Przyznam się, że dawno nie jarałem się przed recenzją jak dziś. Oto przede mną stoi blender Vitamix Professional Series 750 za 3900 zł. Nie jest to zdecydowanie blender dla Kowalskiego, ale rzeczy, które potrafi zrobić również są dalece niestandardowe.

Zacznijmy od wyglądu blendera Vitamix

Vitamix 750 Professional Series

Vitamix 750 Professional Series

Na pierwszy rzut oka nie wygląda jak sprzęt o wartości połowy mojego samochodu, jednak kiedy przyjrzymy się bliżej widać, że materiały z których został wykonany są najwyższej jakości i sprawiają wrażenie niezwykle trwałych. Samo wieczko blendera chociażby zrobione jest z grubej gumy niczym opona samochodowa.

Vitamix opinie

Vitamix pokrywka

Dodatkowo przykrywka wyposażona jest w wygodny zaczep, który po nałożeniu na kielich zatrzaskuje się na nim. W przykrywce/pokrywie umieszczono otwór, przez który można dodawać składniki podczas blendowania. Dodatkowo służy on do umieszczenia tampera, ale o tym później.

Vitamix opinie

Vitamix zaczep pokrywki

Obudowa blendera Vitamix 750 Professional Series wykonana jest ze szczotkowanej stali, a dzban blendera z bardzo grubego materiału przypominającego plastik o nazwie Eastman Tritan®. Materiał ten wolny jest on szkodliwego Bisfenolu A (to takie wredne coś co powoduje raka, a niebezpieczne jest zwłaszcza dla małych dzieci). Wszystko oczywiście jest dużo cięższe niż podobne konstrukcje (waży prawie 6 kg), z którymi mamy do czynienia w zwykłych marketach elektronicznych.

Vitamix 750 opinie

Vitamix widok z boku

Pokrętło oraz przyciski to również majstersztyk trwałości. Moja żona stwierdziła, że całość wygląda topornie i faktycznie trochę w tym racji jest, ale pamiętajmy, że Vitamix to blender to zadań specjalnych. To nie ma być ładne i świecące (choć posiada podświetlenie led), to ma po prostu robić robotę.

Podstawa na której stawiamy dzban wykonana jest podobnie jak wieczko, z grubej gumy, którą można zdjąć w razie potrzeby. Wyposażona jest dodatkowo w 4 powiedzmy na nie wypustki, które stanowią zabezpieczenie dzbana przed przesuwaniem się.

Vitamix opinie

Vitamix podstawa kielicha

To w środku co widzicie na powyższym zdjęciu to wał zębaty, który napędza ostrza w dzbanie. Wykonany jest on chyba z metalu, a przynajmniej tak wygląda.

Vitamix

Vitamix spód kielicha

Ta metalowa część powyżej w trakcie pracy blendera bardzo się nagrzewa, dlatego nie wolno jej dotykać, bo grozi to poparzeniem. To samo ostrzeżenie znajdziemy w instrukcji obsługi.
Ostrza blendera Vitamix mają aż 10,2 cm średnicy i wykonane są z laserowo ciętej stali szlachetnej. W zależności od dzbana mają inny kształt. Mój testowy model wyposażony był w dzban do „mokrego” czyli do robienia lodów, mrożonek, zup, deserów, koktajli. Istnieją również dzbany „do suchego” czyli do robienia np. mąki z ziaren. Tak to prawda. Możemy sobie sami zrobić mąkę.

Vitamix

Vitamix noże

Blender Vitamix to urządzenie amerykańskie i jak wynika z opisu na obudowie, w 70% wykonane z produktów amerykańskich. Vitamix wyposażony jest również w tamper, czyli swojego rodzaju popychacz, dzięki któremu składniki umieszczone w dzbanie zostają dokładnie zmiksowane.

Vitamix tamper

Vitamix tamper

Powyższego popychacza używamy tylko i wyłącznie przy zamkniętym wieczku (które posiada specjalny otwór na tamper), w przeciwnym razie ostrza blendera zmielą go w pył. Bez przesady. Zmielą go w pył. Przy zamkniętym wieczku, nie ma takich obaw, gdyż tamper nie dotyka do ostrzy.

Vitamix opinie

Vitamix kielich 2 litry

Trochę suchych danych technicznych o urządzeniu Vitamix 750 Professional Series

Wymiary

 • Wysokość wraz z dzbanem : 44,2 cm (sam dzban 2l ma 25,8 cm)
 • Długość : 23,9 cm
 • Szerokość: 19,6 cm
 • Waga: 5,7 kg
 • Długość kabla: 182,9 cm

Podstawa/obudowa silnika Vitamix

 • Silnik 2.2 konie mechaniczne!
 • 230 V

Vitamix posiada wydajny system chłodzenia, co zapobiega przegrzaniu silnika.

Vitamix Panel Sterowania

W modelu 750, po przekręceniu głównego pokrętła w lewo mamy do wyboru 5 programów tematycznych tj. smoothies, mrożone desery, zupy, puree oraz program do samoczyszczenia. Po przekręceniu pokrętła w prawo możemy manualnie wybrać prędkość w zakresie 1:10. Na panelu sterowania znajdziemy również dwa przełączniki. Jeden służy do włączania/wyłączania blendera, a drugi do uruchamiania trybu pulsacyjnego.

