I w końcu nowoczesna technologia zawitała i do mojego domu. Od dziś pokój syna wyposażony jest w lampę LED marki Utorch model UT30.

Dla przypomnienia tylko powiem, bo już o tym pisałem, że Utorch to marka potentata e-commerce – sklepu Gearbest. Utorch specjalizuje się wyłącznie w produktach oświetleniowych.

Utorch UT30 opinie test i recenzja

Budowa lampy Utoch UT30

W zasadzie w j. polskim jest piękne określenie na tego typu lampę – plafon, i przy tym pozostańmy. Z zewnątrz jest to zwykły plafon jakich wiele. Obudowa metalowa a „abażur” wykonany z pleksi. Tradycyjne rozwiązanie. Średnica plafonu to 30 cm a waga niewiele ponad 1kg.

To co w tej lampie jest niezwykłego to jej środek.

Lampa Utorch UT30 opinie na forum

Mamy tutaj do czynienia z 3 taśmami LED, które w sumie świecą mocą 2000 lumenów przy poborze prądu na poziomie 18W. To wystarczy na oświetlenie pomieszczenia do 15m2. Pokój syna ma 12 m2, więc jest akurat. Najciekawszy element to ta mała plastikowa puszka pomiędzy taśmami LED. Dzięki niej jest najwięcej zabawy.

Co potrafi Utorch UT30?

Jak na plafon przystało potrafi świecić oczywiście. Najciekawsze jest jednak sterowanie plafonem, które może odbywać się na 3 sposoby. Tradycjonaliści z pewnością wybiorą tradycyjny sposób włączania i wyłączania poprzez włącznik, który każdy z nas ma najczęściej na ścianie przy drzwiach. Pierwsze włączenia uruchamia plafon w trybie świecenia barwą zimną, wyłączenie i ponowne włączenie uruchamia plafon w trybie świecenia barwą ciepłą.

Utorch UT30 plafon ledowy ze sterowaniem głosowym

Przy użyciu tradycyjnego włącznika światła mamy więc jedynie opcję włączenia/wyłączenia oraz zmiany barwy z ciepłej na zimną i odwrotnie.

Jeżeli korzystasz ze smartfona, ale nie wiesz co to Alexa albo Google Home, możesz przy użyciu swojego telefonu robić to co tradycjonalista oraz dodatkowo dzięki aplikacji Smart Life zmieniać natężenie światła oraz płynnie regulować pomiędzy barwą zimną i ciepłą przesuwając suwakiem po ekranie telefonu.

Utorch UT30 opinie test i recenzja

 

Aplikacja jest prosta w obsłudze i jeśli tylko umiesz przesuwać palcem po ekranie to na pewno sobie poradzisz.

Pełną funkcjonalność Utorch UT30 pokazuje dopiero kiedy połączymy aplikację Smart life z systemem do zarządzania domem Google Home lub Alexa (na Iphony). Jeśli myślisz, że nie masz systemu do zarządzania domem to jesteś w błędzie. Jeśli masz telefon i dostęp do Internetu to już masz system do zarządzania domem. Teraz potrzebne Ci są jedynie urządzenia, które z tym systemem współpracują a takim urządzeniem jest opisywany plafon Utorch UT30.

Jeśli już połączysz ze sobą te dwie aplikacje (wszystko dzieje się automatycznie), wtedy możesz sterować plafonem głosowo i to w j. polskim! Pewne rzeczy wymagają wprawdzie poprawy np. mnie nie udało się zmusić głosowo plafonu aby zmienił barwę światła, ale to wszystko kwestia aktualizacji oprogramowania.

W pierwszej sekundzie kiedy powiedziałem „Ok Google, włącz światło” to poczułem się jak w Star Treku. Przy pomocy asystenta Google (nowe smartfony go posiadają) i mając kilka urządzeń które z nim współpracują możemy niewielkim kosztem zmienić nasz dom w „smart dom„.  Dla przykładu można tuż przed pójściem spać jednym poleceniem wyłączyć wszystkie światła w domu lub zaprogramować aby automatycznie się wyłączały i włączały o zadanej porze albo gdy ktoś nie lubi budzika a budzi go zapalone światło może powiedzieć przed snem:” Jutro o 6.30 włącz światło w sypialni”. Prawda ze fajne. Szkoda tylko, że takie zadania jak:”wyjmij naczynia ze zmywarki” albo „powieś pranie” nie robią się z automatycznie

 

 

Utorch UT30

135 zł
8.2

Jakość wykonania

6.8/10

Jasność świecenia

7.5/10

Łatwość montażu

9.0/10

Sterowanie

8.0/10

Stosunek cena/jakość

9.0/10

Wrażenie ogólne

9.0/10

Zalety

  • Współpracuje z systemami zarządzania domem
  • Jasno świeci (2000lm)
  • Uniwersalne wzornictwo

Wady

  • Nie udało mi się głosowo zmienić barwę światła