wybierając odpowiedni strój i sprzęt, chronisz swoje zdrowie. Jedynie w ten sposób osiągniesz najlepsze rezultaty.
Ciepłe dni i zielone parki zachęcają do ćwiczeń na powietrzu. Więc skorzystaj z powyższych wskazówek i zrób użytek z ciepłego lata.
Przyroda pomoże Ci się zrelaksować i wzmocnić system odpornościowy. Będzie także ucieczką od miejskiej wrzawy i pomoże zwalczyć wiosenne zmęczenie, depresję i zły nastrój.