Vitamix panel sterowania

Vitamix panel sterowania

Ciekaw jestem, czy zwróciliście uwagę na to co napisałem powyżej. Robi zupy:) Ale jak, co? Przecież tam nie ma żadnej grzałki, jak robi te zupy? Ja w pierwszej chwili też się nad tym zastanawiałem, bo Vitamix, nie podgrzewa zawartości dzbana w tradycyjny sposób jaki my znamy. Wszyscy, którzy uważali na lekcji fizyki wiedzą, że tarcie wywołuje energię cieplną. W przypadku Vitamix, ostrza obracają się tak szybko, że siła tarcia podgrzewa zawartość dzbana, choć słowo podgrzewa nie jest może najwłaściwsze. On po prostu tak grzeje, że potrafi ugotować zawartość. Żeby nie pisać za długo pokażę wam test praktyczny.

Test praktyczy Vitamix

Jako, że najbardziej intrygowała mnie właśnie funkcja zrobienia zupy, znalazłem przepis, który mi odpowiadał i troszeczkę go zmodyfikowałem pod dietę tłuszczową, którą stosuję. Oto co wrzuciłem co Vitamixa

 • dwa pomidory w całości
 • ugotowaną karkówkę
 • kostkę sera żółtego w całości
 • pół cebuli
 • suszone papryczki chili
 • trochę gotowanych ziemniaków
 • kawałek boczku wędzonego
 • sól
 • masło

Dla ciekawych tylko powiem, że tak dobrałem składniki aby stosunek B:T:W wyniósł 1 : 1,5 : 0,5

Vitamix test

Vitamix test w praktyce

Potem wystarczyło przekręcić pokrętło i odczekać 6 minut. Zresztą zobaczcie na filmie.

Pomysł wrzucenia wszystkiego jak leci na pierwszy rzut oka wydaje się być kuriozalny i u moich dziadków wywołał lawinę śmiechu, ale wierzcie lub nie zupa wyszła przepyszna. Nie wiem, czy jakieś inne urządzenie potrafi coś takiego, jeśli tak piszcie w komentarzu.

Niestety Vitamix, nie jest urządzeniem cichym i tego też się spodziewałem po silniku o mocy 2,2 konia mechanicznego. Kiedy pierwszy raz go włączyłem myślałem, że zaraz odleci. Zapomnijcie więc o włączaniu go, kiedy dzieci pójdą spać.

Dla kogo Vitamix?

Z pewnością Vitamix przyda się wszystkim zabieganym, którzy po prostu mają mało czasu na przyrządzanie posiłków. Na pewno młodzi rodzice będą zachwyceni funkcją robienia puree, czyli zrobienie obiadku dla dziecka zajmie kilka minut łącznie z przygotowaniem składników. Amatorzy zdrowego żywienia, weganie znajdą tysiące przepisów na smoothie, koktajle, mrożone desery a nawet pasty, dipy, majonezy.

Co można zrobić w Vitamixie?

Tutaj ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia. Ale w książce z przepisami znajdziemy receptury na:

Desery, koktajle alkoholowe i bezalkoholowe, kawy, foundue, dipy, mrożone desery, pudingi, puree, salsy, sosy, szejki, smoothies, zupy, masła, syropy oraz drinki. Tak na prawdę Vitamix zmieli praktycznie wszystko, nawet kości.

A teraz odwieczne pytanie.

Czy warto kupić Vitamix?

To tak jakby zapytać, cy warto kupić Mercedesa klasy S, czy może Forda Mondeo? Oba samochody mają 4 kółka, oba komfortowo wożą pasażerów, oba mają klimatyzację, nawigację, abs i inne bajery. Tylko dlaczego jeden jest 10x droższy od drugiego? Podobnie jest w przypadku porównania blendera Vitamix z jakimś innym typu Philips czy Bosch. Oba zrobią smoothie, ale Vitamix zrobi to o wiele lepiej, oba skruszą lód, ale Vitamix zrobi to o wiele lepiej, nie kojarzę, żeby w którymś modelu do 1000 zł można było zrobić zupę w stylu Vitamix. Tak więc, jeśli tylko Cię stać, nie ma się co zastanawiać bo to kawał dobrego sprzętu. Jeśli natomiast masz odkładać na niego dwa lata, zastanów się czy czasem nie masz ważniejszych potrzeb.

Vitamix – podróbki

Tak to już jest w naszym Świecie, że jak ktoś wymyśli coś fajnego, to zaraz pojawia się ktoś kto ten pomysł kopiuje, a co gorsza kopia ta jest w większości przypadków po prostu tandetna. Tak samo jest w przypadku Vitamix. Na znanym chińskim portalu można znaleźć urządzenia, które przypominają Vitamix, niestety tylko na wyglądzie zewnętrznym się kończy. Całe szczęście jest kilka elementów, które świadczą o tym, że nasz produkt jest oryginalny. Po pierwsze podróbka pracuje jak zwykły blender za 200 zł, to widać i słychać na pierwszy rzut oka. Po drugie na oryginalnym Vitamix mamy w kilku miejscach logotyp producenta np. na ostrzach, czy dzbanie. Po trzecie na oryginalny Vitamix jest 7 lat gwarancji. Po czwarte, jeżeli nie wiesz czy kupowany przez Ciebie model to oryginał, daruj sobie tą niepewność i kup bezpośrednio od oficjalnego dystrybutora na Polskę lub sklep partnerski.

[poll id=”31″]

Porównaj ceny w sklepach

Vitamix
Ocena ogólna
4%
4%

wypisy

to jest opis juh udsh iusa fdhsa fdsdf usdfh
asud hasiufdhsaiufd hlkasuhdkja hsdlkja dslkjsa dk