Ikea swego czasu (w lato 2014) zrobiła promocję na swój system dźwięku 2.1 oraz telewizor Uppleva. Skusiłem się na ową promocję i kupiłem biały telewizor 46″ wraz ze wspomnianym systemem dźwięku. Od zakupu minęło już kilka miesięcy, więc czas na podsumowanie zakupu.
Telewizor (a właściwie 3 telewizory) kupiłem za 1299 zł każdy a „kino domowe” za 299 zł. Patrząc na te ceny i porównując je z możliwościami sprzętu można dojść do wniosku że ubiłem świetny interes. Jednak nie ma róży bez kolcy.
W mojej ocenie Ikea zrobiła obniżkę na telewizor ponieważ wprowadzała nowszy model i po prostu chciała się pozbyć starego. Dla kogoś mniej wymagającego, kto potrzebuje po prostu odbiornik tv jest to idealna propozycja. Tutaj jednocześnie obalam mit, który krąży w Internecie, że telewizor słabo wyświetla czerń. Otóż prawda jest taka, że czerń wyświetlana jest idealnie.
Jeśli chodzi o wady telewizora to w moim przypadku występują problemy z połączeniem wifi, mimo że posiadam oryginalny adapter wifi z Ikea. Połączenie raz jest, raz go nie ma i tutaj nie ma żadnej reguły, po prostu loteria. Jest to niezwykle frustrujące, zwłaszcza kiedy dziecko prosi o bajkę na youtube, a telewizor nie chce się połączyć z siecią.
Drugim problemem jaki napotkałem podczas użytkowania telewizora, jest jego samoistne wyłączanie się. Problem występuje dość rzadko, ale mimo wszystko jest denerwujący, zwłaszcza, że aby powtórnie włączyć telewizor, należy wyłączyć na chwilę kabel sieciowy.
Poza wspomnianymi problemami, jak za tak niewielkie pieniądze jest to sprzęt godny uwagi.

Jeśli chodzi o system dźwięku 2.1 Uppleva to mówiąc krótko jest to rewelacja jak za 299 zł.
Posiada bodajże wszystkie dekodery dźwięku oraz odtwarzacz blu-ray. Sprzęt świetnie komponuje się w zestawie mebli Besta. Jakość dźwięku jest na naprawdę wysokim poziomie. Ostatnio jednak coś dzieje się z subwooferem, ponieważ kiedy w piosence nie ma basu, głośnik na chwilkę się wyłącza. Włącza się dopiero wtedy kiedy musi zagrać niski dźwięk. Nie jest to jakoś bardzo uciążliwe ale dziwnie brzmi.

W/w problemy próbowałem naprawić instalując najnowsze oprogramowanie sprzętu, jednak nie dało to oczekiwanego rezultatu. Ostatnio na Google Play znalazłem aplikację Uppleva Remote, czyli pilot do telewizora, który można sobie wgrać na swojego smartfona….niestety nie obsługuje on mojego sprzętu I generacji.

Mimo wszystko jestem zadowolony z zakupu, gdyż gdybym chciał kupić podobny zestaw innej firmy zapłaciłbym pewnie dwa razy tyle lub więcej, a do tego całość nie wyglądała tak ładnie jak teraz.
Ikea Uppleva