Rozwój technologii postępuje w tak dużym tempie, że świat nagrywania wideo został praktycznie wywrócony do góry nogami w ciągu dwóch dekad. Pierwsza lustrzanka, która oprócz robienia zdjęć, nagrywała wideo spotkała się z olbrzymią falą krytyki ze strony środowisk fotograficznych, ale okazało się, że zapotrzebowanie na takie aparaty jest ogromne, a jakość obrazu i możliwości takiego sprzętu przewyższały znacząco jakość wówczas stosowanych kamer. Aktualnie lustrzanki cyfrowe są na wyposażeniu większości domów, a każdy nowy aparat DSLR posiada funkcję rejestracji wideo. To przyczyniło się znacząco do popularności fenomenu jakim jest YouTube. Amatorzy otrzymali do rąk narzędzia do nagrywania filmów w zaskakująco dobrej jakości i możliwość dzielenia się swoimi dokonaniami w internecie. Sprawiło to, że YouTube i podobne portale zaroiły się od materiałów na każdy temat. Amatorskie kanały przyciągające największe widownie zaczęły przekształcać się w małe biznesy. Gdy z reklam i umów sponsorskich zaczęły napływać pieniądze – zmieniło się oblicze tych produkcji. Dzisiaj część kanałów na YouTube niczym nie różni się od programów telewizyjnych – a jeśli już to z korzyścią dla tych pierwszych.
Ale lustrzanka to nie wszystko. Najtrudniejsze w tworzeniu ciekawej treści jest samo operowanie kamerą. Ciekawe ujęcia wymagają dużo sprzętu: statyw, monopod, slider, steadycam, wózek filmowy to narzędzia dzięki, którym operatorzy są w stanie tworzyć przyjemne dla oka ujęcia. Rozwój technologii przyniósł udoskonalenia także w tej dziedzinie, obecnie hitem są trójosiowe gimbale. Wyróżniają się możliwościami dlatego, że aby je stosować nie wymagane jest olbrzymie doświadczenie. Gimbal korzysta z mikroprocesora i trzech ramion utrzymywanych w odpowiedniej pozycji silnikami – w ten sposób wygładzane są niedoskonałości prowadzenia kamery. FeiyuTech MG v2 to udoskonalona wersja popularnego gimbala do lustrzanek cyfrowych. Jest on w stanie udźwignąć aparat z obiektywem o łącznej wadze do 1.6 kg. A jakie ujęcia można nagrać takim stabilizatorem? Możliwości są praktycznie nieograniczone, bo to urządzenie potrafi naśladować ujęcia ze slidera, statywu, lub nawet steadycama.
FeiyuTech MG v2 sprzedawany jest w zestawie z oburęcznym, dowolnie konfigurowanym uchwytem i w poręcznej walizce, co znacznie ułatwia bezpieczny transport. Urządzenie waży bardzo mało, bo niespełna kilogram, a do tego jest niezwykle kompaktowe. Radzi sobie z większością małych lustrzanek, pod warunkiem, że nie używamy ogromnych obiektywów. Kompatybilne są też bezlusterkowce, które w nagrywaniu wideo stały się również bardzo popularne.
Filmowanie w studio to nie problem, jeśli kamera jest statyczna to praktycznie nie potrzebne są żadne umiejętności operatorskie, ale kiedy chcemy nagrywać dynamiczne ujęcia w terenie to gimbal jest idealnym wyborem. Takie ujęcia jak najazdy i panoramowanie wykonamy bez przygotowania i bez dźwigania statywu i slidera. Jeśli chcecie żeby wasze mini produkcje filmowe stały się bardziej profesjonalne to wybór powinien być prosty. Gimbale nie są być może tanie, ale stosunek ceny do możliwości takiego urządzenia jest bardzo korzystny.
Trzy osiowy gimbal do lustrzanek i aparatów kompaktowych.
- Bardzo lekka konstrukcja pozwalająca na obracanie aparatem o 360° i sterowanie ruchem za pomocą komunikacji bezprzewodowej.
- Prosta i wygodna obsługa gimbala pozwala na uzyskanie stabilnych ujęć z aparatu.
- Wygodne starowanie gimbala za pomocą jednego joysticka.
- Moduł bezprzewodowy 2.4G zapewnia nam bezprzewodowe sterowanie gimbala.Zasięg 15m.
- Udźwig gimbala: 1630g
- Kompatybilny z aparatami: SONY A7RII, ILCE-7R / ILCE-5100, SONY NEX-5N / NEX-7, oraz pozostałymi modelami serii N Panasonic LUMIX GH4, Canon EOS M3, OLYMPUS E-M5 i innymi aparatami o podobnej wadze.
Co z MF w Canonie? Muszę dokupić do zestawu followfocus bezprzewodowy?
Na ile pracy wystarczają baterie?